Професионален производител на машини за пелети за храна, сертифициран со CE

Политика за приватност: 100% загарантирана безбедност и приватност

Контактирајте не

предностите на нашата машина за пелети за храна

Нашата машина за пелети за добиточна храна е совршена за големи, средни и мали компании кои сакаат да ги прошират и подобрат процесните пелети за добиточна храна. Без разлика дали сте фабрика за аквакултура или фабрика за житарки или сточарска фарма, оваа мелница за храна за пелети ќе направи чуда за вас. 

Земјоделците и компаниите за добиточна храна го користеа низ целиот свет. Не бара суровините да се сушат, бидејќи дури и состојките во прав можат да создадат цилиндрични честички. Тоа ќе ви заштеди време и енергија, со што ќе ви биде полесно да заработите повеќе храна (и повеќе пари) во вашиот бизнис. 

Придвижуван од моќен мотор, може да притиска пелети за храна и да притиска пелети од дрвена пилевина се додека содржината на влага во суровините е околу 12 до 20%. Постојат повеќе дијаметри на матрици од кои можете да изберете, што ви овозможува да обработувате материјали една гранула во исто време - но брзо и поефикасно за да ја одржувате производната линија на вистинскиот пат. 

Еве некои од главните карактеристики на нашата машина за пелети за добиточна храна:

1. Достапни се повеќекратни оценки за моќност: Можете да ја купите оваа машина со повеќекратна моќност која се движи од 3 KW во најмалиот модел до 15 KW или повеќе. Ова го прави високо ефикасен за фабрики и бизниси од секаков вид. Опциите за напојување варираат во зависност од вашите потреби, вклучувајќи електричен, дизел, бензин или PTO. Можете да ги приспособите овие опции за да ја направите вашата машина полесна за движење, напојување и поефикасна работа. 

2. Лесен за ракување: Оваа машина за пелети има висока моќност со мала потрошувачка и мал шум. Не само што е тивок за ракување, туку е лесен и за ракување. Лесно е да се обучат нови оператори да ја користат машината и потребно е само едно лице да работи.

3. Бара минимално одржување: Одржувањето е од суштинско значење за секоја машина за пелети за добиточна храна, но со овој производ, ќе откриете дека има делови и компоненти кои го олеснуваат грижата за неа. Има систем за филтрирање под висок притисок и независни системи за подмачкување, така што нема постојано да престанете да ја подмачкувате машината. 

4. Разноврсна во своите апликации: Можете да ја користите оваа машина за пелети за добиточна храна за да обработувате пелети за храна за речиси секаков вид видови. Може да работи со работи како лушпи од ориз, лушпи од кикиритки, лушпи од сончоглед, дрвени делови и многу повеќе, што го прави еден од најразновидните производи што можете да ги купите. Работи со материјали со висока и ниска густина, ниска содржина на влага и висока содржина на влага подеднакво. 

5. Достапни се повеќекратни отвори: Достапни се неколку различни отвори за да одговараат на потребите на различни видови животни и нивната потребна храна. Не може да се обработи целата храна преку истата рамна матрица, така што оваа машина го олеснува нивното менување. 

структура на машината за пелети за храна

Ролерот под притисок и дискот за мелење се изработени од челик од хром-манган, кој е поиздржлив по обработката на високотемпературно гаснење. Новонадградената шуплина за мелење е 10-20 пати поголема од отпорноста на абење од обичните материјали.

машина за пелети за храна Електрична спојка

Електрична спојка, директно приклучување, едноставно ракување и удобна инсталација. Спојката е стабилна и издржлива, изработена од нерѓосувачки челик, по третман на високотемпературно гаснење, потрајни од обичните материјали. Новонадградениот погон за спојување, во споредба со стариот погон на ремен, има помала загуба во преносниот однос и е поиздржлив и отпорен на абење

машина за храна за пелети бакар мотор

Мотор од 100% бакарна жица, долг работен век, големи коњски сили, заштеда на моќ. Целосно бакарна калем, ладилник, долг работен век, тивко лежиште, стабилно работење и низок шум. Исклучете го на висока температура за да избегнете дефект предизвикан од висока температура

поголем влезен и излезен бункер за машина за пелети за храна

Поголемиот дизајн на влезот за довод го прави хранењето поудобно, а работната ефикасност повисока Дизајн на проширен отвор за празнење, дизајн со прегради од двете страни за да се избегне истурање на доводот, проширена и зголемена порта за празнење, празнење побрзо и помазно.

хранлива машина за пелети автомобилска задна оска

Го прифаќа дизајнот на диференцијалното склопување на задната оска на автомобилот, кој има добра комбинација на брзини, го намалува оптоварувањето на главниот мотор и има добра стабилност.

хранење пелети машина полнење гориво

Лесно за полнење гориво, едноставно за употреба, тешкото масло за менувач GL-5 мора да се наполни пред употреба.

Предлог модел на машина за пелети за храна

Врз основа на различни клиенти за правење вага, имаме различни модели за правење пелети за добиточна храна, или сакате за домашно производство на пелети или за производство на пелети од фарма во големи размери, можеме да ви понудиме приспособено решение. Капацитет од 100kgs/h до 20t/h правење пелети за добиточна храна .

моделкапацитетНотка ролериМоќПриклучна моќ (V)Тежинадимензија
TCF12080-100kg / чДвоен валјак2.2kw220V / 380V95kgs68 * 42 * 53cm
TFC150150-200kg / чДвојни ролери7.5kw220V / 380V100kgs72 * 45 * 65cm
TCF200300-400kg / чДвојни ролери11kw380V180kgs126 * 53 * 92cm
TCF250600-800kg / чДвојни ролери15kw380V320kgs131 * 54 * 93cm
TCF300800-1000kg / чДвојни ролери22kw380V400kgs146 * 59 * 110cm
TCF3501000-1200kg / чДвојни ролери30kw380V580kgs186 * 70 * 128cm
TCF4002000kg / hДвојни ролери37kw380V680kgs206 * 76 * 137cm
TCF4502000-2500kg / чДвојни ролери45kw380V780kgs218 * 79 * 140cm
Предлог за капацитет на машината за пелети за храна

за нас

TCPEL е професионален производител на машини за пелети во Кина од 2004 година. Нашата фабрика интегрира истражување и развој, производство, продажба и сервис, имаме модерна опрема за производство и одличен тим за техничко истражување и развој.

Фабричка големина: 40000 ㎡
Работен персонал: 200+
Годишна извозна вредност: 15 милиони долари

Имаме искусен и квалификуван тим за услуги по продажбата. Врз основа на деталните барања на клиентите, секогаш можеме да понудиме задоволувачки решенија за проекти за производство на пелети.

Квалитетот и услугата се нашата душа за развој на компанијата, ќе се обидеме максимално да ги поддржиме клиентите во правењето пелети, за да постигнеме соработка меѓу двете страни.

Зошто 1000+ клиенти не избираат нас?

Нашите инженери

Ние вработуваме високо квалификувани, професионални инженери посветени на истражување и подобрување на сите наши производи. Нашите високи инженери се добро квалификувани со напредни дипломи. Нашите искусни и вешти инженери за истражување и развој можат да помогнат во решавањето на вашите проблеми во врска со машините или производството и да помогнат со услугата по продажбата.

Строга контрола на квалитетот

Квалитетот ни е важен. Ние сме сертифицирани IS0 9001, CE и SGS. Сите компоненти што се користат во нашите машини ја поминуваат нашата строга проверка на квалитетот. Ние спроведуваме пробно возење за секоја машина и тестирање на носење пред пратката.

конкурентна цена

Управувајте со вашиот буџет на паметен начин и минимизирајте ги трошоците за производство. Ние нудиме конкурентни цени за сите наши машини. Контактирајте го нашиот тим за продажба за поддршка за сопствени решенија.

Професионален тим за продажба

Имаме висококвалификуван тим за меѓународна продажба кој ќе ви одговори во рок од 24 часа во врска со какви било прашања пред продажбата што можеби ги имате. По продажбата, нудиме 24/7 е-пошта и телефонски комуникации и можеме да организираме поддршка на лице место.

Целосна техничка поддршка

Целосна 24/7 поддршка и пред и по купувањето. Ние нудиме бесплатно тестирање за да го развиеме производниот процес во вашиот бизнис и посветени сме да го најдеме најдоброто решение за вашите специфични потреби. Ако сте заинтересирани да соработувате со нас за да ги продадете нашите машини, со задоволство ќе се консултираме со вас.

Нарачка и плаќање

Нарачувањето кај нас е брзо и практично. Нашиот професионален тим за продажба одговара брзо на прашања и се стреми да ги реши вашите проблеми, и пред продажбата и по продажбата. Ние безбедно ги прифаќаме сите облици на плаќање, вклучително и T/T трансфер, LC на повидок, PayPal и Western Union.

Машина за пелети за храна - Водич за почетници

храна-пелети-машина-структура

Нахрана машина за пелети е добро дизајнирана и произведена мелница за пелети која е идеална за производство на пелети за добиточна храна од различни суровини. Лесен е за ракување и може да се користи и во мали и големи операции. Оваа машина може да се користи за правење пелети за добиточна храна од различни земјоделски нуспроизводи, како што се пченка, сламки од ориз, јачмен, сончоглед, лушпи од кикирики, како и од други суровини како што се памучни ливчиња, багас итн. Дали сте нови во светот на машините за пелети за добиточна храна за живина? Дали сте слушнале многу информации кои ви се фрлаат и сега се чувствувате само преоптоварени? Овој водич за почетници ќе ви обезбеди сè што треба да знаете за да започнете со машината за пелети за добиточна храна. Без разлика дали сте почетник или искусен експерт, нашиот водич за машината за пелети за добиточна храна ќе обезбеди увид и за почетниците и за понапредните корисници.

Што е машина за пелети за храна?

Машина за пелети за храна, позната и како машини за пелети за добиточна храна, мелница за пелети за добиточна храна, тоа е машина што се користи за обработка на материјали како брашно од соја, пченка, лушпи од ориз, трева, слама итн. во пелети за добиточна храна што може да се користи како храна за добитокот.

Машините за пелети за добиточна храна се најчесто користената опрема за правење мали пелети за добиточна храна. Машината за правење пелети за храна може да прави разни видови пелети со прилагодување на материјалите и рецептите. Машината за пелети за добиточна храна е широко користена во индустриите за живина, говеда, свињи, коњи и други сточарски стоки.

Што прави машината за пелети за храна?

Машината за пелети за добиточна храна е уред кој ги претвора состојките во мали пелети, што им го олеснува јадењето на животните.

Процесот на правење пелети од суровини е познат како пелетирање. Добиениот производ често се нарекува пелети за добиточна храна. Пелетите за добиточна храна понекогаш се нарекуваат сува храна или добиточна храна.

Машините за пелети за добиточна храна може да се користат за широк спектар на суровини, вклучувајќи жито, пченка и соја. Машина за пелети за добиточна храна може да се користи и за производство на други видови храна за домашни миленици или добиточна храна.

Овие машини работат така што прво ја земаат суровината, а потоа ја прашкаат со мелница за чекан. Мелницата со чекан ќе го разложи материјалот на помали честички додека не бидат доволно мали за да се вклопат низ мелницата за мелење. Оваа мелница потоа дополнително ќе го сомеле материјалот на уште пофини честички пред да ги помине низ класификатор кој ќе ги одвои сите нечистотии или туѓи предмети кои можеби се нашле во смесата за време на обработката. Откако ќе заврши овој последен чекор, готовиот производ ќе биде подготвен за пакување и испорака до дистрибутерите кои ќе го продаваат на малопродажните полици ширум светот!

Како работи машината за пелети за храна?

Машината за пелети за храна работи на релативно едноставен начин.

Прво, ќе ги смачкате материјалите со машината. Можете да внесете секаков вид материјал во машина за пелети за добиточна храна, вклучувајќи пченка, пченица, трева, трици и така натаму. Кога ќе ја вметнете суровината, таа треба да се здроби за да бидете сигурни дека сите зрна се направени во канистер, форма на прав. 

Потоа, машината за пелети ги меша сите состојки. Уредот за мешање ги комбинира прашокот во различни делови, формирајќи мешавина позната како каша. Во некои случаи, процесот запира - многу компании купуваат каша за да ги хранат животните (како малите пилиња), бидејќи им е полесно да се вари. 

Ако имате мала машина за пелети или домашна машина за пелети за добиточна храна, ова е местото каде што ќе одберете да застанете кога правите одредени видови храна. На тој начин, можете подобро да го прилагодите вашиот производ на конкретното животно што се обидувате да го нахраните. 

Меѓутоа, ако водите бизнис специјализиран за производство на пелети за добиточна храна за продажба, ќе треба да продолжите. Ќе треба да ги направите пелетите со притискање на мрежата за храна во компактни, исушени форми. Постојат сите типови и големини на машини за пелети за добиточна храна од кои можете да изберете, од кои секоја варира во однос на брзината, капацитетот за обработка и ефикасноста. 

Колку чини машината за пелети за храна?

Ако барате машина за пелети за добиточна храна за продажба, знајте дека просечната цена на машината за пелети за добиточна храна може многу да варира. Можете да најдете евтина опција со цена на машина за пелети за добиточна храна од околу 1000 до 2000 долари. Сепак, во некои случаи, можеби ќе можете дури и да најдете поевтини опции (обично оние дизајнирани за сопственици на куќи со фарми за хоби кои сакаат да ги хранат своите животни поевтино) за околу 500 долари или помалку.

Постојат и големи машини за пелети за добиточна храна кои се поскапи - неколку илјади долари или повеќе. Слично, постојат машини за пелети за други видови производи (како дрвени пелети) кои се повеќе или помалку скапи во зависност од нивната функција.

Типичната цена на машината за пелети за биомаса, на пример, ќе чини околу $2000 до $6000. 

Колку видови машини за пелети за храна?

Иако постојат многу различни под-сорти на машини за пелети за добиточна храна од кои можете да изберете, повеќето може да се поделат во две различни категории - прстенеста матрица и рамна матрица. 

Иако и двата типа машини за пелети за добиточна храна треба да ви помогнат да ја завршите работата со релативно лесно, важно е да се забележи дека мелниците за пелети со рамни матрици имаат тенденција да бидат поевтини во однос на набавната цена. Како што рече, мелниците за пелети со прстенест матрици се енергетски поефикасни, така што може да ви заштедат повеќе пари со текот на времето бидејќи штедат енергија.

Двата типа машини за пелети може да се најдат во различни големини во зависност од вашите специфични потреби. Повеќето се напојуваат со пареа, иако и ова може да варира, а некои имаат дури и вградени брусилки и миксери, во зависност од вашите потреби. 

Во рамките на овие две поголеми севкупни категории, постојат и големи мелници за пелети за добиточна храна и мелници за пелети од мали размери. Повеќето мелници од мали размери користат рамна матрица бидејќи само го мелеат сувиот прав во пелети - тие не мелат и мешаат. Машините за пелети за добиточна храна во големи размери користат прстени матрици и можат да се состават како комплетни производни линии, обработувајќи големи количини на добиточна храна. 

Како што може да очекувате, тие исто така можат да мелеат и мешаат и да работат со многу поголем капацитет. 

Како да се избере најдобрата машина за пелети за храна за производство на пелети?

Иако можете да користите било кој стар тип на машина за пелети за да направите пелети за добиточна храна, се препорачува да изберете конкретно машина за пелети за добиточна храна. Секое парче машина игра одредена улога и оваа улога е важна. Еве неколку работи што треба да ги земете предвид кога започнувате да купувате. 

Flat Die наспроти Ring Die

Ова е една од најважните размислувања што ќе треба да ги земете кога купувате машина за пелети за добиточна храна. Повеќето луѓе користат машини за пелети кога содржината на прашкаст материјал, како прашкаста трева, е помала од 40%.

Тоа е затоа што површината на гранулите е посјајна и затоа што стапката на стврднување на машините за пелети со прстенест матрица е поголема од рамните матрици. 

Плус, машините за пелети со прстенести матрици нудат повисоки перформанси на запечатување. Обично нема многу големи честички прашина кога правите храна, така што нема да има толку многу триење или толкава штета. Машините за пелети со прстенести матрици се исто така идеални за претходна обработка за претходно измешана храна.

Суровина и животински тип

Повторно, за преработка на поконцентрирани типови на добиточна храна, ќе работат и прстенеста матрица и мелниците за рамни пелети. Ако преработувате сточна храна со трева или мешана храна, најдобро е прстенеста матрица.

Размислете за видот на животното, исто така. Ќе сакате подебела матрица за притискање за добиточна храна за да ги нахраните кокошките и свињите, но можете да користите потенка матрица за животни како овци и говеда. Ова е поврзано со исхраната на секое соодветно животно. 

Моќ

Проверете ја моќноста за вашата машина за пелети за храна. Ова ќе ја одреди ефикасноста и моќноста на машината заедно со нејзиниот производствен капацитет.

Како правите пелети за добиточна храна?

Правењето пелети за добиточна храна е прилично едноставно. Пред да започнете, погрижете се доста внимателно да ги прочитате информациите вклучени во упатството за вашата машина. Треба да бидете сигурни дека се придржувате до сите препорачани безбедносни упатства пред да започнете со работа. Во спротивно, ризикувате да се повредите.

За да започнете да правите пелети, треба да ги соберете вашите суровини. Повеќето пелети за добиточна храна се направени од грашок, пченка, пченица, јачмен, овес, луцерка, алги, култивиран квасец, брашно од риба, брашно од рак, сол, арагонит и многу повеќе. Точните состојки што ги користите ќе варираат во зависност од тоа кој вид животно се обидувате да го таргетирате. 

 Купувајте паметно за овие производи - често, можете да ги набавите по ниски цени за време или веднаш по сезоната на жетва, дури и ако треба да ги доставите кај вас. Проверете дали состојката што ќе ја изберете се совпаѓа со препорачаната хранлива формула за дадениот вид. На кокошките, на пример, им треба околу 7% лизин, 16.5 до 19% сурови протеини, 2% метионин, 3% сурова маст, 3.5% калциум (ова може да варира) и 5% сурови влакна. 

Уверете се дека вашите состојки се избалансирани пред да започнете. 

Потоа, чекорите ќе варираат во зависност од тоа каква машина за пелети за храна користите. 

Започнете со правење на вашиот премикс. Премиксот ќе ги вклучи сите состојки кои се веќе прашкасти, како што се рибино брашно, ленено семе и сол. Измерете ги и комбинирајте ги. Можете да ги чувате за подоцнежна употреба или да ги користите сите премикси одеднаш кога ги правите вашите пелети. Од тебе зависи. 

Квалитетот на вашите состојки ќе игра голема улога во квалитетот на вашите пелети. Почесто отколку не, луѓето користат суровини како ориз, животински оброк, рибен оброк, соја и пченка за нивните пелети. Во зависност од публиката што ги продавате и вашите пелети од добиток, може да најдете начини да користите состојки од органски или етички извори. Можеби ќе можете да наредите повисока цена кога продавате вакви пелети за добиточна храна. 

Важно е да се напомене дека треба да користите што е можно помалку маснотии кога ги правите вашите пелети. Ако суровината има голем процент на маснотии во неа, може да го оштети квалитетот на топчињата за добиточна храна и да ја намали долговечноста на машината за пелети за добиточна храна. 

Следно, издробете ги цели зрна. Користете мелница за добиточна храна или, ако имате операција од мал обем, користете камен. Потоа можете да го додадете вашиот смачкан материјал во премиксот. Погрижете се суровините да имаат повеќе или помалку рамномерна големина. Користете мелница за да го скршите материјалот на фини честички. Ако не го направите тоа, може да откриете дека пелетите за добиточна храна што ги произведувате не се со вистинска големина или густина. 

Користете миксер за храна за да ги комбинирате цели зрна со премиксот. Можете да ги мешате и рачно ако е полесно, во зависност од големината на вашата операција.

Потоа можете да ги внесете сите измешани материјали во машината за пелети за добиточна храна. Машината ќе ги притисне во пелети за вас. Оставете ги да се изладат или користете машина за сушење пелети како ротациона машина за сушење за да ги изладите побрзо (ова исто така ќе ја отстрани вишокот на влага).

Ако планирате да ги користите вашите пелети за добиточна храна веднаш, не треба да правите многу друго. Можете едноставно да ги нахраните на вашиот добиток! Во спротивно, ќе треба да ги чувате топчињата за храна во покриена корпа. Тие треба да бидат добри од неколку дена до неколку недели кога се чуваат во ладна средина без влага. 

Пред да ги направите вашите пелети за храна, проверете дали вашата машина е во добра работна состојба. Треба да се подмачка и да се одржува така што сите ваљаци, матрици, миксери, сечила и чекани се во најдобра можна состојба. Еден важен фактор што треба да се земе предвид пред да започнете со работа е количината на пареа што постои пред да ја ставите суровината во машината. Нивото на пареа и влага треба правилно да се оптимизираат за да се направи успешен процесот на пелетирање. 

Како да направите машина за пелети за храна?

Можете да ја направите вашата машина за пелети за храна, иако е многу полесно само да купите професионална машина за многу професионалци, бидејќи може малку полесно да се инсталира и сервисира. 

За да ја изградите вашата машина за пелети за добиточна храна, ќе треба да размислите како ќе работи со неа, каков капацитет ќе биде и каква ќе биде вашата суровина. Повеќето машини за пелети може да се управуваат со електрични мотори, бензински мотори, дизел мотори или PTO. 

Запомнете дека на различни материјали им требаат различни видови суровини. Машините за пелети со различни капацитети имаат различна моќност, така што нивната потрошувачка на енергија варира. Ако сте само заинтересирани за машина за пелети за домашна употреба, тогаш машината со мал капацитет е во ред. Меѓутоа, ако планирате да ја користите машината за пелети дури и на полуредовна основа, треба да изберете професионални, купени во продавница и типови со голем капацитет.

За да ви дадеме идеја како да направите машина за пелети за добиточна храна која ги задоволува вашите потреби, еве неколку вообичаени технички параметри на машината за пелети за добиточна храна со рамна матрица.

Моќност (Kw)

Големина на пелети (мм)

Големина на умре (мм)

Излез (Kg/h)

Дијамензија (мм)

Тежина (kg)

3

φ2.5-φ6

120

80-100

× × 600 450 900

50

7.5

φ2.5-φ6

150

100-300

× × 750 450 870

100

11

φ2.5-φ8

200

300-500

× × 1150 530 750

150

15

φ2.5-φ8

250

400-700

× × 1250 600 850

200

Ако ги немате соодветните материјали за изградба на сопствена домашна машина за пелети за добиточна храна, треба само да купите модел купен во продавница. Повеќе информации за најдобриот модел се подолу!

Изберете сигурен производител за вашата машина за пелети за добиточна храна наместо да правите домашна машина за пелети за добиточна храна. Тие ќе ви обезбедат квалитетни производи преку слоеви на тестирање и подобра услуга по продажбата. 

Како да направите пловечки пелети за храна за риби?

Можете да користите сув тип екструдер за храна за риби или мелница за пелети за храна за риби за да произведете пелети за водна храна за риби заедно со ракчиња, ракови и други животни. Овие ќе имаат одлична форма, исхрана и текстура.

За да ги натерате да лебдат и да лебдат подолги периоди, сè што треба да направите е да направите мали прилагодувања на степенот на истиснување кога ги екструдирате пелетите. 

Најчестите состојки што се користат во машините за пелети за храна за риби вклучуваат намалена прашина, пченична плева, торта од синап, пченка, семки од памук, коски или риба во прав и внатрешни органи.

Подолу е дијаграм за тоа како функционираат постројките за пелети од биомаса, како што се машините за пелети за добиточна храна, за да ви дадат подобра идеја: 

Како да користите машина за пелети за храна за почетници?

Еве уште неколку совети кои ќе ви помогнат успешно да ја користите машината за пелети за храна.

Пред-проверете ги сите материјали за остатоци

Проверете дали сите тврди предмети се отстранети од суровините пред да ги внесете во машината за пелети. Ќе бидете изненадени од тоа какви материјали завршуваат во добиточната храна, од парчиња метал до мали парчиња пластика. Дури и малите парчиња може да бидат штетни и да предизвикаат оштетување на главното вратило, матрица или валјак. 

 Ако прво не ги проверите овие места за загадувачи, можеби ќе сакате да размислите за инсталирање тубуларен магнет во внатрешноста на бункерот за храна. Ова треба да фати делови од метал за да ги спречи да ја оштетат или контаминираат храната. 

Прво мелете ги материјалите

Повеќето рамни матрици и валјаци во машините за пелети се обработуваат со употреба на високо-термичка обработка. Внатре во дупките за матрици има многу партали, така што секогаш треба темелно да го мелете материјалот.

Претретирајте ги вашите суровини 

Ова нема да биде потребно за сите видови материјали, но може да откриете дека треба да го обработите супер влажниот материјал пред да го нанесете во машината за пелети за добиточна храна. Тоа би било околу 14% до 20% за најдобри резултати. Материјалите кои се премногу суви нема да се обликуваат добро, додека оние премногу влажните ќе предизвикаат пелетите да бидат лабави и влажни.

Проверете дали големината на суровината е помала од големината на дупката на матриците. Ова обично значи дека суровините треба да бидат 5 mm или помалку. Во спротивно, тие можат да ги затнат дупките и да ги направат вашите напори за производство на пелети помалку ефикасни.

Конечно, знајте дека силата на лепење ќе одреди колку брзо можете да направите пелети со вашата машина. Некои материјали, како лушпата од ориз, имаат многу мала сила на лепење и треба да се мешаат со струготини или други видови врзива за да се направат пелети. Други имаат лигнин, кој се топи при високи температури. Направете истражување пред да започнете да правите пелети за да завршите со најдобри можни резултати! 

Проверете ја дебелината и должината на нашите пелети 

Дебелината на вашите пелети за добиточна храна ќе се определи според големината на дупката на вашата матрица, а должината е одредена од нашиот сечач. Затоа, подоцна е многу полесно да се промени големината на должината отколку дебелината. 

Ќе го најдете сечачот под рамната матрица, но во машината за пелети со прстенест матрица, тој ќе биде инсталиран надвор од матрицата на прстенот. Сепак, можете да ги прилагодите двата типа за да ја добиете идеалната големина. Подобро е да бидете прекратки отколку предолги ако правите пелети од добиточна храна за наша употреба – но, ако планирате да ги продавате и транспортирате, бидете малку долги.

Штом вашите пелети ќе излезат од машината, тие ќе бидат топли и парни. Можете да ги исушите и изладите така што ќе ги поставите на отворен простор со добра циркулација на воздухот или можете да користите поладна машина. Брзото ладење може да ви олесни да ги натоварите во камион за брз и удобен транспорт. 

Не исклучувајте веднаш.

Откако ќе завршите со правење пелети, одолејте се на нагонот само да ја затворите продавницата и да си заминете. Наместо тоа, има неколку чекори што треба да ги преземете за да ја одржите вашата машина да работи што е можно понепречено.

На пример, треба да додадете малку мешано масло и материјали за добиточна храна во машината за пелети. Оставете го да работи неколку минути. Ова ќе им овозможи на дупките на матрицата да се полнат со мешавина од масло - на тој начин, следниот пат можете веднаш да почнете да правите пелети. Ја одржува мувлата и истовремено заштедува време. 

Можете да ја олабавите завртката за прилагодување и да ги исчистите преостанатите материјали штом ќе го направите тоа. 

Како да се одржи машина за пелети за храна?

Покрај советите наведени погоре, еден од најдобрите начини да направите пелети за добиточна храна е редовно да ја одржувате машината за пелети за добиточна храна.

Прво, знајте дека температурата во комората за пелетирање може да биде многу жешка. Исто така, ролерот се подложува на интензивен притисок. Лесно им е да се прегреат, а тоа може да предизвика дефект на деловите со текот на времето. Нема заштита од прав во повеќето машини за пелети, така што ќе треба да ги чистите лежиштата и да ги подмачкувате со масло еднаш на секои неколку часа или така. 

По околу осум часа работно време, главната оска ќе треба да се подмачка со масло. Не само тоа, туку треба да закажете чистење на менувачот на секои шест месеци. Ако имате високо ниво на топлина во менувачот, од која било причина, обидете се да го зголемите растојанието на менувачот за полесно одржување - и обидете се да користите поквалитетно масло за менувачот. 

Како да изберете дијаметар на матрицата на пелети за производство на добиточна храна

За производство на пелети за добиточна храна, изборот на точниот дијаметар на матрицата за пелети е главен приоритет, тоа ќе влијае на ефикасноста и исхраната на хранењето на животните, што ќе влијае на вашата рентабилност. Врз основа на различни животни, вклучувајќи храна за риби, зајак, пилешко, патки, пилешко, кучиња, свињи, крави, коњи, камили итн. 

изберете ја вистинската машина за пелети за вашата храна

Кои видови пелети за правење?

Нашата машина за пелети за добиточна храна може да обработува различни материјали за производство на пелети за добиточна храна за различни животни, ние исто така можеме да дизајнираме едноставна и целосна линија за производство на пелети за добиточна храна врз основа на барањата на клиентите.

разни-пелети-за-различно-животно

Оваа едноставна линија за производство на пелети за добиточна храна вклучува еден миксер од не'рѓосувачки челик, еден транспортер со завртки од не'рѓосувачки челик и една машина за пелети за храна, едноставната линија може да постигне целокупно производство на пелети за добиточна храна, капацитет од 100kgs/h до 4000kgs/h. Можеме да приспособиме и поголем капацитет врз основа на вашите потреби. 

TCPEL Feed Pellet Machine Вовед

машина за пелети за добиточна храна
цена машина за пелети за добиточна храна
машина за пелети за добиточна храна за пилешко
добиточна храна за рибите машина за пелети машина за пелети

Разговарајте со експерт

Контактирајте не