China's Top Drum Chippers Manufacturer & Supplier, ISO9001 certificeret

  • Højere kapacitet og færre omkostninger til sliddele
  • Bredt udvalg af anvendelsesegnethed
  • Stabil løbeydelse og nem betjening

Tromlehuggere- Begynderguiden

tromle flishuggere

Overvejer du at købe flishuggere til dit hjem eller din virksomhed? Hvis så, du vil først læse denne omfattende guide igennem. Fra en flishugger til skovbrug til en flishugger i industriel tromlestil, der findes alle slags flishuggere derude for at hjælpe dig af med uønsket træ. Du kan endda finde en mobil tromlehugger til salg! Chancerne er, hvis du kan tænke på det, du kan finde det. Men hvordan vælger du den bedste?

I denne guide, vi fortæller dig alt, hvad du kunne ønske dig at vide om flishuggere – vi vil dække alt fra, hvordan disse værktøjer fungerer, til hvor du kan købe et, når du er klar. Lad os dykke ned!

Hvad er en tromlehugger?

Inden vi går for langt i dybden med, hvordan flishuggere fungerer, lad os tage fat på det mest presserende spørgsmål – hvad er tromlehuggere?
Tromleflishuggere er specifikke typer flishuggere, der bruges til at reducere træ (normalt store trælemmer, grene, eller kufferter) til mindre træflis. Disse er ofte bærbare, med mulighed for at montere dem på hjul og stel, der så kan trækkes bag traktorer, varevogne, eller lastbiler.
Disse værktøjer bruges kommercielt i træpilleanlæg. Her, de bruges til at omdanne store stykker træ til brugbare spåner, der derefter kan forarbejdes endnu mere til ting som spånplader.
Tromleflishuggere består af en base, tilførselsruller, knivruller, en båndtransportør, og et simpelt hydraulisk system. Generelt, hoveddelen er svejset ind i en højstyrkestålplade, med et sæt på to til fire knive installeret på hver rulle.
Ud over tromlehuggere, du kan købe andre typer flishuggere, også, inklusive skivehuggere og valser med højt drejningsmoment. De fleste flishuggere er elektriske flishuggere, der drives af en PTO, men der er også nogle gasdrevne flishuggere derude.

Hvordan fungerer en tromlehugger?

Nu hvor du ved præcis, hvad en tromlehugger er, her er, hvordan du bruger en.
Flishuggere indeholder en række forskellige dele, inklusive et halsbånd, tragt, en flishugger, og en indsamlingsbeholder (selvom dette sidste element kan være valgfrit).
Tromle flishuggere har store, motordrevne tromler. Disse trommer trækker i materiale, derefter skære eller rive det, før du leder det ud af en sliske. Disse maskiner arbejder hurtigt, hvilket gør dem ideelle til kommerciel drift, men de kan være ret højlydte.
De kræver også omhyggelig betjening – operatøren skal indlæse udstyret med omtanke for at undgå blokeringer og blokeringer.

Information om flishuggertromle

Du kan høre tromlehuggemaskiner kaldet flishuggere – bliv ikke forvirret! De to er en og samme.

Tromleflishuggere adskiller sig fra andre typer flishuggere i, hvordan de fungerer. Disse, igen, består af store ståltromler drevet af motorer. Tromlen har en tendens til at blive monteret parallelt med tragten, snurrer mod slisken, mens den skærer materialet i spåner. Spånerne drives derefter ud af udløbsskakten.
Diameteren af ​​træ, som en flishuggetromle kan håndtere, varierer afhængigt af maskinens størrelse. De fleste kan klare træmateriale, der er alt mellem ni og 24 tommer i diameter.
I konventionelle flishuggetromler, tromlen vil blive brugt som fødemekanisme, både trække materialet igennem og chippe det. Også kendt som chuck og duck chippers, disse flishuggertromler kan være noget risikable at bruge. Materialet falder så hurtigt ned i tromlen, at det er nemt for dem at sparke tilbage og såre operatøren.
For det meste, hydraulisk fodrede tromleflismaskiner har nu erstattet de fleste konventionelt fodrede maskiner. Disse bruger hydrauliske hjul til at regulere foderhastigheden, så det går ikke så hurtigt ind og ud.

Drum Chipper vs. Skivehugger

som nævnt tidligere, der er flere hovedtyper af flishuggere du kan købe – tromle flishuggere, skivehuggere, og ruller med højt drejningsmoment.
Tromle- og skivehuggere har en tendens til at være langt de mest almindelige typer flishuggere. Begge typer har været i brug i mange år og har deres egne plusser og minusser.

Hvordan fungerer diskhuggere?

Vi har allerede fortalt dig alt om, hvordan flishuggere fungerer – her er et hurtigt overblik over, hvordan skivehuggere fungerer.

Skivehuggere fungerer lidt som tromlehuggere. Teknologien er gammel, går tilbage til 1922. Vendbare hydraulisk drevne hjul trækker materiale fra tragten tilbage mod skiven, som er monteret vinkelret på materialet. Skiven snurrer og flishuggerens knive skærer materialet op til spåner.
Disse kasseres derefter fra slisken ved hjælp af flanger, der er placeret på tromlen.
Skivehuggere kan normalt håndtere materialediameter, dvs 6 til 19 tommer, selvom der findes industrielt flishuggere med skiver, der kan håndtere materiale op til 160 tommer i diameter og kræver op til 5,000 hestekræfter til at betjene! Disse typer flishuggere bruges ofte i industrielle omgivelser til at fremstille ting som spånplader.

Hvilken er bedre – Skivehugger eller tromlehugger?

Hverken en tromlehugger eller en skivehugger er bedre end den anden – det hele afhænger af dine mål og prioriteter, når du fliser træ.
For eksempel, skivehuggere er ikke så effektive som flishuggere. De bruger mere energi og tager mere strøm.
Skivehuggere, på den anden side, tendens til at producere chips, der er mere ensartede, især når de fodres med kvalitetsråvarer. Dette gør dem ideelle til kommercielle træplejefirmaer, der har store mængder træ at håndtere.
Imidlertid, problemet med skivehuggere er, at kvaliteten ikke altid er så høj, hvis du har at gøre med råmaterialer, der ikke er den bedste kvalitet. For eksempel, hvis du begynder at fodre mindre grene eller toppe, du vil opdage, at chipsene ikke er ensartede i størrelse.
Derfor, flishuggere regerer, når det kommer til at håndtere mindre grene og kviste. Mens en professionel skovhugger eller arborist måske vil have en skivehugger i kommerciel kvalitet til at rense store stykker affald på jobbet, den gennemsnitlige husejer, der ønsker at rydde op stormaffald til brug som barkflis i haven, vil klare sig fint med en grundlæggende roterende flishugger i stedet for.
Tromlehuggemaskiner kan være lidt sikrere end skivehuggere, dog igen, dette er altid variabelt. De fleste nye tromleflishuggere er udstyret med sikkerhedsfunktioner såsom reversible fødesystemer. Dette gør det muligt for nyere tromlehuggere at håndtere materialer med stor diameter (op til 20 tommer) uden at operatøren skal bekymre sig om tilbageslag eller utilsigtet udledning af træ.
En anden fordel ved at bruge tromlehuggere i stedet for skivehuggere er, at de er lidt nemmere at vedligeholde. Det er nemmere at skifte knive på tromlehuggere (selvom knivene kan være ret tunge, især på noget som en større 12-tommer tromleflismaskine).
Tromleflismaskiner har en tendens til at arbejde hurtigere på lige træ, mens de ikke er så effektive på skæve eller snoede grene. Skivehuggere har en tendens til at være mere kompakte, mens flishuggere er lettere i vægt.
Så andre fordele ved tromleflismaskiner inkluderer:
● De giver bedre rotationsenergi og kan skære et meget bredere skår end skivehuggere
● De er mere kompakte og ofte lavet til at være mere holdbare (og stærkere)
● De kan være nemmere at finde, især hvis du leder efter en maskine, dvs 12 tommer eller større
Ultimativt, at vælge mellem en tromle- eller skivehugger afhænger igen af ​​din tilsigtede brug for maskinen, og hvilken slags træ du planlægger at flishugge.

 

Tromlehuggere

Skivehuggere

Strukturelle forskelle

Tromlen bruges som en fødemekanisme til at trække træ ind i et sæt knive og derefter udlede spånerne

Hjul trækker materiale fra tragten tilbage mod skiven; flishuggerens knive skærer materialet op i spåner og kasserer dem derefter med flanger

Gns. Materiale størrelse

Op til 24 tommer

Op til 19 tommer

Ansøgning (Hvornår skal bruges)

Fantastisk til lige træ eller til hverdagsbrug

Bedst til skæve, forvredne grene eller til professionelle arborister med store mængder affald

Største fordele

Mere kompakt og holdbar let at vedligeholde

Knive er lettere og mere effektive til større opgaver

Bekymringer at bemærke

Kan forårsage tilbageslag på skævt træ

Træflis er ikke altid en ensartet størrelse

Fordele ved tromleflismaskiner

Når du er på udkig efter en tromlehugger, du undrer dig måske over, hvorfor du skal vælge denne slags flishugger frem for andre.
Der er flere vigtige fordele ved tromleflismaskiner.
For en, disse maskiner er i stand til at skære og knuse råmaterialer meget bedre end andre typer – med en hastighed på mere end 95% mere effektivitet, faktisk. De kan håndtere en højere kapacitet af træ og er nemme at betjene.
Ikke kun det, men flishuggere plejer at være nemme at vedligeholde og er lavet af de bedste materialer.
Ud over, de fleste store producent af tromleflishuggere vil fortælle dig, at tromleflismaskiner producerer flis af bedre kvalitet. Tromleflismaskiner producerer flis, der er mere ensartede i størrelse, både hvad angår deres gennemsnitlige længde og tykkelse. De har større fraktioner af accepterede spåner og mindre fraktioner af fine partikler og stiftspåner. samlet set, kvaliteten er bare bedre!

Hvor hurtigt drejer en flishuggertromle?

Når du betjener en tromlehugger, det er godt at vide præcis, hvad du går ind til!
Tromleflismaskiner til skovbrug spinder hurtigt med hastigheden bestemt af din maskines størrelse og kapacitet. Nogle spin med en maksimal hastighed på 540 RPM'er (revolutioner Per minut), mens andre kan nå op til 3000 RPM'er.
Generelt, 540 er standard PTO-hastighed for en lille tromle flishugger. Det sagt, der er nogle moderne flishuggere, der betjenes fra kraftudtaget på en traktor, der kan rotere hurtigere (rundt om 1000 RPM'er). Det er ualmindeligt at se de højere RPM'er, medmindre det er meget dyrt, avanceret kommerciel maskine.
Hvordan bruger du en industriel flishugger?
Uanset om du bare renser en smule affald efter en storm, eller om du arbejder for et professionelt arboristfirma, det er nyttigt at vide, hvordan man bruger en industriel flishugger i tromlestil.
En industriel flishugger kan være lidt mere kompliceret end en grundlæggende, men de fungerer mere eller mindre på samme måde. Flishuggeren skal placeres på et plant underlag.

En flishugger har en række knive, der skærer træet i små stykker, når du fører det ind i tragten. Giv lemmerne mad, numsen først, ind i tragten, frigør grenene, når rullerne griber dem. Nogle drypflishuggere har en mekanisk foderstang sammen med hurtigstop og omvendt foderkontrol som sikkerhedsfunktioner.
Ved fodring af et kortere lem, brug en længere gren til at fodre den i. Undersøg hver gren, før den fodres for sten eller andre genstande, der kan beskadige knivene.
Når du placerer en gren i tragten, rullestænger griber lemmerne, male dem, og derefter laves flis i en vandret flishuggetromle, inden de presses ud af en udløbsskakt. Du bliver nødt til at slibe knivene regelmæssigt, eller fliserne begynder at ligne mere bidder end flis.
Følg altid producentens retningslinjer for sikkerhed og betjening, og brug kraftige handsker, mens du arbejder. Det er en god idé at bære øjen- og høreværn, også, sammen med tætsiddende tøj.

Kan en flishugger makulere en krop?

Dette er et gruopvækkende spørgsmål, der kan komme til at tænke på efter at have set film som Fargo, hvor Steve Buscemis karakter på forfærdelig vis bliver fodret gennem en flishugger.
Det er et mørkt billede, og helt ærligt, en, som du sandsynligvis aldrig behøver at spørge dig selv om! Imidlertid, flishuggere kan nemt rive en krop. Knogler klarer sig ikke godt mod klippe- og vridningskræfterne fra en flishugger.
Forhåbentlig, du har ikke planer om at myrde nogen med din flishugger! Og åbenbart, du bør aldrig stikke nogen gennem din flishugger (skal vi fortælle dig det?). Endnu, det er vigtigt at forstå kraften i denne maskine i forhold til den menneskelige krop, da den tjener som en vigtig påmindelse – du skal være forsigtig, mens du betjener den!
Igen, følg altid producentens anbefalinger for sikkerhed og brug sikkerhedsbriller, høreværn, og tøj, der ikke bliver fanget i maskinen. Flishuggere er nyttige værktøjer – men de skelner ikke mellem træ og mennesker!

Konklusion

Så der har du det! Alt hvad du behøver at vide om flishuggere for at hjælpe dig med at træffe en informeret beslutning, når du køber – eller beslutte at starte en på jobbet.
Der er alle slags maskiner derude at vælge imellem, så uanset dit budget, den type job, du forsøger at løse, og dine personlige præferencer, du burde kunne finde en tromlehugger, der passer til dine behov.

Taichang Tromle Flishuggere Introduktion

Taichang er en førende producent og leverandør af flishuggere i Kina. Vi har vores egen fabrik, og vores produkter er blevet eksporteret til over 100 lande.

Vi designer vores flishuggere på en måde, så de er i stand til at matche kundernes krav og fungerer efter industristandard. Vores team af dygtige designere sikrer, at hvert produkt, uanset om det er kompakt eller kommercielt, er yderst effektivt og giver det ønskede resultat med et minimum af strømforbrug.

Funktioner til Taichang tromlehugger

Vores tromleflishugger har flere fordele i forhold til vores konkurrenter. Vi bruger højkvalitets og stærke materialer til at producere en langtidsholdbar maskine. Funktionerne i vores tromleflishugger understreger sikkerhed og bekvemmelighed. Vi bestræber os på at lave en maskine, der ikke kun er den sikreste at bruge, men også nem at køre og vedligeholde.

knusekammer

Tromleflishuggerens knusekammer er dækket af sikkerhedsmæssige årsager, og låget løftes nemt af hydraulik. Dette gør vedligeholdelse og udskiftning af knive nemt og bekvemt.

tromlehuggerkniv

Bladmaterialet er H13. Det er hårdere og modstandsdygtigt over for slid. Den kan skære hårdttræ og har en længere levetid, før den skal slibes. For de bedste resultater, klingen skal slibes efter hver 1000 timers brug.

rulle

Flishuggerens fodervalse er lavet af 45# Mn stål. Denne stållegering har stærk slid og en præcis bidekraft, med til at mindske risikoen for beskadigelse af flishuggeren.

tromlehuggerhus

Kropsmaterialet er stærkt kulstofstål – Q235. Dette gør det muligt at køre stabilt uden jordfundament.

fødekædetransportør

Fødekædetransportøren tilfører råmaterialet jævnt, uanset størrelse eller form, forebygge farlige blokeringer.

skærmnet

Skærmens maskestørrelse kan tilpasses til forskellige størrelser for at producere slutprodukter til specifikke krav.

Tromlehuggerparametre

TypeTypeTypeTypeType
Type (mm)650800650800
Type (Type)3 Type3 Type20-35 Type20-35 Type
TypeType 50 TypeType 50 TypeType 60 TypeType 60 Type
Type (mm)540Type680Type1250Type1250Type
Type (Type)590650600650
Type (Type)3835-383838
Type (mm)220300240300
Type (mm)30-50 Type30-50 Type30-80 Type30-80 Type
for at sikre, at alle opfylder dine behov (Model)3-66-108-1010-12
Type (Model)55110110132
Type (Model)3+45.5+45.5+5.55.5+7.5
Type (Model)3+33+35.5+5.55.5+5.5
Type (Model)1.51.51.51.5
Type (mm)4000400040004000
Type (mm)10000100001000010000
for at sikre, at alle opfylder dine behov (Type)4.578.210.4
Type1Type1Type1Type1Type

Arbejdsvideo til tromlehuggere

Trætromleflishugger forarbejdning af affaldsfiner.

Tromlehugger med høj kapacitet til behandling af trægrene

Tips ved køb af en tromlehugger

For at kunne tjene dig bedre, prøv venligst at give nedenstående oplysninger:

1) Hvad er det materiale, der skal knuses? Hvis tømmer, hvilken slags træ?
2) Hårdhed?
3) Vandindhold?
4) Maksimal diameter på materialet, der skal knuses?
5) Maksimal længde af materialet, der skal knuses?
6) Nødvendig produktionskapacitet?
7) Påkrævet chipsstørrelse?
8) Hvad skal flis bruges til ? ( lave træpiller? Til biomassekraftværk? etc)
9) Maskinens arbejdssted?
10) Andre særlige krav, som du mener er nødvendige for at give mig besked?

Så vil vi anbefale en passende model baseret på dine faktiske behov.

Tal med en ekspert