Машина за пелети - Производител и добавувач во Кина

Политика за приватност: Загарантирана безбедност и приватност 100%

машина за пелети за изработка на дрвени пелети

Тајчанг машина за пелети Вовед

Нашиот машина за пелети ги нуди сите придобивки и од машината за рамни пелети и од хоризонталната машина за мелница за пелети со прстен. Може да работи со секакви материјали, вклучувајќи лушпи од ориз или сончоглед, житни сламки, гума, пепел, цемент, гранки, кикирики и други овошни школки, стебла, гранки, кора, и уште повеќе.

Во својата конструкција користи германски легиран челик за посигурен, сигурна градба. Матрицата има фиксна и вертикална инсталација која овозможува лесно одржување и поправки, а системот за моделирање на пелети работи тивко и ефикасно. Ова нуди поголем животен век на работа заедно со поефикасно корисничко искуство.

Широко се користи во индустријата и се препорачува од експерти, мелницата за пелети може да се користи во вештачко ѓубриво, Преработка на комунален отпад, преработка на дрво, моќ, енергетско гориво од биомаса, и хемиски погони. За мала инвестиција и висок профит, Мелницата за пелети Таичанг е начин да се оди.

Пушти видео
видео заднина
Претходна
Следно
МоделМоќ(kw)Големина на пелети(мм)Капацитет(т/ч)Големина(мм)Тежина(т)
TCZL400376/8/10/120.3-0.51300*5300*12501.5
TCZL560906/8/10/121-1.52630*1300*23005.8
TCZL7001606/8/10/121.5-2.52900*1300*24007.8
TCZL8502206/8/10/122.5-3.53300*1400*310012

Оваа машина е нашата машина за рамни пелети, моќност од 15kw до 55kw ,капацитет од 100кг/час до 1000кг/час. Оваа машина може да се користи за правење пелети од биомаса и пелети за добиточна храна, погоден за мало производство на пелети.

Оваа машина за пелети е нашиот жешко продаван модел, со мотор од 90 kw, TCZL560 може да достигне капацитет од 1-1,5 т/ч. Оваа машинска структура е вертикална прстенест матрица, со разумна цена и сигурни перформанси, можеме да направиме 200 комплети овој модел годишно.

Со моќност од 160 kw ,оваа машина за правење пелети модел TCZL700 може да обработува различни материјали од биомаса како што е дрвена пилевина, лушпи од ориз,сламки од пченка во цврсти пелети.

Капацитетот на единечниот сет на овој модел TCZL850 може да достигне 3-3,5 т/ч, со голема моќност 220 kw. Ова е нашиот најголем модел за мелница за пелети со еден комплет. Широко се користи за голема фабрика за производство на пелети.

Предности на нашата машина за пелети

pellet-machine-structure-

Тешката структура обезбедува издржливост и долготрајност, 24 часови работно време без прекин и помалку одржување.

pellet-machine-various-application-

Погоден за различни материјали, вклучувајќи дрво, струготини, лушпа од ориз, ЕФБ, дланка школка, отпадоци од маслинки, овошна сламена бука итн. и повеќе.

wood-pellet-machine ring die

Засилените матрици од нерѓосувачки челик имаат работен век од 1000 до 1500 часови, помала моќност за да се постигне поголем капацитет.

pellet machine water cooling

Вграден систем за ладење и вентилатор кој помага да се излади областа на пелетизирање, обезбедете континуиран излез со висок квалитет.

main shaft of pellet machine

Главното вратило во нашата машина за пелети е исто така отпорно на абење, што може да обезбеди произведува дрвени пелети со мазна, конзистентна површина.

pellet machine spare parts

Вертикалните матрици за поставување директно се хранат со широк опсег на апликации и одлична дисипација на топлина. Тој нуди подобрена ефикасност со намалени трошоци.

За нас

Таичанг е професионален производител на машини за пелети во Кина од 2004 година. Нашата фабрика интегрира истражување и развој, производство, продажба и сервис, имаме модерна опрема за производство и одличен тим за техничко истражување и развој.

Имаме искусен и квалификуван тим за попродажна услуга. Врз основа на деталните барања на клиентите, секогаш можеме да понудиме задоволувачки решенија за проекти за производство на пелети.

Квалитетот и услугата се нашата душа за развој на компанијата, ќе се потрудиме да ги поддржиме клиентите во правењето пелети, да се постигне вин-вин соработка.

$15 Милион

Годишна извозна вредност

Работен персонал

40000 м2

Фабричка големина

Зошто 1000+ Клиентите избираат нас?
Нашите инженери

Вработуваме високо квалификувани, професионални инженери посветени на истражување и подобрување на сите наши производи. Нашата искусна и вешт Р&Инженерите на D можат да помогнат во решавањето на проблемите со мелницата за пелети и да помогнат со услугата по продажбата.

Строга контрола на квалитетот

Квалитетот ни е важен. Ние сме IS0 9001, ОВА, и SGS сертифициран. Сите компоненти што се користат во нашите мелници за пелети ја поминуваат нашата строга проверка на квалитетот. Ние спроведуваме пробно возење за секоја машина и тестирање на носење пред пратката.

Конкурентна цена

Управувајте со вашиот буџет на паметен начин и минимизирајте ги трошоците за производство. Нудиме конкурентни цени за сите наши машини за пелети. Контактирајте го нашиот тим за продажба за поддршка за сопствени решенија.

Професионален тим за продажба

Имаме висококвалификуван тим за меѓународна продажба кој ќе ви одговори внатре 24 часа во врска со какви било прашања пред продажбата- работи што можеби ги имате. По продажбата, ние нудиме 24/7 е-пошта и телефонски комуникации, и може да организира поддршка на лице место.

Целосна техничка поддршка

Полна 24/7 поддршка и пред и по купувањето. Нудиме бесплатно тестирање за развој на производниот процес и посветени сме да го најдеме најдоброто решение за вашите специфични потреби. Доколку сте заинтересирани да соработувате со нас за да ги продадете нашите машини, ќе понудиме 100% поддршка.

Нарачка и плаќање

Нарачувањето кај нас е брзо и практично. Нашиот професионален тим за продажба брзо одговара на прашања и се стреми да ги реши вашите проблеми, и пред-продажба и после продажба. Ние безбедно ги прифаќаме сите облици на плаќање, вклучително и T/T трансфер, LC на повидок, PayPal, и Western Union.

Успешни проекти

Ние имаме 500+ Комплет машини за пелети понудени годишно за клиенти домашни и во странство

машина за пелети успешна-проект-1
машина за пелети успешна-проект-2
машина за пелети успешна-проект-3
Пред да започне фабрика за производство на пелети (4)
Пред да започне фабрика за производство на пелети (1)
Пред да започне фабрика за производство на пелети (2)
successsuccess pellet line projects (5) Пред да започне фабрика за производство на пелети (6)
Пред да започне фабрика за производство на пелети (6)
Пред да започне фабрика за производство на пелети (3)

Нашите производствени капацитети

За да ги добиете најдобрите перформанси на нашата машина за пелети, ние секогаш користиме напредни капацитети за производство, повеќе од 90% делови од машини за пелети се направени од нашата сопствена фабрика.

нашите капацитети за производство на машини за пелети (1)
нашите производствени капацитети (2)
нашите производствени капацитети (3)
нашите производствени капацитети (4)
нашите производствени капацитети (5)
нашите производствени капацитети (6)

На кои индустрии им се потребни дрвени пелети?

Пелетите од дрво се погодна опција за греење на домот, Индустриски котел,и генерирање на енергија бидејќи се ефикасни, чисти. За разлика од печките и котлите на гас и нафта, дрвените пелети се еколошки.

дом-греење-пелети-шпорет

Шпорет на пелети

индустрија-котел-со-пелети

Индустриски котел со користење на пелети

генерирање на енергија со пелети

Електрана што користи пелети

Поврзани машини за производство на пелети

тапан чипер

Чипер на тапан

Обработка на материјали од голема големина во помали чипови, 3-5cm должина и ширина ,10mm дебелина

ротациона-сушач-икона

Ротари Фен

Сушење на струготини до стандардно 15% содржината на влага, подготвен за следниот дел за пелетизирање.

pellets-cooler-icon

Кулер за пелети

Ладење на топлите пелети во стандардна температура, 30- 40° нормално топло.

чекан-мелница-икона

Чекан мелница

Понатамошно дробење на материјалот со големина на чипс во помала големина на пилевина, 3-5пилевина со големина mm

пелети-машина-икона

Машина за пелети

Пелетизирање на готовата исушена струготини во пелети. Капацитетот на машината со еден сет може да достигне 3 т/ч.

пелети-пакување-машина-икона

Машина за пакување

Пакување на пелетите во кеси, мала 50 кг/торба или џамбо торба.

Разни материјали за правење пелети

Нашата машина за пелети е погодна за обработка на разни материјали од земјоделски и шумски отпад, можеме да приспособиме решенија засновани на различни достапни материјали на клиентите, за да го максимизирате профитот за правење пелети.

мелница за дрвени пелети
дрво за правење пелети

Изработка на дрвени пелети

слама за правење пелети

Изработка на пелети од слама

школки за правење пелети

Изработка на пелети од школки

струготини за правење пелети

Изработка на пелети од струготини

EFB за правење пелети

Изработка на пелети EFB

бамбус за правење пелети

Изработка на пелети од бамбус

Најчесто поставувани прашања за производството на пелети пред соработка

Нашата машина за пелети може да обработува разни материјали од шумски и земјоделски отпад. На пример дрвени трупци, гранки, ќе се најдете заглавени со машина која е тешка за ракување, лисја од дрвја, трупец на дневник, отпаден мебел, струготини, печурка, лушпа од ориз ,оризова слама, стебленце од пченка, лушпа од кикирики, ЕФБ, бамбус итн. Имаме различни машини и спецификација кои можат да ги задоволат вашите барања за производство на различни материјали, можете да контактирате со вашиот тим на експерти за да дознаете повеќе.

Процесот за соработка е подолу :
1. Негирање
Ќе преговараме со вас за вашите барања, вклучувајќи го и она што е вашиот материјал за правење пелети,?колкава содржина на влага? колку капацитет на час? буџет за проектот? достапна големина на слетување на растенијата итн. Врз основа на нив ќе го прилагодиме решението со нашето искуство и ќе ви го претставиме.
2. Потврда за нарачка
Откако ќе го заклучиме решението и понудата на производната линија, ќе потпишеме договор и ќе продолжиме со плаќањето. Ние прифаќаме 30% T/T откако ќе ја потврдиме нарачката, и 70%T/T салдо пред пратката.
3. Производствен процес
Откако ќе го добиеме вашиот депозит, соодветно ќе организираме производство, врз основа на различен капацитет, нашето време на производство е различно. Нормално кажано ни требаат 30-45 дена за капацитет на целата линија под 5 т/ч, и 45-60 дена за капацитет над 5t/h. За машината со еден сет потребни се околу 25-30 дена врз основа на нашиот план за производство.
4. Провизија и испорака на машината
Откако сите машини завршија со производство, ќе ги тестираме и работиме сите машини пред испораката ,уверете се дека машината може да постигне најдобри перформанси пред испораката, за тоа време на клиентите ќе им ги испратиме видеата од тестирањето за потврда
5. Плаќање и испорака на билансот се организираат
Откако клиентот ќе ги прифати перформансите на машините, клиентот треба да ни организира исплата на билансот, откако ќе го добиеме балансот, ќе организираме да го резервираме бродот и да организираме испорака за клиентите. Сите машини ќе бидат добро спакувани за испорака на долги растојанија.
6. Примопредавање на царински документи
По сите машини наредени царина во Кина, ќе ги испратиме сите документи до клиентите, вклучувајќи го и товарниот лист ,Фактура, Листа за пакување, Земја на потекло итн. Ние ќе им помогнеме на клиентите за непречено царинење.

Ние сме производител на машини за пелети од година 2004, можеме да понудиме комплетна машина за производство на пелети врз основа на вашите барања. Големина на фабрички слетување 40000㎡ и 350+ работен персонал. И повеќе од 1000+ среќни клиенти дома и во странство. Имаме посебен тим за организирање на продажба и пост-продажна услуга.

Може да ви заштеди пари со здружување на сите функции што ви се потребни во една машина, Може да ви заштеди пари со здружување на сите функции што ви се потребни во една машина:

  1. Кој е материјалот за правење пелети? Подобро ако можете да ни споделите неколку слики
  2. Цврстина на вашиот материјал?
  3. Содржината на влага?
  4. Максимален дијаметар на материјалот што треба да се обработи?
  5. Капацитетот на час што сакате да го добиете за производство на пелети.
    Потоа ќе препорачаме соодветен модел врз основа на вашите реални потреби.

Да се ​​направат пелети, треба да ја контролираме струготини што влегуваат во содржината на влага во мелницата за пелети 10-15%, премногу влажно или премногу суво ќе влијае на резултатот на пелетизирање. Ако материјалот е премногу влажен, ви треба машина за сушење за да ја отстраните влагата.

Нашата гаранција за машините за производство на пелети е една година по продажбата, не вклучувајќи ги деловите за абење. Главните делови за абење се прстенестата матрица и валјакот.

Поради COVID-19 оттогаш 2020, не можеме да ги испратиме нашите инженери во странство за инсталација на лице место, можеме да понудиме инсталација на видео помош по машините за примање на клиентите. Пред испорака, ќе ги тестираме и сите машини за да се увериме дека може да постигне најдобри перформанси, и ќе направиме детално видео за да им покажеме на клиентите како да ги инсталираат, а прирачникот за инсталација ќе биде испратен заедно со машината. Нашата постпродажба ќе биде подготвена 24 часа за да ги поддржи клиентите за целиот процес на инсталација.

Производител на машини за пелети - Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи

Машина за пелети е одличен начин да направите сами пелети од разни материјали како дрво, лушпа од ориз, струготини, бамбус, отпаден фурнир, стебленце од пченка и многу повеќе. Ако сте нови во машините за пелети, овој водич за почетници е за вас. Ќе ги разгледаме основите за тоа како работи машината за пелети, цена на машината за пелети и како да се направат дрвени пелети. Плус, ќе обезбедиме неколку совети за безбедно и ефективно користење на вашиот производител на пелети. Значи, без разлика дали штотуку почнувате или сте користеле машина за пелети некое време, овој водич ќе ви помогне да го извлечете максимумот од вашите мелници за пелети. Што чекаш? Да се ​​нурнеме во него.

машина за пелети

Што е машина за пелети?

Машина за пелети, исто така познато како мелница за пелети, машина за дрвени пелети, производители на пелети, машина за правење пелети. Станува збор за машина која се користи за пресување на кршени дрвја, дрвени табли, кора, струготини, остатоци од фабрика за мебел, и други суровини во цврсти пелети во форма на прачка со дијаметар од 6-12 mm со физичко пресување.

Густината на пресуваните пелети е 0,8-1,3 т/м3 според различните суровини, кои се попогодни за транспорт и складирање, и перформансите на согорување се значително подобрени.

Според различните структури на матрицата, Машините за пелети можат да се поделат на машина за плочести пелети и машина за пелети со прстенести матрици. Според различни сценарија за употреба, Машините за пелети можат да се поделат на машина за пелети за домашна употреба и машина за индустриски пелети. Според различните употреби на пелети, машината за пелети може да се подели на машина за пелети за биомаса и машина за пелети за добиточна храна.

Бидејќи процесот на пресување е физички процес, нема потреба да додавате никакви хемиски состојки. Екструдираните пелети може да се користат како гориво за замена на јагленот, што е чиста и еколошки нова енергија.

Што прави машината за пелети?

Машина за пелети е машина која зема суровини и ги обликува во пелети. Процесот на тоа се нарекува пелетизирање.
Суровината може да биде се, од земјоделски до шумски отпад. Машините за пелети можат да бидат големи или мали во зависност од нивната употреба. Некои машини за пелети се користат за производство на добиточна храна, додека други се користат за производство на гориво за печки на дрва. Постојат многу различни видови машини за пелети, но сите тие работат во основа на ист начин.
Прво, суровината се внесува во машината. Потоа, матрицата ја притиска суровината во посакуваната форма. Конечно, пелетите се сечат до саканата големина и потоа се исфрлаат од машината.

Цените на машината за дрвени пелети?

Врз основа на различни материјали и различен капацитет, цените на машината за дрвени пелети варираат од $4000 до $48000, подолу е опсегот на цените за вашата референца:

КапацитетОпсег на цени
300-500кг/ч$4000-8000
500-1000кг/ч$7000-10000
1000-1500кг/ч$15000-23000
1500-2000кг/ч$23000-28000
2000-2500кг/ч$33000-38000
2500-3500кг/ч$42000-48000

За детален конечен ценовник, ве молиме контактирајте со нашите експерти.

Како работи машината за пелети?

Машината за пелети се состои од основна машинска основа, редуктор, комора за лежиште, капак за хранење, порта за празнење, мотор, склоп на ролери за притискање, прстенест матрица итн.

пелети-машина-структура-

Моторот е поврзан со вратилото на редуктор преку спојка за менувачот. Вртењето на моторот го придвижува главното вратило да се ротира, а главното вратило го придвижува валјакот да ја тркала внатрешната површина на матрицата на прстенот за да го заврши процесот на притискање. При работа, готовата струготини се испраќа до отворот за напојување над машината за пелети преку транспортерот со завртки. Материјалот се меша и се компресира под двојно дејство на ротација на главната оска и ротација на валјакот, а преку дејство на центрифугална сила, материјалот е континуирано прикачен на внатрешната површина на прстенот умре во кружни движења, формирајќи унифициран прстенест материјален слој, а прикачениот материјал повторно и повторно се притиска со ротирачкиот валјак и се принудува да се истиснува од дупката на прстенестата матрица континуирано, а потоа со ротирачкиот секач пресечете ја на потребната должина, а потоа плочата за растурање постепено ги турка овие финални пелети надвор од отворот за испуштање.

Да потсетиме дека во нашиот процес на преработка нема помошни суровини, а целосно се прави со физичка компресија.

Колку видови машини за пелети постојат?

Постојат неколку видови машини за пелети таму. Тие можат да се групираат во големи и мали типови. Исто така, ќе најдете машина за пелети со прстен и рамна машина за пелети во категоријата со големи размери. Ова се двата главни типа мелници за пелети.

два типа-структури-пелети-машина матрица

Машината за пелети со рамна матрица е создадена во доцните 1900-ти за производство на добиточна храна, но сега е еден од најпопуларните начини за производство на дрвени пелети., Добавувач на решенија за професионална линија за производство на пелети Бидејќи.

Машината со рамна матрица користи рамна матрица со неколку слотови, со прашоци внесени до самиот врв на матрицата. Додека матрицата се ротира, валјак го компресира материјалот низ дупките на матрицата, а потоа се ослободува од другата страна.

Во ринг умре мелница за пелети, радијални слотови постојат околу и низ матрицата. Прашокот се внесува низ внатрешноста на матрицата со распрскувачи кои рамномерно го распоредуваат.

Како да се избере најдобрата машина за пелети за производство на пелети?

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја купите најдобрата можна машина за пелети за производство на дрвени пелети за вашиот дом или бизнис.

Каква е примената на вашите пелети?

За избор на соодветна машина за пелети, прво треба да ги потврдите апликациите за пелети, за пелети за добиточна храна или пелети од биомаса. Ниту една машина за пелети не може да направи пелети и за добиточна храна и за биомаса. Типот на машина за пелети што ќе ја купите ќе зависи од тоа кој тип на пелети сакате да ги произведете.

Главната разлика помеѓу добиточната храна и пелетите од биомаса е нивната енергетска густина и содржина на влага. Пелетите за добиточна храна имаат помала енергетска густина, помала содржина на пепел, и поголема содржина на влага од пелетите од биомаса. Пелетите од биомаса имаат многу поголема енергетска густина од пелетите за добиточна храна. Тие исто така имаат помала содржина на пепел од пелети за добиточна храна бидејќи не содржат никакви сварливи протеини или јаглехидрати кои би можеле да бидат согорени од микробите за време на варењето од преживари како говеда или овци..

Потврдете го вашиот капацитет за производство на пелети.

Да ја изберете најдобрата машина за пелети за вашите потреби, треба да го потврдите и вашиот услов за капацитет. Колку капацитет ви треба? Ова секако ќе влијае на вашиот буџет. Колку е поголем капацитетот на вашата мелница за пелети, повисока цена ќе биде.

Капацитетот на машината за пелети се мери во однос на тон на час (TPH). Стапката на TPH покажува колку пелети може да обработи машината за пелети во рок од еден час.

Мелница за пелети од мал обем може да биде доволна за индивидуален земјоделец кој сака да произведува дрвени пелети во ограничени количини. Сепак, ако имате планови да го проширите вашиот бизнис, или ако планирате комерцијално да продавате дрвени пелети, тогаш можеби ќе ви треба машина за индустриски пелети со поголема големина која може да произведе повеќе пелети на час.

Конечниот услов за пелети за изработка, вклучувајќи ја и густината, должина, цврстина

Барањето за пелети е исто така многу важно пред да го направите планот за купување, вклучувајќи ја и густината на пелети, должина на пелети, тврдост на пелети итн.

Густина

Густината на пелетите е главниот фактор што може да влијае на производството на пелети. Ако сакате да произведувате пелети со мала густина со висока содржина на влага, Машината за плочести пелети може да биде вашиот најдобар избор. Пелетите со мала густина се погодни за хранење животни, а исто така и за употреба во постројки за преработка на добиточна храна. Ако имате пелети со висока густина како гориво од биомаса, вертикалната прстенеста машина за дрвени пелети може да биде вашиот најдобар избор.

Должина

Должината на пелетите зависи од вашите барања на локалниот пазар, дали 1cm или 5cm, треба да потврдите дека однапред, потоа можете соодветно да ја изберете соодветната машина за производство на пелети.

Потребен простор за инсталација и работна површина на постројката

За избор на соодветна машина за преса на пелети, треба да ја потврдите големината на вашата локална работна локација, не можете да ставите слон во фрижидер, Мелницата за пелети со голем капацитет значи поголема големина за работа, па пред да го направите планот за купување, размислете за големината на вашата фабрика за работа, не само за машината ,но и за складирање на материјали и финални пелети.

Погрижете се вашата влажност на материјалот погоден за правење пелети

Содржината на влага во материјалот што сакате да го направите во пелети треба да биде помеѓу 8% и 12%. Ако е премногу низок или превисок, тогаш вашата машина за пелетирање на дрво нема да работи правилно.

Потврдете каква моќност ќе ја користите за правење пелети, електричен мотор или дизел енергија?

Размислете за вашето локално напојување пред да купите машина за пелети, треба да потврдите каква моќ е достапна околу вашата страница, а потоа продолжете со следниот чекор за купување.

Ако барате големо производство на пелети, тогаш потребно е да се погледнат електричните мотори кои имаат висок излезен капацитет. Дизел моторите се исто така добри, но имаат повисоки трошоци за одржување и имаат тенденција да бидат поскапи од електричните мотори. Предноста со дизел моторите е што тие можат да се користат во оддалечени области каде што нема снабдување со електрична енергија или во области каде што нема лесен пристап до снабдување со електрична енергија.

Размислете повеќе за квалитетот на деловите на машината за пелети, особено прстенест матрица и валјак.

Квалитетот на деловите на машината за преса на пелети е многу важен за процесот на производство. Затоа, со цел да се обезбеди квалитетот на производот, изборот на делови од мелницата за пелети треба да се врши внимателно.

На врвот на мојата листа е квалитетот на матрицата и валјакот - ова се двата најкритични делови во правењето пелети и ако тие се расипат, целиот ваш производствен процес ќе престане да биде ладен.. Затоа е важно да барате машини кои користат висококвалитетни делови од челик или нерѓосувачки челик наместо евтини материјали како алуминиум или леано железо.

Постпродажна услуга и техничка поддршка на производителот на машини за пелети

Машините за пелети бараат редовно одржување и сервисирање поради нивната постојана употреба, па затоа е важно да изберете компанија со добра услуга по продажбата и техничка поддршка која може да ви помогне со какви било проблеми што ќе ги сретнете со вашата машина, а исто така обезбедува резервни делови доколку тие станат неопходни со текот на времето.

Кои се предностите на машината за пелети со прстенести матрици?

Машините за пелети имаат неколку предности во однос на другите типови мелници за пелети, од кои некои вклучуваат:

Достапен е поголем капацитет

Главната предност на користењето прстенести матрици е тоа што тие можат многу брзо да произведат големи количини пелети. Ова ги прави идеални за комерцијална употреба, каде што времето е пари и треба да го направите вашиот производ што е можно побрзо.

Релативно прифатлива цена

Просечната цена за нова машина за матрици со прстен е околу $10,000. Ова вклучува сè, од бункер до системот на подвижна лента што ги транспортира вашите пелети надвор од зградата, ова ќе помогне да се заштеди буџет за бизнисот за производство на пелети.

По ефикасен

Друга предност на користењето на мелницата за пелети е тоа што тие се поефикасни од другите типови матрици. Ова значи дека можете да произведувате повеќе пелети на час со машина за пелети со прстенести матрици отколку со други видови матрици.

Повеќе издржливост

Издржливоста на прстенестата матрица е една од неговите предности. Машината е направена со висококвалитетни материјали кои можат да издржат употреба во средина на челичарница. Тоа значи дека ќе трае подолго од другите машини и нема да треба често да се менува.

Излез со висок квалитет

Машината за пелети со прстенести матрици произведува висококвалитетен излез бидејќи може да ги преработи сите видови суровини во пелети без никакво оштетување на производот или губење на квалитетот. Процесот е ефикасен и дава постојани резултати секој пат

Леснотија на одржување

Машините за пелети со прстенест матрици не бараат многу одржување бидејќи има само сите делови фиксирани како модул. Исто така, овие машини се доволно лесни за секој да работи без специјална обука или сертификација од надворешен извор како што некои други видови мелници може да бараат пред употреба.

Како да купите прифатлива машина за пелети?

Иако секогаш треба да гледате на квалитетот пред цената, имаш крајна линија до која треба да се држиш. Затоа, важно е да се погледнат конкретни детали за купување машина за пелети со прифатлива цена.

Машините за рамни пелети имаат тенденција да бидат поевтини од мелниците за пелети со прстенест матрица. Иако излезниот капацитет е различен и можеби не одговара на вашиот бизнис, машината за пелети со рамна матрица е вистинскиот начин ако се обидувате да заштедите пари. Секако, ако сакате да ја максимизирате вашата ефикасност и парите што ги имате на располагање, секогаш можете да добиете машина како машината за пелети Taichang која го нуди најдоброто од двата света!

Запомнете дека цената на налепниците не е единствениот фактор што треба да се земе предвид додека купувате прифатлива машина за пелети. Треба да размислите и за снабдување со резервни делови, услуга по продажба, и леснотија на работа.

Ако вашата машина не е лесна за употреба, Сервис, или одржување, тогаш тоа ќе ве чини повеќе пари на долг рок. Размислете за овие фактори за да купите прифатлива машина за пелети што ќе трае онолку долго колку што трае вашиот бизнис.

Како да користите машина за пелети за почетници?

Во однос на работата на мелницата за пелети за почетници, треба да обрнете внимание на неколку точки пред да почнете да трчате.
1. Проверете дали вашата мелница за пелети е правилно инсталирана на цврста земја
2. Секогаш следете ги безбедносните протоколи и правила за користење мелница за пелети
3. Обрнете внимание на количината на суровините и содржината на влага во нив, погрижете се вашите материјали за хранење на мелницата за пелети да не содржат туѓи материјали
4. Отворете го горниот капак на мелницата за пелети и проверете го лежиштето, менувачот и нивото на маслото, редовно научете ги деловите за подмачкување
5. Проверете дали има туѓи материи во бункерот и исчистете го. Потоа проверете дали има јаглен или остаток од материјал во мелницата за пелети.
6. Неопходно е да се провери дали завртките на матрицата и валјакот се лабави или не. Ако се лабави, затегнете ги и потоа можете да ги користите.
7. Вклучете го моторот за мелница за пелети и проверете дали се затегнати сите навртки на машината. Проверете дали има нешто заглавено на влезната или излезната цевка и исчистете ги доколку е потребно. Ако има копче за итно исклучување, треба да знаеш каде е, само во случај да се појави безбедносен итен случај.
8. Внимавајте на производната состојба кога фабриката за пелети работи околу 15 минути, сè уште не работи добро; треба веднаш да го прекинете и да проверите зошто тргне наопаку, потоа приспособете се
9. Навреме исчистете ја филтер кесата од електричниот кабинет

Како да одржувате машина за пелети?

За да ја одржувате вашата машина за пелети да работи во форма на врвот, ќе треба да преземете одредени чекори за да го одржите.

Погрижете се редовно да додавате масло на деловите во менувачот. Тие треба да се подмачкаат за да се обезбеди долг животен век. Редовно менувајте го маслото за подмачкување на менувачот и задолжително правете месечна проверка на деловите во машината за пелети. Ова може да вклучува сè, од лежиштата до запчаниците, ролерот и матрицата.

Ако забележите нешто погрешно во секое време, мора да ги поправите или замените веднаш. Исто така, проверете дали деловите не се лабави. По секоја употреба, извадете го валјакот и измијте го внимателно.

Конечно, не заборавајте да ги прочитате упатствата за работа пред секој пат кога ќе ја користите мелницата за пелети. Доколку се појави некаков вид на дефект, веднаш исклучете го заради одржување и проверка. Ова може да спречи оштетување на машината, како и повреди на вашите оператори.

Комплетен процес за правење пелети

Врз основа на различни материјали, имаме соодветен процес на правење пелети. Целиот процес вклучува дел за дробење материјали, Секција за сушење, Дел за пелетирање, Оддел за ладење на пелети и дел за пакување пелети. Производниот капацитет може да биде од 500 кг/ч до максимум 20 тони/ч, подолу е нашиот проект што го приспособивме за нашите клиенти со капацитет од 10 т/ч.

10тон-пелети-линија-распоред-1024x389
Разговарајте со експерт

Корисни написи за правење пелети

Пред да купите машина за пелети

Треба да знаете сè добро пред да купите машина за пелети, вклучувајќи ги и производителите на машини за пелети во светот, колку пари можам да заработам за правење пелети, колку видови машини за пелети, што е добра машина за пелети, како да изберете соодветна машина за пелети за себе.

Решавање проблеми со машината за пелети

Кога ќе наидете на какви било проблеми додека работите со производителот на пелети, треба да знаете каде е и како да ги поправите, дознајте ги главните проблеми со машината за пелети и како да ги поправите, која е причината за нестабилната струја на вашата мелница за пелети, зошто вашите машини за пелети со мал капацитет итн.