Машина за пелети
ГОЛЕМА ФАБРИКА

40000㎡

350+Работници

15+Години искуство

Фабрички директен БЕЗ МЕДИНЕЦ

Производител и добавувач на професионални машини за пелети во Кина

Taichang е професионално компанија која се занимава со производство и Р&Д на машина за пелети.

  • Година на регистрација : 2004
  • Регистриран капитал : $1.4Милион
  • Големина на фабричко слетување: 40000㎡
  • Вработените :350
  • Високи инженери: 10
  • Механички дизајнери: 16
  • Технички инженер: 20
  • Постигнат сертификат: ОВА ,ISO9001-2000, SGS …

Производ

Taichang се специјализирани за производство на машини за пелети. Обезбедуваме имплементација на иновации во развојот на производи и производство на квалитетна мелница за пелети.

Зошто 1000+ Клиентите нè избираат нас?

Нашите инженери

Вработуваме високо квалификувани, професионални инженери посветени на истражување и подобрување на сите наши производи. Our experienced and skillful R&D engineers can help solve your pellet mill problems and assist with after-sales service.

Строга контрола на квалитетот

Квалитетот ни е важен. Ние сме IS0 9001, ОВА, и SGS сертифициран. Сите компоненти што се користат во нашите мелници за пелети ја поминуваат нашата строга проверка на квалитетот. Ние спроведуваме пробно возење за секоја машина и тестирање на носење пред пратката.

Конкурентна цена

Управувајте со вашиот буџет на паметен начин и минимизирајте ги трошоците за производство. Нудиме конкурентни цени за сите наши мелници за пелети. Контактирајте го нашиот тим за продажба за поддршка за сопствени решенија.

Професионален тим за продажба

Имаме висококвалификуван тим за меѓународна продажба кој ќе ви одговори внатре 24 часа во врска со какви било прашања пред продажбата што можеби ги имате. По продажбата, ние нудиме 24/7 е-пошта и телефонски комуникации, и може да организира поддршка на лице место.

Целосна техничка поддршка

Полна 24/7 поддршка и пред и по купувањето. Ние нудиме бесплатно тестирање за развој на производствениот процес во вашиот бизнис и посветени сме да го најдеме најдоброто решение за вашите специфични потреби. Доколку сте заинтересирани да соработувате со нас за да ги продадете нашите машини, ние сме среќни да се консултираме со вас.

Нарачка и плаќање

Нарачувањето кај нас е брзо и практично. Нашиот професионален тим за продажба брзо одговара на прашања и се стреми да ги реши вашите проблеми, и пред-продажба и после продажба. Ние безбедно ги прифаќаме сите облици на плаќање, вклучително и T/T трансфер, LC на повидок, PayPal, и Western Union.

Што можеме да ви понудиме

Се бара сигурен производител на машини за дрвени пелети?
TAICHANG ќе биде вашата најдобра залог.

тестирање на машина за пелети

МАШИНА ЗА ГАРАНТИРАН КВАЛИТЕТ НА ПЕЛЕТИ

Обезбедуваме имплементација на иновации во развојот на производи и производство на квалитетни машини за пелети.

пелети-производство-линија-планирање

КОМПЛЕТЕН СЕРВИС ЗА ИНСТАЛАЦИЈА

Нудиме инсталација на лице место со клуч,сервис за обука за дебагирање и работа низ целиот свет

брза услуга по продажбата

БРЗ СЕРВИС ПО ПРОДАЖБА

24/7 Е-пошта,Телефонска комуникација или проверка на лице место, решете ги вашите проблеми најбрзо

Што велат нашите клиенти

Клиент-препорака-04

Супер квалитетна машина за пелети, имавме течна дискусија за мојот проект ,Имам фабрика за иверица во Источна Јава ,многу отпад секој ден ,нивното решение може совршено да го реши нашиот проблем .Се разбира ,Ќе ги запознаам моите пријатели .

Ариеф Кришна

Фабрика за иверица во Источна Јава

Клиент-препорака-03

Имам шанса да ја посетам нивната фабрика ,и импресиониран со нивната големина и високиот стандард за контрола на квалитетот ,се оди добро после две години трчање освен некои резервни делови ,Со нив ќе поставам нова линија на пелети .

Џаини Хоанг

Компанија за мебел во Сурабаја

Клиент-препорака-02

До сега ,проектот се работи за 3 месеци ,најважно ,е услуга по продажбата ,што ме тера да не се грижам да продолжам

Quoc Thinh

Фабрика за производство на честички одбори во Хаони

Клиент-препорака-01

Нема ништо да се грижите кога соработувате со нив ,ќе го решат целиот проблем за производство на пелети !!!

Станислав

Фабрика за производство на дрвени панели во Москва

CE-сертификат-доделен

Доделен CE сертификат

Сертификат ISO9001-доделен

Доделен сертификат ISO9001

Сертификат со репутација во Кина

Угледен сертификат во Кина

БЛОГ | 6-20-2021

Ова е сеопфатен водич за купување на чиперите на барабанот. Во овој водич за купување, ќе најдете сè што треба да знаете за чиперите на барабанот.

БЛОГ | 5-20-2021

Денеска, ние ќе ви го покажеме 10 главните причини за овие проблеми во машината за пелети биомаса, се надевам дека ова може да ви помогне.

БЛОГ | 1-20-2021

Ова е целосниот извештај за дрвени пелети на пазарот во Индонезија 2021

Како се прават дрвените пелети?

Дрвените пелети се направени од различен дрвен отпад, како дрвен трупец, дрвени гранки, пилевина од дрво, отпаден мебел од дрвен трупец итн. Да се ​​направат дрвени пелети, треба да ги преработите сите ваши производи од дрво во пилевина прво со дробилката и мелницата со чекан, ако ви е влажна струготини(повеќе од 15% содржината на влага), ви треба машина за сушење за да ја отстраните влагата. Откако ќе го подготвите струготини, ви треба машина за пелети за обработка на струготини во дрвени пелети. Нема потреба да додавате лепило или врзивно средство.

Пелетите од дрво се одржливи, обновливи, и достапно цврсто гориво, направени од струготини, ќе се најдете заглавени со машина која е тешка за ракување, струготини од дрво, и индустриски отпад. Затоа, дрвените пелети се во огромна побарувачка ширум светот. Ако сакате да го искористите ова барање, можеш да инвестираш во машина за пелети и да почнеш да правиш пелети.

Чекор-по-чекор водич за правење дрвени пелети

Дрвените пелети имаат неколку намени, од домашно греење до загревање на шпорети и печки. Освен тоа, имаат и различни индустриски примени. На пример, компаниите ги користат во индустриски котли наместо природен гас или јаглен.

Бидејќи дрвените пелети имаат висока топлинска вредност, бизнисите ги користат како гориво за производство на гасификација и топлинска енергија.

Ајде да погледнеме како се прават дрвените пелети.

Чекор 1: Избор на машина за пелети

Првото нешто прво, мора да имате висококвалитетно машина за пелети.

Кога станува збор за купување мелница за пелети, има две опции: Машина за пелети со прстен и мелница за рамни пелети.

Машината за пелети Flat Die е лесна, Машина за правење пелети од дрво со компактна големина што се користи за домашна употреба. Користење на оваа машина, можете да направите пелети во мали количини. Напротив, Ring Die Pellet Machine е комерцијална машина која ви овозможува да правите дрвени пелети во голем број. Овие две мелници за пелети имаат неколку варијанси. Сепак, една примарна разлика е начинот на кој тие ја хранат суровината.

Машината за пелети со прстенест матрица има крива што се храни преку валање со компресија. Додека машината за рамна исхрана зависи од тежината на добиточната храна. Поради тежината, суровината влегува во комората за пресување вертикално.

И двете машини имаат свои предности. Ако ги сакате предностите на две во едно, инвестираат во Мелница за дрвени пелети Таичанг. После се, ги комбинира придобивките од двете мелници.

Освен машината за дрвени пелети, ќе ви треба следната опрема за да ја поставите вашата целосна линија на пелети.

Чипер на тапан

Како што сугерира името, оваа машина ви помага да ја обработите суровината што ја користите за правење пелети. Можете да го користите машината за сечење дрво за да ги претворите големите гранки на дрвјата во мали дрвени чипови.

Иако на пазарот се достапни различни чипери за тапани, чиперот на барабанот е идеален за пелетизација, особено ако имате трупци од мала големина.

Ротациони сушари

Ротирачката машина за сушење ја минимизира содржината на влага во суровината користејќи го загреаниот гас. Може да користите и флеш сушење за да ја елиминирате влагата на површината.

Чекан мелница

Мелницата за чекан е машина за дробење дрво што ви овозможува да ја обезбедите вашата суровина со совршена големина. На пазарот се достапни и станбени и комерцијални чекани за дрво.

Чекор 2: Подготовка на суровина

Откако ќе се одлучите за машината, подготви суровина. Во зависност од достапноста, можете да користите дрвени плочи, дрвени трупци, струготини, ќе се најдете заглавени со машина која е тешка за ракување, па дури и отпад од земјоделски култури. Без разлика на суровина што ќе ја изберете, мора да има големина под 5 mm во дијаметар.

Ако имате дрвени трупци со големи димензии, користете машина за сечење дрво за да ја намалите нивната почетна големина. Исечете ги сите гранки за да направите мал дрвен чип. Ако имате струготини од дрво или струготини, не го следат овој процес.

Чекор 3: Сушење на суровина

Тоа е еден од клучните чекори на овој водич – Како се прават дрвените пелети? За таа цел можете да користите ротациона машина за сушење. Суровината за дрвените пелети не треба да биде ниту премногу сува, ниту премногу влажна. По можност, содржината на влага треба да биде помеѓу 10 до 18% за дрвени пелети. Погрижете се да нема прекумерна вода во суровината. Запомнете, екстремната влага во пелетите може да предизвика чад додека ги согорува пелетите.

Чекор 4: Филтрација на недрвен материјал

Во овој чекор, ги одделувате сите туѓи предмети од вашата суровина. Може да биде метал, камен, и други загадувачи. За таа цел можете да користите екрани и магнети. Не заборавајте дека овие предмети можат да му наштетат на вашата машина за пелети и линијата за пелети.

Чекор 5: Мелење на суровина

Откако ќе бидете сигурни дека вашата суровина не содржи никаков предмет, започнете со процесот на мелење. Користете мелница за чекан за дрво за тоа. Машината се состои од чекани со слободно замавнување прикачени на ротирачкото вратило. Ќе меле тврди и суви дрва и ќе ги претвори во прав. Покрај ова, процесот ќе ја спои суровината.

Чекор 6: Пелетизација на суровина

Тоа е вистинскиот процес за правење пелети од суровина. Во зависност од типот на машината што ќе ја изберете, процесот може малку да се разликува. Сепак, основната процедура е стандардна.

Пред да продолжите со постапката, претходно загрејте го вашиот машина за пелети. Температурата мора да достигне 170 до 190 степени Фаренхајт.

Ставете ја вашата суровина во фидерот на вашата мелница за пелети. Земете мала количина на суровина на почетокот за да спречите застој. Понатаму, тоа ќе ви помогне да одредите дали квалитетот и обликот на пелетите се според барањата.

Суровината ќе стигне до матрицата и валјакот што минуваат низ фидерот. Челичната матрица и валјаците ќе го компресираат материјалот и ќе ги поминат низ дупките на матрицата за да создадат добро обликувани пелети.

Машината за пелети Таичанг има предности и од хоризонталната прстенеста мелница за матрица и од рамната мелница за пелети. Понатаму, машината има вграден систем за подмачкување за да се обезбеди процес без триење.

Чекор 7: Ладење на пелети

Како што излегуваат пелети од мелницата за пелети, тие се жешки. Може да забележите дека испуштаат малку влага. Оставете ги да се изладат на отворено за 24 часа пред да ги користите.

Ако се занимавате со комерцијален бизнис за производство на пелети, користете професионална машина за ладење на пелети. Не ставајте пелети додека температурата не се врати во нормала.

Чекор 8: Складирање на дрвени пелети

Кога вашите дрвени пелети се сушат, чувајте ги внимателно користејќи машина за пакување кеси или машина за пакување џамбо кеси. Чувајте ги дрвените пелети на суво и ладно место. Погрижете се да има добра вентилација и да нема директна сончева светлина во продавницата.

Така, вака се прават дрвените пелети. Ако имате прашање или прашање во врска со машината за пелети, Контактирајте не.

Барате задоволително решение за производство на пелети?

Разговарајте со експерт