Професионален производител на машини за пелети за добиточна храна, Сертифициран CE

Политика за приватност: Загарантирана безбедност и приватност 100%

предностите на нашата машина за пелети за храна

Нашата машина за пелети за добиточна храна е совршена за големи, средно, и малите компании кои сакаат да ги прошират и подобрат процесните пелети за добиточна храна. Без разлика дали сте фабрика за аквакултура или фабрика за жито, или сточарска фарма, оваа мелница за храна за пелети ќе направи чуда за вас.

Фармерите и компаниите за добиточна храна го користеа низ целиот свет. Не бара суровини да се сушат, бидејќи дури и состојките во прав можат да произведат цилиндрични честички. Тоа ќе ви заштеди време и енергија, со што ќе ви биде полесно да направите повеќе храна (и повеќе пари) во вашиот бизнис.

Воден од моќен мотор, може да притиска пелети за храна и да притиска пелети од дрвена пилевина се додека содржината на влага во суровините е околу 12 до 20%. Постојат повеќе дијаметри на матрици од кои можете да изберете, што ви овозможува да обработувате материјали една гранула во исто време – но брзо и поефикасно да ја одржувате вашата производна линија на вистинскиот пат.

Еве некои од главните карактеристики на нашата машина за пелети за добиточна храна:

1. Достапни се повеќекратни оценки за моќност: Можете да ја купите оваа машина со повеќе оценки за моќност кои се движат од 3 KW во најмал модел до 15 KW или повеќе. Ова го прави високо ефикасен за фабрики и бизниси од секаков вид. Опциите за напојување варираат во зависност од вашите потреби, вклучително и електрични, дизел, бензин, или PTO. Можете да ги приспособите овие опции за да го олесните движењето на вашата машина, моќ, и поефикасно да се кандидира.

2. Лесен за ракување: Оваа машина за пелети има висока моќност со мала потрошувачка и мал шум. Не само што е тивко за работа, но лесно е за ракување, Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи. Лесно е да се обучат нови оператори да ја користат машината и потребно е само едно лице да работи.

3. Бара минимално одржување: Одржувањето е од суштинско значење за секоја машина за пелети за добиточна храна, но со овој производ, ќе откриете дека има делови и компоненти што ја олеснуваат грижата за него. Има систем за филтрирање под висок притисок и независни системи за подмачкување, така што нема постојано да престанете да ја подмачкувате машината.

4. Разноврсна во своите апликации: Можете да ја користите оваа машина за пелети за добиточна храна за да обработувате пелети за добиточна храна за речиси секаков вид видови. Може да работи со работи како лушпи од ориз, лушпи од кикирики, лушпи од сончоглед, дрвени делови, и уште повеќе, што го прави еден од најразновидните производи што можете да ги купите. Работи со материјали со висока и мала густина, ниска содржина на влага, и висока содржина на влага подеднакво.

5. Достапни се повеќекратни отвори: Достапни се неколку различни отвори за да одговараат на потребите на различни видови животни и нивната потребна храна. Не може целата добиточна храна да се обработи преку иста рамна матрица, така што оваа машина го олеснува нивното менување.

структура на машината за пелети за храна

Ролерот под притисок и дискот за мелење се направени од челик хром-манган, што е поиздржливо по третман на високотемпературно калење. Новонадградената шуплина за мелење е 10-20 пати поголема од отпорноста на абење на обичните материјали.

машина за пелети за храна Електрична спојка

Електрична спојка, директно приклучување, едноставна операција, и удобна инсталација. Спојката е стабилна и издржлива, изработен од нерѓосувачки челик, по третман со калење со висока температура, потрајни од обичните материјали. Новонадградениот погон за спојување, во споредба со стариот погон на појас, има помала загуба во преносниот однос и е поиздржлив и поотпорен на абење

машина за храна за пелети бакар мотор

100% мотор од бакарна жица, долг работен век, големи коњски сили, заштеда на енергија. Сите бакар серпентина, ладилник, долг работен век, тивко лежиште, стабилна работа, и низок шум. Исклучете го на висока температура за да избегнете дефект предизвикан од висока температура

поголем влезен и излезен бункер за машина за пелети за храна

Поголемиот дизајн на доводот за довод го прави хранењето поудобно, а работната ефикасност поголема Дизајн на проширен отвор за празнење, дизајн со прегради од двете страни за да се избегне истурање на добиточната храна, проширена и зголемена порта за празнење, празнење побрзо и помазно.

хранлива машина за пелети автомобилска задна оска

Го прифаќа дизајнот на диференцијалното склопување на автомобилската задна оска, кој има добра комбинација на брзини, го намалува оптоварувањето на главниот мотор, и има добра стабилност.

хранење пелети машина за полнење гориво

Лесно за полнење гориво, едноставен за употреба, Пред употреба мора да се наполни маслото за менувач за тешки маси GL-5.

Предлог модел на машина за пелети за храна

Врз основа на различни клиенти кои прават скала, имаме различни модели за правење пелети за добиточна храна, или сакате за домашно производство на пелети или за производство на пелети од фарми во големи размери, можеме да ви понудиме приспособено решение.Капацитет од 100kgs/h до 20t/h правење пелети за добиточна храна.

Модел Асорт генератор Моќ Дијаметар на матрицатаКапацитет на храна
TC120AБЕНЗИН4HP 120мм60-100kg/h
TC120BДИЗЕЛ8HP 120мм 60-100kg/h
TC120CМОТОР7.5HP120мм 60-100kg/h
TC150A ДИЗЕЛ8HP150мм 90-120kg/h
TC150B МОТОР5.5HP150мм90-120kg/h
TC150C БЕНЗИН7.5HP150мм 90-120kg/h
TC200A ДИЗЕЛ15HP200мм 200-300kg/h
TC200B МОТОР10HP200мм 200-300kg/h
TC200C МОТОР10HP200мм 200-300kg/h
TC230A ДИЗЕЛ22HP230мм 300-400kg/h
TC230B МОТОР15HP230мм 300-400kg/h
TC230CМОТОР15HP230мм 300-400kg/h
TC260A ДИЗЕЛ35HP260мм 400-600kg/h
TC260B МОТОР20HP260мм 400-600kg/h
TC260CМОТОР20HP260мм 400-600kg/h
TC300A ДИЗЕЛ55HP300мм 600-800kg/h
TC300B МОТОР30HP300мм 600-800kg/h
TC300CМОТОР30HP300мм 600-800kg/h
TC360A ZH4100P 55HP360мм 600-800kg/h
TC360BДИЗЕЛ30HP360мм 600-800kg/h
TC400A МОТОР55HP400мм 900-1100kg/h
TC400B МОТОР40HP400мм 900-1100kg/h
TC225AМОТОР10HP229мм 200-300kg/H
TC225B МОТОР10HP200мм 200-300kg/H
TC229 МОТОР15HP229мм 300-400kg/h
TC295МОТОР20HP295мм 400-600kg/h
TC335МОТОР30HP335мм 600-800kg/h
TC395 МОТОР40HP395мм 800-1000kg/h
TC400P PTO50-70HP 400мм 900-1100kg/H
изберете го-погодниот-модел-за-вашето-производство на пелети

за нас

Taichang е професионален производител на машини за пелети во Кина од годината 2004 .Нашата фабрика интегрира истражување и развој, производство, продажба и сервис, имаме модерна опрема за производство и одличен тим за техничко истражување и развој.

Фабричка големина : 40000㎡
Работен персонал: 200+
Годишна извозна вредност: $15Милион

Имаме искусен и квалификуван тим за услуги по продажбата. Врз основа на деталните барања на клиентите, секогаш можеме да понудиме задоволувачки решенија за проекти за производство на пелети.

Квалитетот и услугата се нашата душа за развој на компанијата, ќе се потрудиме да ги поддржиме клиентите во правењето пелети, да се постигне вин-вин соработка.

Зошто 1000+ Клиентите нè избираат нас?

Нашите инженери

Вработуваме високо квалификувани, професионални инженери посветени на истражување и подобрување на сите наши производи. Нашите високи инженери се добро квалификувани со напредни степени. Нашите искусни и вешти инженери за истражување и развој можат да помогнат во решавањето на вашите проблеми во врска со машините или производството и да помогнат со услугата по продажбата.

Строга контрола на квалитетот

Квалитетот ни е важен. Ние сме IS0 9001, ОВА, и SGS сертифициран. Сите компоненти што се користат во нашите машини ја поминуваат нашата строга проверка на квалитетот. Ние спроведуваме пробно возење за секоја машина и тестирање на носење пред пратката.

Конкурентна цена

Управувајте со вашиот буџет на паметен начин и минимизирајте ги трошоците за производство. Ние нудиме конкурентни цени за сите наши машини. Контактирајте го нашиот тим за продажба за поддршка за сопствени решенија.

Професионален тим за продажба

Имаме висококвалификуван тим за меѓународна продажба кој ќе ви одговори внатре 24 часа во врска со какви било прашања пред продажбата што можеби ги имате. По продажбата, ние нудиме 24/7 е-пошта и телефонски комуникации, и може да организира поддршка на лице место.

Целосна техничка поддршка

Полна 24/7 поддршка и пред и по купувањето. Ние нудиме бесплатно тестирање за развој на производствениот процес во вашиот бизнис и посветени сме да го најдеме најдоброто решение за вашите специфични потреби. Доколку сте заинтересирани да соработувате со нас за да ги продадете нашите машини, ние сме среќни да се консултираме со вас.

Нарачка и плаќање

Нарачувањето кај нас е брзо и практично. Нашиот професионален тим за продажба брзо одговара на прашања и се стреми да ги реши вашите проблеми, и пред-продажба и после продажба. Ние безбедно ги прифаќаме сите облици на плаќање, вклучително и T/T трансфер, LC на повидок, PayPal, и Western Union.

Машина за пелети за храна- Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи

храна-пелети-машина-структура

Машина за пелети за храна е добро дизајнирана и произведена мелница за пелети која е идеална за производство на пелети за добиточна храна од различни суровини. Лесен е за ракување и може да се користи и во мали и големи операции. Оваа машина може да се користи за правење пелети за добиточна храна од разни земјоделски нуспроизводи како што се пченкарни кочани, сламки од ориз, јачмен сламки, глави од сончоглед, лушпи од кикирики, како и од други суровини како што се памучни ливчиња, багас итн.. Дали сте нови во светот на машините за пелети за добиточна храна за живина? Дали сте слушнале многу информации кои ви се фрлаат и сега се чувствувате само преоптоварени? Овој водич за почетници ќе ви обезбеди сè што треба да знаете за да започнете со машината за пелети за добиточна храна. Без разлика дали сте почетник или искусен експерт, нашиот водич за машината за пелети за добиточна храна ќе обезбеди увид и за почетниците и за понапредните корисници.

Што е машина за пелети за храна?

Машина за пелети за добиточна храна позната и како машини за пелети за добиточна храна, мелница за пелети за добиточна храна, тоа е машина која се користи за обработка на материјали како што е оброк од соја, Пред да започне фабрика за производство на пелети, лушпи од ориз, трева, слама итн. во пелети за добиточна храна кои можат да се користат како храна за добитокот.

Машините за пелети за добиточна храна се најчесто користената опрема за правење мали пелети за добиточна храна. Машината за правење пелети за храна може да прави разни видови пелети со прилагодување на материјалите и рецептите. Машината за пелети за добиточна храна е широко користена во живината, говеда, свиња, коњски и други сточарски индустрии.

Што прави машината за пелети за храна?

Машина за пелети за храна е уред кој ги претвора состојките во мали пелети, што им олеснува на животните да јадат.

Процесот на правење пелети од суровини е познат како пелетирање. Добиениот производ често се нарекува пелети за добиточна храна. Пелетите за добиточна храна понекогаш се нарекуваат сува храна или добиточна храна.

Машините за пелети за добиточна храна може да се користат за широк спектар на суровини, вклучувајќи го и житото, пченка и соја. Машина за пелети за добиточна храна може да се користи и за производство на други видови храна за домашни миленици или добиточна храна.

Овие машини работат така што прво ја земаат суровината, а потоа ја прашкаат со мелница за чекан. Мелницата со чекан ќе го разложи материјалот на помали честички додека не бидат доволно мали за да се вклопат во мелница за мелење. Оваа мелница потоа дополнително ќе го сомеле материјалот на уште пофини честички пред да ги помине низ класификатор кој ќе ги одвои сите нечистотии или туѓи предмети кои можеби се нашле во смесата за време на обработката.. Откако ќе заврши овој последен чекор, готовиот производ ќе биде подготвен за пакување и испорака до дистрибутерите кои ќе го продаваат на малопродажните полици ширум светот!

Како работи машината за пелети за храна?

Машината за пелети за храна работи на релативно едноставен начин.

Прво, ќе ги дробиш материјалите со машината. Можете да внесете секаков вид материјал во машина за пелети за храна, вклучувајќи пченка, пченица, трева, трици, и така натаму. Кога ќе ја вметнете суровината, треба да се смачка за да се увери дека сите зрна се направени во канистер, форма слична на прав.

Потоа, машината за пелети ги меша сите состојки. Уредот за мешање ги комбинира прашокот во различни делови, формирајќи мешавина позната како каша. Во некои случаи, процесот запира – многу компании купуваат каша за да ги хранат животните (како млади пилиња) затоа што полесно се вари.

Ако имате мала машина за пелети или домашна машина за пелети за добиточна храна, ова може да биде местото каде што ќе одберете да престанете кога правите одредени видови храна. Натаму, можете подобро да го прилагодите вашиот производ на конкретното животно што се обидувате да го нахраните.

Сепак, ако водите бизнис специјализиран за производство на пелети за добиточна храна за продажба, ќе треба да продолжиш. Ќе треба да ги направите пелетите со притискање на мрежата за довод во компактна, исушени форми. Постојат сите типови и големини на машини за пелети за добиточна храна од кои можете да изберете, од кои секоја варира во однос на брзината, капацитет за обработка, и ефикасност.

Колку чини машината за пелети за храна?

Ако барате машина за пелети за добиточна храна за продажба, знајте дека просечната цена на машината за пелети за добиточна храна може многу да варира. Можете да најдете евтина опција со цена на машина за пелети за добиточна храна од околу $1000 до $2000. Сепак, во некои случаи, можеби дури и ќе можете да најдете поевтини опции (обично оние наменети за сопственици на куќи со фарми за хоби кои сакаат да ги хранат своите животни поевтино) за околу $500 или помалку.

Има и големи машини за пелети за добиточна храна кои се поскапи – неколку илјади долари или повеќе. Слично на тоа, постојат машини за пелети за други видови производи (како дрвени пелети) кои се повеќе или помалку скапи во зависност од нивната функција.

Типичната цена на машината за пелети за биомаса, и двете може да влијаат на кохезивноста на вашите пелети., ќе чини околу $2000 до $6000.

Колку видови машини за пелети за храна?

Иако постојат многу различни под-сорти на машини за пелети за добиточна храна од кои можете да изберете, повеќето може да се поделат во две различни категории – ring-die и flat-die.

Иако и двата типа машини за пелети за храна треба да ви помогнат да ја завршите работата со релативно лесно, важно е да се напомене дека мелниците за рамни пелети имаат тенденција да бидат поевтини во однос на набавната цена. Тоа рече, Мелниците за пелети со прстенест матрици се енергетски поефикасни, така што тие може да ви заштедат повеќе пари со текот на времето бидејќи штедат енергија.

И двата типа машини за пелети може да се најдат во различни големини во зависност од вашите специфични потреби. Повеќето се напојуваат со пареа, иако ова, Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи, може да варира, а некои имаат дури и вградени брусилки и миксери, во зависност од вашите потреби.

Во рамките на тие две поголеми сеопфатни категории, има и големи мелници за пелети за добиточна храна и мелници за пелети од мали размери. Повеќето мелници од мали размери користат рамна матрица бидејќи само го мелеат сувиот прав во пелети – тие не се мелат и мешаат. Машините за пелети за добиточна храна во големи размери користат прстени матрици и можат да се склопат како комплетни производни линии, преработка на големи количини на добиточна храна.

Како што може да очекувате, тие исто така можат да мелеат и мешаат и да работат со многу поголем капацитет.

Како да се избере најдобрата машина за пелети за храна за производство на пелети?

Иако можете да користите било кој стар тип на машина за пелети за да направите пелети за добиточна храна, се препорачува конкретно да изберете машина за пелети за добиточна храна. Секое парче машина игра одредена улога, и оваа улога е важна. Еве неколку работи што треба да ги земете предвид кога започнувате да купувате.

Flat Die vs. Ring Die

Ова е едно од најважните размислувања што ќе треба да ги земете кога купувате машина за пелети за добиточна храна. Повеќето луѓе користат прстен умре топчиња машини кога содржината на прашкаст материјал, како прашкаста трева, е помал од 40%.

Тоа е затоа што површината на гранулите е посјајна и затоа што брзината на стврднување на машините за пелети е поголема од рамните матрици..

Плус, Машините за пелети со прстенести матрици нудат повисоки перформанси на запечатување. Обично нема многу големи честички прашина кога правите храна, така што нема да има толку многу триење или толкава штета. Машините за пелети со прстенести матрици се исто така идеални за претходна обработка за претходно измешана храна.

Суровина и животински тип

Повторно, за преработка на поконцентрирани видови на добиточна храна, ќе работат и прстенеста матрица и мелниците за рамни пелети. Ако преработувате сточна храна со трева или мешана храна, прстен умре е најдобро.

Размислете за видот на животното, Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи. Ќе сакате подебела калап за притискање за добиточна храна за да ги нахраните кокошките и свињите, но можете да користите потенка матрица за животни како овци и говеда. Ова е поврзано со исхраната на секое соодветно животно.

Моќ

Проверете ја моќноста за вашата машина за пелети за храна. Ова ќе ја одреди ефикасноста и моќноста на машината заедно со нејзиниот производствен капацитет.

Како да направите пелети за добиточна храна за животни?

Правењето пелети за добиточна храна е прилично едноставно. Пред да започнете, погрижете се доста внимателно да ги прочитате информациите вклучени во упатството за вашата машина. Треба да бидете сигурни дека се придржувате до сите препорачани безбедносни упатства пред да започнете со работа. Во спротивно, ризикувате да се повредите.

За да започнете со правење пелети, треба да ги соберете вашите суровини. Повеќето пелети за добиточна храна се направени од грашок, Пред да започне фабрика за производство на пелети, пченица, јачмен, овес, луцерка, алги, култивиран квасец, рибен оброк, оброк од рак, сол, арагонит, и повеќе. Точните состојки што ги користите ќе варираат во зависност од тоа кој вид животно се обидувате да го таргетирате.

Купувајте мудро за овие производи – често, можете да ги набавите по ниски цени за време или веднаш по сезоната на жетва, дури и ако треба да ги испратите до вас. Проверете дали состојката што ќе ја изберете се совпаѓа со препорачаната хранлива формула за дадениот вид. Кокошки, и двете може да влијаат на кохезивноста на вашите пелети., треба околу 7% лизин, 16.5 до 19% суров протеин, 2% метионин, 3% сурова маст, 3.5% калциум (ова може да варира), и 5% сурови влакна.

Уверете се дека вашите состојки се избалансирани пред да започнете.

Потоа, чекорите ќе варираат во зависност од тоа каква машина за пелети за храна користите.

Започнете со правење на вашиот премикс. Премиксот ќе ги вклучи сите состојки кои се веќе прашкасти, како рибен оброк, ленено семе, и сол. Измерете ги и комбинирајте ги. Можете да ги чувате за подоцнежна употреба или да ги користите сите премикси одеднаш кога ги правите вашите пелети. Од тебе зависи.

Квалитетот на вашите состојки ќе игра голема улога во квалитетот на вашите пелети. Почесто отколку не, луѓето користат суровини како оризот, животински оброк, рибен оброк, соја, и пченка за нивните пелети. Во зависност од публиката, вие ги продавате и вашите пелети од добиток, може да најдете начини за органско користење- или состојки од етички извори, Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи. Можеби ќе можете да наредите повисока цена кога продавате вакви пелети за добиточна храна.

Важно е да се напомене дека треба да користите што е можно помалку маснотии кога ги правите вашите пелети. Доколку суровината има големи проценти на масти во неа, може да го оштети квалитетот на топчињата за добиточна храна и да ја намали долговечноста на машината за пелети за добиточна храна.

Следно, здробете ги цели зрна. Користете мелница за храна или, ако имате само операција од мал обем, користете камен. Потоа можете да го додадете вашиот дробен материјал во премиксот. Осигурајте се дека суровините се повеќе или помалку рамномерни големини. Користете мелница за да го скршите материјалот на фини честички. Ако не, може да откриете дека пелетите за добиточна храна што ги произведувате не се со соодветна големина или густина.

Користете миксер за храна за да ги комбинирате цели зрна со премиксот. Ако е полесно, можете да ги измешате и рачно, во зависност од големината на вашата операција.

Потоа можете да ги внесете сите измешани материјали во машината за пелети за добиточна храна. Машината ќе ги притисне во пелети за вас. Оставете ги да се изладат или користете машина за сушење пелети како ротациона машина за сушење за побрзо да се изладат (ова исто така ќе ја отстрани вишокот на влага).

Ако планирате веднаш да ги користите вашите пелети за добиточна храна, не треба да правите многу друго. Можете едноставно да ги нахраните на вашиот добиток! Во спротивно, ќе треба да ги чувате топчињата за храна во покриена корпа. Тие треба да бидат добри од неколку дена до неколку недели кога се чуваат на ладно, средина без влага.

Пред да ги направите вашите пелети за добиточна храна, проверете дали вашата машина е во добра работна состојба. ИТ треба да се подмачкува и одржува така што сите ролки, умира, миксери, сечила, а чеканите се во најдобра можна состојба. Еден важен фактор што треба да се земе предвид пред да започнете со работа е количината на пареа што постои пред да ја ставите суровината во машината.. Нивото на пареа и влага треба правилно да се оптимизираат за да се направи успешен процесот на пелетирање.

Како да направите машина за пелети за храна?

Можете да ја направите вашата машина за пелети за добиточна храна, иако е многу полесно само да се купи професионална машина за многу професионалци, бидејќи може малку полесно да се инсталира и сервисира.

За да ја изградите вашата машина за пелети за добиточна храна, ќе треба да размислите како ќе се работи, каков капацитет ќе биде, и која ќе биде вашата суровина. Повеќето машини за пелети за храна може да се управуваат со електрични мотори, бензински мотори, дизел мотори, или PTO.

Запомнете дека на различни материјали им требаат различни видови суровини. Машините за пелети со различни капацитети имаат различна моќност, па нивната потрошувачка на енергија варира. Ако сте само заинтересирани за машина за пелети за домашна употреба, тогаш машина со мал капацитет е во ред. Сепак, ако планирате да ја користите машината за пелети дури и на полуредовна основа, треба да изберете професионален, купена во продавница, и типови со голем капацитет.

За да ви даде идеја како да направите машина за пелети за храна која ги задоволува вашите потреби, еве неколку вообичаени технички параметри на машината за пелети со рамна храна за животни.

Моќ(Kw)

Големина на пелети(мм)

Големина на матрицата(мм)

Излез(Kg/h)

Дијамензија(мм)

Тежина(Килограм)

3

φ2,5-φ6

120

80-100

600×450×900

50

7.5

φ2,5-φ6

150

100-300

750×450×870

100

11

φ2,5-φ8

200

300-500

1150×530×750

150

15

φ2,5-φ8

250

400-700

1250×600×850

200

Ако ги немате соодветните материјали за изградба на сопствена домашна машина за пелети за добиточна храна, треба само да купите модел купен во продавница. Повеќе информации за најдобриот модел се подолу!

Изберете доверлив производител за вашата машина за пелети за добиточна храна наместо да правите домашна машина за пелети за добиточна храна. Тие ќе ви обезбедат квалитетни производи преку слоеви на тестирање и подобра услуга по продажбата.

Како да направите пловечки пелети за храна за риби?

Можете да користите сув тип екструдер за храна за риби или мелница за пелети за храна за риби за производство на пелети за водна храна за риби заедно со ракчиња, рак, и други животни. Овие ќе имаат одлична форма, исхрана, и текстура.

Да ги натерате да лебдат и да лебдат подолги периоди, се што треба да направите е да направите мали прилагодувања на степенот на истиснување кога ги екструдирате пелетите.

Најчестите состојки што се користат во машините за пелети за храна за риби вклучуваат намалена прашина, пченична плева, торта со сенф, пченка, семиња од памук, коски или риба во прав, и внатрешноста.

Подолу е дијаграм за тоа како работат постројките за пелети од биомаса како што се машините за пелети за добиточна храна за да ви дадат подобра идеја:

Како да користите машина за пелети за храна за почетници?

Еве уште неколку совети кои ќе ви помогнат успешно да ја користите машината за пелети за храна.

Пред-проверете ги сите материјали за остатоци

Проверете дали сите тврди предмети се отстранети од суровините пред да ги внесете во машината за пелети. Ќе бидете изненадени каков вид на материјали завршуваат во добиточната храна, од парчиња метал до мали парчиња пластика. Дури и малите парчиња може да бидат штетни и да предизвикаат оштетување на главното вратило, умре, или валјак.

Ако прво не ги проверите овие места за загадувачи, можеби ќе сакате да размислите за инсталирање тубуларен магнет во внатрешноста на бункерот за напојување. Ова треба да фати делови од метал за да ги спречи да ја оштетат или контаминираат храната.

Прво мелете ги материјалите

Повеќето рамни матрици и валјаци во машините за пелети се обработуваат со употреба на високо-термичка обработка. Внатре во дупките за матрици има многу партали, така што секогаш треба темелно да го мелете материјалот.

Претретирајте ги вашите суровини

Ова нема да биде потребно за сите видови материјали, но може да откриете дека треба да обработите супер влажен материјал пред да го внесете во машината за пелети за храна. Би било наоколу 14% до 20% за најдобри резултати. Материјалите кои се премногу суви нема добро да се обликуваат, додека оние премногу влажни ќе предизвикаат пелетите да бидат лабави и влажни.

Проверете дали големината на суровината е помала од големината на големината на дупката на матриците, Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи. Ова обично значи дека суровините треба да бидат 5 mm или помалку. Во спротивно, тие можат да ги затнат дупките и да ги направат вашите напори за производство на пелети помалку ефикасни.

Конечно, знајте дека силата на лепење ќе одреди колку брзо можете да направите пелети со вашата машина. Некои материјали, како оризова лушпа, имаат многу мала сила на лепење и треба да се мешаат со струготини или други видови врзива за да се направат пелети. Други имаат лигнин, кој се топи при високи температури. Направете истражување пред да започнете да правите пелети за да завршите со најдобри можни резултати!

Проверете ја дебелината и должината на нашите пелети

Дебелината на вашите пелети за добиточна храна ќе се определи според големината на дупката на вашата матрица, со должина одредена од нашиот сечач. Затоа, многу е полесно да се промени големината на должината подоцна отколку дебелината.

Ќе го најдете сечачот под рамната матрица, но во машина за пелети со прстенест матрица, ќе биде инсталиран надвор од матрицата на прстенот. Сепак, можете да ги прилагодите двата типа за да ја добиете идеалната големина. Подобро е да биде премногу краток отколку предолг ако правите пелети за добиточна храна за наша употреба – но доколку планирате да ги продавате и транспортирате, биди малку долг.

Откако вашите пелети ќе излезат од машината, тие ќе бидат топли и парни. Можете да ги исушите и изладите така што ќе ги поставите на отворен простор со добра циркулација на воздухот, или можете да користите поладна машина. Брзото ладење може да ви олесни брзо да ги натоварите во камион, удобен транспорт.

Не исклучувајте веднаш.

Откако ќе завршите со правење пелети, одолејте на нагонот само да ја затворите продавницата и да си заминете. Наместо тоа, има неколку чекори што треба да ги преземете за да ја одржувате вашата машина да работи што е можно понепречено.

На пример, треба да додадете малку измешано масло и материјали за добиточна храна во машината за пелети. Оставете го да работи неколку минути. Ова ќе им овозможи на дупките на матрицата да се полнат со мешавина од масло – натаму, можете веднаш да започнете со правење пелети следниот пат. Ја одржува мувлата и истовремено заштедува време.

Можете да ја олабавите завртката за прилагодување и да ги исчистите преостанатите материјали штом ќе го направите тоа.

Како да се одржи машина за пелети за храна?

Во прилог на советите наведени погоре, еден од најдобрите начини да направите пелети за добиточна храна е редовно да ја одржувате машината за пелети за добиточна храна.

Прво, знајте дека температурата во комората за пелетирање може да стане исклучително жешка. Исто така, ролерот се подложува на интензивен притисок. Лесно им е да се прегреат, а тоа може да предизвика дефект на деловите со текот на времето. Нема заштита од прав во повеќето машини за пелети, така што ќе треба да ги чистите лежиштата и да ги подмачкате со масло еднаш на секои неколку часа или така.

По околу осум часа работно време, главното вратило ќе треба да се подмачка со масло. Не само тоа, но треба да закажете чистење на менувачот на секои шест месеци. Ако имате високо ниво на топлина во менувачот, од која било причина, обидете се да го зголемите растојанието на менувачот за полесно одржување – и обидете се да користите поквалитетно масло за менувачот.

Како да го изберете дијаметарот на матрицата на пелети за производство на добиточна храна

За правење пелети за добиточна храна, изборот на точниот дијаметар на матрицата на пелети е на врвен приоритет, тоа ќе влијае на ефикасноста и исхраната на животните, што ќе влијае на вашата рентабилност. Врз основа на различни животни, вклучително и храна за риби, зајакот, пилешко, патки, пилешко, кучиња, свињи, крави, коњи, камили итн, ве молиме проверете ги нашите предлози за умирање на пелети за добиточна храна.

изберете ја вистинската машина за пелети за вашата храна

Кои видови пелети за правење ?

Нашата машина за пелети за добиточна храна може да обработува различни материјали за производство на пелети за добиточна храна за различни животни, ние исто така можеме да дизајнираме едноставна и целосна линија за производство на пелети за добиточна храна врз основа на барањата на клиентите.

разни-пелети-за-различно-животно

Оваа едноставна линија за производство на пелети за добиточна храна вклучува една мешалка од нерѓосувачки челик, еден транспортер со завртки од не'рѓосувачки челик, и една машина за пелети за храна, едноставна линија може да постигне целото производство на пелети за добиточна храна ,капацитет од 100kgs/h до 4000kgs/h. Можеме да приспособиме и поголем капацитет врз основа на вашите потреби.

Машина за пелети за храна Taichang Вовед

машина за пелети за добиточна храна
цена машина за пелети за добиточна храна
машина за пелети за добиточна храна за пилешко
добиточна храна за рибите машина за пелети машина за пелети

Разговарајте со експерт