Prodhuesi profesional i makinerisë së peletit për ushqim, Certifikuar CE

Politika e privatësisë: Siguria dhe privatësia e garantuar 100%

avantazhet e makinës sonë të peletit të ushqimit

Makina jonë e peletit për ushqim është e përkryer për të mëdha, e mesme, dhe kompanitë e vogla që kërkojnë të zgjerojnë dhe përmirësojnë përpunimin e peletit për ushqimin e kafshëve. Nëse jeni një fabrikë akuakulture ose një fabrikë drithi, ose një fermë blegtorale, kjo mulli për ushqimin e peletit do të bëjë mrekulli për ju.

Fermerët dhe kompanitë e ushqimit të kafshëve e kanë përdorur atë në të gjithë botën. Nuk kërkon që lëndët e para të thahen, pasi edhe përbërësit pluhur mund të prodhojnë grimca cilindrike. Do t'ju kursejë kohë dhe energji, duke e bërë më të lehtë për ju që të bëni më shumë furnizim (dhe më shumë para) në biznesin tuaj.

Drejtuar nga një motor i fuqishëm, mund të shtypë fishekë ushqimor dhe të shtypë fishekë tallash druri për sa kohë që përmbajtja e lagështisë së lëndëve të para është rreth 12 te 20%. Ka diametra të shumtë të diametrit që mund të zgjidhni, duke ju lejuar të përpunoni materialet një granul në një kohë – por shpejt dhe me efikasitet për të mbajtur linjën tuaj të prodhimit në rrugën e duhur.

Këtu janë disa nga karakteristikat kryesore të makinës sonë të peletit ushqimor:

1. Disponohen vlerësime të shumta të fuqisë: Ju mund ta blini këtë makinë me vlerësime të shumta të fuqisë duke filluar nga 3 KW në modelin më të vogël deri në 15 KW ose më shumë. Kjo e bën atë shumë efikas për fabrikat dhe bizneset e çdo lloji. Opsionet e energjisë ndryshojnë në varësi të nevojave tuaja, duke përfshirë elektrike, naftë, benzinë, ose PTO. Ju mund t'i përshtatni këto opsione për ta bërë makinën tuaj më të lehtë për t'u lëvizur, pushtetin, dhe më efikas për të kandiduar.

2. Lehtë për t'u përdorur: Kjo makinë me pelet ushqimor ka një prodhim të lartë me konsum të ulët dhe zhurmë të ulët. Jo vetëm që është i qetë për të vepruar, por është e lehtë për t'u përdorur, gjithashtu. Është e lehtë të trajnosh operatorë të rinj për të përdorur makinën dhe kërkon vetëm një person për të drejtuar.

3. Kërkon mirëmbajtje minimale: Mirëmbajtja është thelbësore për çdo makinë me pelet ushqimor, por me këtë produkt, do të zbuloni se ka pjesë dhe përbërës që e bëjnë të lehtë kujdesin. Ka një sistem filtrimi me presion të lartë dhe sisteme të pavarura lubrifikimi, kështu që nuk do të ndaloni vazhdimisht lubrifikimin e makinës.

4. I gjithanshëm në aplikimet e tij: Ju mund ta përdorni këtë makinë me pelet ushqimor për të përpunuar peletat e ushqimit për pothuajse çdo lloj specie. Mund të funksionojë me gjëra të tilla si lëvozhgat e orizit, lëvozhgat e kikirikut, lëvozhga luledielli, pjesë druri, edhe me shume, duke e bërë atë një nga produktet më të gjithanshme që mund të blini. Punon me materiale me densitet të lartë dhe me densitet të ulët, përmbajtje të ulët lagështie, dhe përmbajtje të lartë lagështie njësoj.

5. Disponohen hapje të shumëfishta: Janë të disponueshme disa hapje të ndryshme për t'iu përshtatur nevojave të llojeve të ndryshme të kafshëve dhe ushqimeve të tyre të kërkuara. Jo të gjitha ushqimet mund të përpunohen përmes të njëjtit kokrra të sheshtë, kështu që kjo makinë e bën të lehtë ndryshimin e tyre.

Struktura e makinës së peletit ushqimor

Roli i presionit dhe disku bluar janë bërë prej çeliku krom-mangan, e cila është më e qëndrueshme pas trajtimit të shuarjes në temperaturë të lartë. Zgavra bluarëse e sapo përmirësuar është 10-20 herë rezistenca ndaj konsumit të materialeve të zakonshme.

makine pelet ushqimore Bashkim elektrik

Bashkim elektrik, lidhje direkte, operacion i thjeshtë, dhe instalim i përshtatshëm. Lidhja është e qëndrueshme dhe e qëndrueshme, prej çeliku inox, pas trajtimit të shuarjes në temperaturë të lartë, më të qëndrueshme se materialet e zakonshme. Makina bashkuese e sapo përmirësuar, krahasuar me makinën e vjetër të rripit, ka më pak humbje të raportit të transmetimit dhe është më i qëndrueshëm dhe rezistent ndaj konsumit

motor bakri të makinës së peletit ushqimor

100% motor me tela bakri, jetë e gjatë shërbimi, kuaj fuqi të madhe, kursim i fuqisë. Spirale e gjitha prej bakri, lavaman nxehtësie, jetë e gjatë shërbimi, kushinetë e heshtur, funksionim të qëndrueshëm, dhe zhurmë të ulët. Fikeni në temperaturë të lartë për të shmangur keqfunksionimin e shkaktuar nga temperatura e lartë

plesht më i madh i hyrjes dhe daljes për makinën e peletit ushqimor

Dizajni më i madh i hyrjes së ushqimit e bën ushqimin më të përshtatshëm dhe efikasitetin e punës më të lartë Dizajn i zgjeruar i portës së shkarkimit, dizenjoni me grila në të dy anët për të shmangur derdhjen e ushqimit, porti i shkarkimit i zgjeruar dhe i zgjeruar, shkarkimi më i shpejtë dhe më i qetë.

boshti i pasmë i makinës me pelet ushqimor të automobilave

Ai miraton modelin e montimit diferencial të boshtit të pasmë të automobilit, e cila ka një kombinim të mirë të marsheve, zvogëlon ngarkesën në motorin kryesor, dhe ka stabilitet të mirë.

mbushje me karburant të makinës së peletit për ushqim

Lehtë për t'u mbushur me karburant, e thjeshtë për t'u përdorur, Vaj ingranazhesh të rënda GL-5 duhet të mbushet përpara përdorimit.

Sugjerimi i modelit të makinës me pelet ushqimor

Bazuar në konsumatorët e ndryshëm që bëjnë shkallë, kemi modele të ndryshme për prodhimin e peletit për ushqim, ose dëshironi për prodhimin e peletit në shtëpi ose për prodhimin e peletave në ferma në shkallë të gjerë, ne mund t'ju ofrojmë zgjidhje të personalizuara. Kapaciteti nga 100 kg/h në 20t/h prodhimi i peletit për ushqimin e kafshëve.

Model Model Fuqia Diametri i diametritKapaciteti i ushqimit
TC120ABENZINË4HP 120mm60-100kg/orë
TC120BDIIZEL8HP 120mm 60-100kg/orë
TC120CMOTORI7.5HP120mm 60-100kg/orë
Model DIIZEL8HP150mm 90-120kg/orë
Model MOTORI5.5HP150mm90-120kg/orë
Model BENZINË7.5HP150mm 90-120kg/orë
Model DIIZEL15HP200mm 200-300kg/orë
Model MOTORI10HP200mm 200-300kg/orë
Model MOTORI10HP200mm 200-300kg/orë
Model DIIZEL22HP230mm 300-400kg/orë
Model MOTORI15HP230mm 300-400kg/orë
TC230CMOTORI15HP230mm 300-400kg/orë
Model DIIZEL35HP260mm 400-600kg/orë
Model MOTORI20HP260mm 400-600kg/orë
TC260CMOTORI20HP260mm 400-600kg/orë
Model DIIZEL55HP300mm 600-800kg/orë
Model MOTORI30HP300mm 600-800kg/orë
TC300CMOTORI30HP300mm 600-800kg/orë
Model Model 55HP360mm 600-800kg/orë
ModelDIIZEL30HP360mm 600-800kg/orë
Model MOTORI55HP400mm 900-1100kg/orë
Model MOTORI40HP400mm 900-1100kg/orë
ModelMOTORI10HP229mm 200-300Model
Model MOTORI10HP200mm 200-300Model
Model MOTORI15HP229mm 300-400kg/orë
ModelMOTORI20HP295mm 400-600kg/orë
ModelMOTORI30HP335mm 600-800kg/orë
Model MOTORI40HP395mm 800-1000kg/orë
Model PTO50-70HP 400mm 900-1100Model
zgjidhni-modelin-i-përshtatshëm-për-prodhimin-tuaj të peletit

rreth nesh

Taichang është një prodhues profesionist i makinerive të peletit në Kinë që prej vitit 2004 .Fabrika jonë integron kërkimin dhe zhvillimin, prodhimit, shitjes dhe shërbimit, ne kemi pajisje moderne për prodhim dhe ekip të shkëlqyer të kërkimit dhe zhvillimit teknik.

Madhësia e fabrikës : 40000㎡
Stafi Punues: 200+
Vlera vjetore e eksportit: $15Milion

Ne kemi ekip me përvojë dhe të aftë të shërbimit pas shitjes. Bazuar në kërkesat e detajuara të klientëve, ne gjithmonë mund të ofrojmë zgjidhje të kënaqshme për projektet e prodhimit të peletit.

Cilësia dhe shërbimi janë shpirti ynë për zhvillimin e kompanisë, ne do të bëjmë çmos për të mbështetur klientët në prodhimin e peletit, për të arritur bashkëpunim të favorshëm.

Pse 1000+ Klientët na zgjedhin ne?

Inxhinierët tanë

Ne punësojmë shumë të aftë, inxhinierë profesionistë të përkushtuar ndaj kërkimit dhe përmirësimit të të gjitha produkteve tona. Inxhinierët tanë të vjetër janë të mirëkualifikuar me diploma të avancuara. Inxhinierët tanë me përvojë dhe të aftë të R&D mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve tuaja në lidhje me makineritë ose prodhimin dhe të ndihmojnë me shërbimin pas shitjes.

Kontroll i rreptë i cilësisë

Cilësia është e rëndësishme për ne. Ne jemi IS0 9001, KJO, dhe të certifikuar nga SGS. Të gjithë komponentët e përdorur në makinat tona kalojnë inspektimin tonë të rreptë të cilësisë. Ne kryejmë një provë për çdo makinë dhe testim të veshjes përpara dërgesës.

Çmimi konkurrues

Menaxhoni buxhetin tuaj në një mënyrë të zgjuar dhe minimizoni kostot tuaja të prodhimit. Ne ofrojmë çmime konkurruese për të gjitha makinat tona. Kontaktoni ekipin tonë të shitjeve për mbështetje për zgjidhje me porosi.

Ekipi profesional i shitjeve

Ne kemi një ekip shumë të kualifikuar shitjesh ndërkombëtare që do t'ju përgjigjet brenda 24 orë në lidhje me çdo pyetje para shitjes që mund të keni. Pas shitjeve, ne ofrojme 24/7 komunikimet me email dhe telefon, dhe mund të organizojë mbështetje në vend.

Mbështetje e plotë teknike

Plot 24/7 mbështetje si para dhe pas blerjes suaj. Ne ofrojmë testime falas për të zhvilluar procesin e prodhimit në biznesin tuaj dhe jemi të përkushtuar për të gjetur zgjidhjen më të mirë për nevojat tuaja specifike. Nëse jeni të interesuar të bashkëpunoni me ne për të shitur makinat tona, ne jemi të lumtur të konsultohemi me ju.

Porositja dhe pagesa

Porositja me ne është e shpejtë dhe e përshtatshme. Ekipi ynë profesional i shitjeve u përgjigjet shpejt pyetjeve dhe përpiqet të zgjidhë problemet tuaja, si para shitjes ashtu edhe pas shitjes. Ne pranojmë në mënyrë të sigurt të gjitha format e pagesës duke përfshirë transferimin T/T, LC në shikim, PayPal, dhe Western Union.

Makinë me pelet për ushqim- Udhëzuesi i Fillestarit

ushqim-pelet-makinë-strukturë

Makinë me pelet për ushqim është një mulli peleti i projektuar dhe prodhuar mirë që është ideal për prodhimin e peletave ushqimore nga një shumëllojshmëri lëndësh të para. Është i lehtë për t'u përdorur dhe mund të përdoret si në operacione në shkallë të vogël ashtu edhe në shkallë të gjerë. Kjo makinë mund të përdoret për të bërë pelet për ushqim nga nënprodukte të ndryshme bujqësore si kalli i misrit, kashtë orizi, kashtë elbi, kokat e lulediellit, lëvozhgat e kikirikut si dhe nga lëndët e tjera të para si linjat e pambukut, bagas etj.. Jeni i ri në botën e makinerive të peletit për ushqimin e shpendëve? A keni dëgjuar shumë informacione të hedhura mbi ju dhe tani thjesht po ndiheni të mbingarkuar? Ky udhëzues fillestar do t'ju ofrojë gjithçka që ju duhet të dini në mënyrë që të filloni me makinën e peletit ushqimor. Pavarësisht nëse jeni një ekspert fillestar ose me përvojë, udhëzuesi ynë për makinën e peletit të ushqimit do të sigurojë njohuri si për fillestarët ashtu edhe për përdoruesit më të avancuar.

Çfarë është një makinë me pelet ushqimor?

Makina e peletit të ushqimit e njohur gjithashtu si makina e peletit për ushqimin e kafshëve, mulli i peletit për ushqim, është një makinë që përdoret për të përpunuar materiale si mielli i sojës, misri, lëvozhga orizi, bari, kashtë etj në peletat e ushqimit të cilat mund të përdoren si ushqim për bagëtinë.

Makinat e peletit për ushqim janë pajisjet më të përdorura për prodhimin e peletave të vogla për ushqimin e kafshëve. Makina e prodhimit të peletit ushqimor mund të prodhojë lloje të ndryshme peletash duke rregulluar materialet dhe recetat. Makina e peletit për ushqim përdoret gjerësisht në shpendët, bagëti, derr, kuaj dhe industri të tjera të blegtorisë.

Çfarë bën një makinë me pelet ushqimor?

Makina e peletit për ushqim është një pajisje që i kthen përbërësit në fishekë të vegjël, duke e bërë më të lehtë për kafshët të hanë.

Procesi i prodhimit të peletit nga lëndët e para njihet si peletim. Produkti që rezulton shpesh quhet fishekë ushqimor. Peletat e ushqimit nganjëherë quhen ushqime të thata ose ushqime të kafshëve.

Makinat e peletit të ushqimit mund të përdoren për një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve të para, duke përfshirë grurin, misri dhe soja. Një makinë pelet për ushqim mund të përdoret gjithashtu për të prodhuar lloje të tjera ushqimi për kafshët shtëpiake ose ushqim për bagëtinë.

Këto makina punojnë duke marrë në fillim lëndën e parë dhe më pas duke e pluhurosur me një mulli çekiç. Mulliri me çekiç do ta zbërthejë materialin në grimca më të vogla derisa ato të jenë mjaftueshëm të vogla për t'u futur në një mulli mulli. Ky mulli bluar do të bluajë më tej materialin në grimca edhe më të imta përpara se t'i kalojë ato përmes një klasifikuesi i cili do të ndajë çdo papastërti ose objekt të huaj që mund të kenë hyrë në përzierje gjatë përpunimit.. Pasi të ketë përfunduar ky hap i fundit, produkti i përfunduar do të jetë gati për paketim dhe dërgim tek shpërndarësit të cilët do ta shesin atë në raftet e shitjes me pakicë në mbarë botën!

Si funksionon një makinë me pelet ushqimor?

Një makinë me pelet ushqimor funksionon në një mënyrë relativisht të drejtpërdrejtë.

Së pari, do t'i shtypni materialet me makinë. Ju mund të ushqeni të gjitha llojet e materialeve në një makinë me pelet ushqimor, duke përfshirë misrin, gruri, bari, krunde, dhe kështu me radhë. Kur futni lëndën e parë, duhet të grimcohet për t'u siguruar që të gjitha kokrrat janë bërë në një kuti, formë si pluhur.

Pastaj, makina e peletit përzien të gjithë përbërësit. Pajisja e përzierjes kombinon pluhurat në porcione të ndryshme, duke formuar një përzierje të njohur si pure. Në disa raste, procesi ndalon – shumë kompani blejnë pure për të ushqyer kafshët (si zogjtë e vegjël) sepse për to është më e lehtë për t'u tretur.

Nëse keni një makinë të vogël peleti ose një makinë për pelet ushqimor të bërë vetë, këtu mund të zgjidhni të ndaloni kur bëni disa lloje ushqimesh. Ne ate menyre, ju mund ta përshtatni produktin tuaj më mirë për kafshën specifike që po përpiqeni të ushqeni.

Megjithatë, nëse drejtoni një biznes të specializuar në prodhimin e peletit për ushqim për kafshët për shitje, do t'ju duhet të vazhdoni. Ju duhet t'i bëni peletat duke shtypur rrjetën e ushqimit në kompakt, forma të thara. Ekzistojnë të gjitha llojet dhe madhësitë e makinerive të peletit ushqimor nga të cilat mund të zgjidhni, secila prej të cilave ndryshon për nga shpejtësia, kapaciteti përpunues, dhe efikasitetit.

Sa kushton një makinë me pelet ushqimor?

Nëse jeni duke kërkuar për një makinë pelet ushqimore për shitje, dijeni se çmimi mesatar i makinës së peletit ushqimor mund të ndryshojë shumë. Ju mund të gjeni një opsion të lirë me një çmim rreth makinës së peletit për ushqimin e kafshëve $1000 te $2000. Ende, në disa raste, madje mund të jeni në gjendje të gjeni opsione më pak të shtrenjta (zakonisht ato të dizajnuara për pronarët e shtëpive me ferma hobi që duan të ushqejnë kafshët e tyre më pak shtrenjtë) për rreth $500 ose më pak.

Ekzistojnë gjithashtu makineri me pelet ushqimor në shkallë të gjerë që janë më të shtrenjta – disa mijëra dollarë ose më shumë. Në mënyrë të ngjashme, ka makina pelet për lloje të tjera produktesh (si fishekë druri) që janë pak a shumë të kushtueshme në varësi të funksionit të tyre.

Çmimi tipik i makinës së peletit të biomasës, për shembull, do të kushtojë rreth $2000 te $6000.

Sa lloje të makinerisë së peletit ushqimor?

Edhe pse ka shumë nën-variete të ndryshme të makinerive të peletit ushqimor nga të cilat mund të zgjidhni, shumica mund të ndahen në dy kategori të veçanta – ring-die dhe flat-die.

Megjithëse të dy llojet e makinerive të peletit të ushqimit duhet t'ju ndihmojnë ta kryeni punën me lehtësi relative, është e rëndësishme të theksohet se mullinjtë e rrafshët të peletit priren të jenë më të lira për sa i përket çmimit të blerjes. Që ka thënë, mullinjtë e peletit me unaza janë më efikase në energji, kështu që ata mund t'ju kursejnë më shumë para me kalimin e kohës pasi kursejnë energji.

Të dy llojet e makinerive të peletit mund të gjenden në madhësi të ndryshme në varësi të nevojave tuaja specifike. Shumica ushqehen me avull, edhe pse kjo, gjithashtu, mund të ndryshojnë, dhe disa madje kanë mulli dhe mikser të integruar, në varësi të nevojave tuaja.

Brenda këtyre dy kategorive më të mëdha gjithëpërfshirëse, ekzistojnë edhe mullinj të peletit për ushqim në shkallë të gjerë dhe mullinj të peletit në shkallë të vogël. Shumica e mullinjve të shkallës së vogël përdorin një kokrra të sheshtë pasi ato thjesht po bluajnë pluhurin e tharë në fishekë – ato nuk bluajnë dhe përzihen. Makineritë e peletit të ushqimit në shkallë të gjerë përdorin unaza dhe mund të montohen si linja të plota prodhimi, përpunimi i sasive të mëdha të ushqimit të kafshëve.

Siç mund ta prisni, këto gjithashtu mund të bluajnë dhe përzihen dhe të funksionojnë me një kapacitet shumë më të lartë.

Si të zgjidhni makinën më të mirë të peletit ushqimor për prodhimin e peletit?

Edhe pse ju mund të përdorni çdo lloj të vjetër makine peleti për të bërë pelet për ushqimin e kafshëve, rekomandohet që të zgjidhni në mënyrë specifike një makinë peleti për ushqimin e kafshëve. Çdo pjesë e makinerive luan një rol të veçantë, dhe ky rol është i rëndësishëm. Këtu janë disa gjëra për t'u marrë parasysh kur filloni të blini.

Flat Die vs. Ring Die

Ky është një nga konsideratat më të rëndësishme që do t'ju duhet të bëni kur blini një makinë me pelet ushqimor. Shumica e njerëzve përdorin unazë vdesin makina topth kur përmbajtja e materialit pluhur, si bari pluhur, eshte me pak se 40%.

Kjo për shkak se sipërfaqja e kokrrizave është më e shkëlqyeshme dhe për shkak se shkalla e pjekjes së makinerive të peletit me unazë është më e lartë se kokrrat e sheshta.

Plus, Makineritë e peletit me unazë ofrojnë një performancë më të lartë vulosjeje. Zakonisht nuk ka shumë grimca të mëdha pluhuri kur jeni duke bërë ushqim, kështu që nuk do të ketë aq shumë fërkime apo aq shumë dëme. Makineritë e peletit me unazë janë gjithashtu ideale për përpunim paraprak për ushqim të parapërzier.

Lënda e parë dhe lloji i kafshëve

Përsëri, për përpunimin e llojeve më të koncentruara të ushqimit, do të funksionojnë të dy fabrikat e unazës dhe mullinjtë e rrafshët të peletit. Nëse jeni duke përpunuar ushqim me bar ose ushqim të përzier, unaza është më e mira.

Merrni parasysh llojin e kafshës, gjithashtu. Ju do të dëshironi një kërpudhë më të trashë për ushqimin e kafshëve për të ushqyer pulat dhe derrat, por ju mund të përdorni një kërpudhë më të hollë për kafshë si dele dhe bagëti. Kjo ka të bëjë me dietën e çdo kafshe përkatëse.

Fuqia

Kontrolloni vlerësimin e fuqisë për makinën tuaj të peletit ushqimor. Kjo do të përcaktojë efikasitetin dhe prodhimin e makinës së bashku me kapacitetin e saj të prodhimit.

Si i bëni peletat për ushqimin e kafshëve?

Bërja e peletave për ushqimin e kafshëve është mjaft e thjeshtë. Para se të filloni, sigurohuni që të lexoni me mjaft kujdes informacionin e përfshirë në manualin e udhëzimeve për makinën tuaj. Duhet të siguroheni që po i përmbaheni të gjitha udhëzimeve të rekomanduara të sigurisë përpara se të filloni të punoni. Përndryshe, ju rrezikoni të lëndoni veten.

Për të filluar prodhimin e peletave, ju duhet të grumbulloni lëndët e para. Shumica e peletave për ushqimin e kafshëve bëhen nga bizelet, misri, gruri, elbi, tërshërë, jonxhë, leshterik, maja e kultivuar, miell peshku, vakt gaforre, kripë, aragoniti, dhe me shume. Përbërësit e saktë që përdorni do të ndryshojnë në varësi të specieve të kafshëve që po përpiqeni të synoni.

Blini me mençuri këto produkte – shpeshherë, mund t'i merrni me çmime të ulëta gjatë ose menjëherë pas sezonit të korrjes, edhe nëse duhet t'i dërgoni ato tek ju. Sigurohuni që përbërësi që zgjidhni përputhet me formulën e rekomanduar ushqyese për speciet e dhëna. Pulat, për shembull, nevoja përreth 7% lizine, 16.5 te 19% proteina e papërpunuar, 2% metioninë, 3% yndyrë e papërpunuar, 3.5% kalciumit (kjo mund të ndryshojë), dhe 5% fibër e papërpunuar.

Sigurohuni që përbërësit tuaj të jenë të balancuar përpara se të filloni.

Pastaj, hapat do të ndryshojnë në varësi të llojit të makinerisë së peletit ushqimor që po përdorni.

Filloni duke bërë premiksin tuaj. Premiksi do të përfshijë të gjithë përbërësit që tashmë janë pluhur, si mielli i peshkut, fara liri, dhe kripë. Matni këto dhe kombinojini ato. Ju mund t'i ruani ato për përdorim të mëvonshëm ose të përdorni të gjitha parapërzierjet menjëherë kur bëni peletat tuaja. varet nga ju.

Cilësia e përbërësve tuaj do të luajë një rol të madh në cilësinë e peletit tuaj. Më shpesh sesa jo, njerëzit përdorin lëndë të para si orizi, vakt kafshësh, miell peshku, sojë, dhe misër për fishekët e tyre. Në varësi të audiencës, ju po tregtoni edhe peletat tuaja për bagëtinë, ju mund të gjeni mënyra për t'u përdorur në mënyrë organike- ose përbërës me burim etik, gjithashtu. Ju mund të jeni në gjendje të komandoni një çmim më të lartë kur shisni fishekë ushqimor si ky.

Është e rëndësishme të theksohet se duhet të përdorni sa më pak yndyrë të jetë e mundur kur bëni peletat tuaja. Nëse lënda e parë ka përqindje të mëdha yndyre në të, mund të dëmtojë cilësinë e peletit ushqimor dhe të zvogëlojë jetëgjatësinë e makinës suaj të peletit të ushqimit.

Tjetra, shtypni kokrrat e plota. Përdorni një mulli për ushqim ose, nëse thjesht keni një operacion në shkallë të vogël, përdorni një gur. Më pas mund të shtoni materialin tuaj të grimcuar në premix. Sigurohuni që lëndët e para të kenë madhësi pak a shumë uniforme. Përdorni një mulli për të grimcuar materialin në grimca të imta. Nëse nuk e bëni, mund të zbuloni se peletat e ushqimit që prodhoni nuk janë të madhësisë ose densitetit të duhur.

Përdorni një mikser ushqimi për të kombinuar drithërat me parapërzierjen. Mund t'i përzieni edhe me dorë nëse është më e lehtë, në varësi të madhësisë së operacionit tuaj.

Më pas mund t'i ushqeni të gjitha materialet e përziera në makinën tuaj të peletit të ushqimit. Makina do t'i shtypë ato në fishekë për ju. Lërini të ftohen ose përdorni një makinë tharëse pelet si tharëse rrotulluese për t'i ftohur më shpejt (kjo gjithashtu do të largojë lagështinë e tepërt).

Nëse planifikoni të përdorni menjëherë fishekët tuaj të ushqimit, ju nuk duhet të bëni shumë tjetër. Ju thjesht mund t'i ushqeni ato për bagëtinë tuaj! Përndryshe, do t'ju duhet t'i ruani peletat e ushqimit në një kosh të mbuluar. Ato duhet të jenë të mira për disa ditë deri në disa javë kur ruhen në një vend të freskët, mjedis pa lagështi.

Përpara se të bëni peletat tuaja ushqimore, sigurohuni që makina juaj të jetë në gjendje të mirë pune. IT duhet të lubrifikohet dhe mirëmbahet në mënyrë që të gjithë rrotullat, vdes, miksera, teheve, dhe çekanet jane ne gjendjen me te mire te mundshme. Një faktor i rëndësishëm që duhet marrë parasysh përpara se të filloni të punoni është sasia e avullit që ekziston përpara se të vendosni lëndën e parë në makinë.. Niveli i avullit dhe lagështisë duhet të optimizohen siç duhet për ta bërë procesin e peletizimit të suksesshëm.

Si të bëni një makinë me pelet ushqimor?

Ju mund të bëni makinën tuaj të peletit për ushqim, megjithëse është shumë më e lehtë të blesh një makinë profesionale për shumë profesionistë, pasi mund të instalohet dhe servisohet pak më lehtë.

Për të ndërtuar makinën tuaj të peletit të ushqimit, ju duhet të konsideroni se si do të funksionojë, çfarë kapaciteti do të jetë, dhe cila do të jetë lënda juaj e parë. Shumica e makinerive të peletit të ushqimit mund të operohen me motorë elektrikë, motorët me benzinë, motorët me naftë, ose PTO.

Mos harroni se materiale të ndryshme kanë nevojë për lloje të ndryshme të lëndëve të para. Makinat e peletit me kapacitete të ndryshme kanë fuqi të ndryshme, kështu që konsumi i tyre i energjisë ndryshon. Nëse jeni të interesuar vetëm për një makinë pelet për përdorim shtëpiak, atëherë një makinë me kapacitet të vogël është në rregull. Megjithatë, nëse planifikoni të përdorni makinën e peletit edhe në baza gjysmë të rregullta, ju duhet të zgjidhni një profesionist, blerë në dyqan, dhe llojet me kapacitet të madh.

Për t'ju dhënë një ide se si të bëni një makinë me pelet ushqimor që plotëson nevojat tuaja, këtu janë disa parametra teknikë të zakonshëm të një makinerie pelet për ushqim të rrafshët të kafshëve.

Fuqia(Kw)

Madhësia e peletit(mm)

Madhësia e peshores(mm)

Prodhimi(kg/orë)

Diamensioni(mm)

Pesha(kg)

3

φ2,5-φ6

120

80-100

600×450×900

50

7.5

φ2,5-φ6

150

100-300

750×450×870

100

11

φ2,5-φ8

200

300-500

1150×530×750

150

15

φ2,5-φ8

250

400-700

1250×600×850

200

Nëse nuk keni materialet e duhura për të ndërtuar makinën tuaj të peletit të ushqimit të bërë vetë, thjesht duhet të blini një model të blerë në dyqan. Më shumë informacion mbi modelin më të mirë është më poshtë!

Zgjidhni një prodhues të besueshëm për makinën tuaj të peletit të ushqimit në vend që të bëni një makinë me pelet ushqimor të bërë vetë. Ata do t'ju ofrojnë produkte cilësore përmes shtresave të testimit dhe shërbimit më të mirë pas shitjes.

Si të bëni fishekë lundrues për ushqimin e peshkut?

Ju mund të përdorni një ekstruder për ushqimin e peshkut të tipit të thatë ose një mulli peleti për ushqimin e peshkut për të prodhuar fishekë ushqimi ujorë për peshqit së bashku me karkalecat, gaforre, dhe kafshë të tjera. Këto do të kenë një formë të shkëlqyer, të ushqyerit, dhe teksturë.

Për t'i bërë ato të notojnë dhe të notojnë për periudha më të gjata, gjithçka që duhet të bëni është të bëni rregullime të vogla të shkallës së nxjerrjes kur nxirrni peletët.

Përbërësit më të zakonshëm të përdorur në makinat e peletit të ushqimit të peshkut përfshijnë reduktimin e pluhurit, byku i grurit, kek me mustardë, misri, farat e pambukut, pluhur kockash ose peshku, dhe të brendshmet.

Më poshtë është një diagram se si funksionojnë impiantet e peletit të biomasës si makinat e peletit ushqimor për t'ju dhënë një ide më të mirë:

Si të përdorni një makinë me pelet ushqimor për fillestarët?

Këtu janë disa këshilla të tjera për t'ju ndihmuar të përdorni me sukses makinën tuaj të peletit të ushqimit.

Kontrollo paraprakisht të gjitha materialet për mbeturina

Sigurohuni që të gjitha objektet e forta të jenë hequr nga lëndët e para përpara se t'i futni në makinën e peletit. Ju do të habiteni se çfarë lloj materialesh përfundojnë në ushqimin e kafshëve, nga copa metali në copa të vogla plastike. Edhe copat e vogla mund të jenë të dëmshme dhe të shkaktojnë dëme në boshtin kryesor, të, ose rul.

Nëse së pari nuk i kontrolloni këto vende për ndotës, ju mund të dëshironi të konsideroni instalimin e një magneti tubular brenda pleshtit të ushqimit. Kjo duhet të kapë copa metali për të parandaluar që ato të dëmtojnë ose kontaminojnë ushqimin.

Bluajini së pari materialet

Shumica e makinerive dhe rrotullave të sheshta në makinat e peletit përpunohen duke përdorur trajtim me nxehtësi të lartë. Ka shumë lecka brenda vrimave, kështu që gjithmonë duhet ta bluani tërësisht materialin.

Përpunoni paraprakisht lëndët tuaja të para

Kjo nuk do të jetë e nevojshme për të gjitha llojet e materialeve, por mund të zbuloni se duhet të trajtoni materialin super të lagësht përpara se ta ushqeni atë në makinën e peletit të ushqimit. Do të ishte përreth 14% te 20% për rezultatet më të mira. Materialet që janë shumë të thata nuk do të marrin formë mirë, ndërsa ato shumë të lagura do të bëjnë që peletët të jenë të lirshëm dhe të lagur.

Sigurohuni që madhësia e lëndës së parë të jetë më e vogël se madhësia e madhësisë së vrimës në kapakë, gjithashtu. Kjo zakonisht do të thotë se lëndët e para duhet të jenë 5 mm ose më pak. Përndryshe, ato mund të bllokojnë vrimat dhe t'i bëjnë përpjekjet tuaja për prodhimin e peletit më pak efikase.

Së fundi, dijeni se forca ngjitëse do të përcaktojë se sa shpejt mund të bëni pelet me makinën tuaj. Disa materiale, si lëvozhga e orizit, kanë një forcë ngjitëse shumë të ulët dhe duhet të përzihen me tallash ose lloje të tjera lidhësish për të bërë pelet. Të tjerët kanë linjinë, e cila shkrihet në temperatura të larta. Bëni kërkimin tuaj përpara se të filloni të bëni pelet për të përfunduar me rezultatet më të mira të mundshme!

Kontrolloni trashësinë dhe gjatësinë e peletave tanë

Trashësia e fishekëve tuaj të ushqimit do të përcaktohet nga madhësia e vrimës në kokrrën tuaj, me gjatësinë e përcaktuar nga prerësi ynë. Prandaj, është shumë më e lehtë të ndryshosh madhësinë e gjatësisë më vonë sesa trashësinë.

Ju do të gjeni prerësin poshtë mbulesës së sheshtë, por në një makinë peleti me unazë, do të instalohet jashtë unazës. Megjithatë, ju mund të rregulloni të dy llojet për të marrë madhësinë ideale. Është më mirë të jetë shumë i shkurtër sesa shumë i gjatë nëse jeni duke bërë pelet për ushqimin e kafshëve për përdorim nga ne – megjithatë nëse planifikoni t'i shisni dhe transportoni ato, të jetë pak e gjatë.

Pasi fishekët tuaj të dalin nga makina, ata do të jenë të nxehtë dhe me avull. Mund t'i thani dhe ftohni duke i vendosur në një zonë të hapur me qarkullim të mirë të ajrit, ose mund të përdorni një makinë ftohëse. Ftohja e shpejtë e tyre mund ta bëjë më të lehtë për ju që t'i ngarkoni shpejt në një kamion, transport i përshtatshëm.

Mos u mbyllni menjëherë.

Pasi të keni mbaruar duke bërë pelet, rezistojini dëshirës për të mbyllur dyqanin dhe për t'u larguar. Në vend të kësaj, ka disa hapa që duhet të ndërmerrni për ta mbajtur kompjuterin tuaj të funksionojë sa më mirë që të jetë e mundur.

Për shembull, duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit. duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit. duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit – duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit, duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit. Ajo ruan mykun duke kursyer edhe kohë.

Ju mund të lironi vidën rregulluese dhe të pastroni materialet e mbetura sapo të bëhet kjo.

duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit?

duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit, duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit.

Së pari, duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit. duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit, duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit. duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit, duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit. Nuk ka mbrojtës pluhuri në shumicën e makinerive të peletit, kështu që do t'ju duhet të pastroni kushinetat dhe t'i lyeni me vaj një herë në disa orë ose më shumë.

Pas rreth tetë orësh pune, boshti kryesor do të duhet të lyhet me vaj. Jo vetëm ajo, por duhet të planifikoni një pastrim për kutinë tuaj të marsheve çdo gjashtë muaj. Nëse keni një nivel të lartë të nxehtësisë në kutinë tuaj të marsheve, për çfarëdo arsye, përpiquni të rrisni hapësirën e marsheve për mirëmbajtje më të lehtë – dhe përpiquni të përdorni vaj ingranazhesh me cilësi më të mirë.

Si të zgjidhni diametrin e peletit për prodhimin e ushqimeve të kafshëve tuaja

Për prodhimin e peletit për ushqimin e kafshëve, zgjedhja e diametrit të saktë të peletit është përparësia kryesore, kjo do të ndikojë në efikasitetin e të ushqyerit dhe të ushqyerit e kafshëve, e cila do të ndikojë në ROI tuaj. Bazuar në kafshë të ndryshme, duke përfshirë ushqimin e peshkut, lepurin, pulë, rosat, pulë, qentë, derra, lopët, kuajt, deve etj, ju lutemi kontrolloni sugjerimet tona për fishekët e ushqimit.

zgjidhni-e-e duhur-vdesin-për-juaj-ushqyer-pullet-makine

Cilat lloje të fishekëve për të bërë ?

Makina jonë e peletit për ushqimin e kafshëve mund të përpunojë materiale të ndryshme për prodhimin e peletit për ushqimin e kafshëve të ndryshme, ne gjithashtu mund të dizajnojmë linjë të thjeshtë dhe të plotë të prodhimit të peletit ushqimor bazuar në kërkesat e klientëve.

pelleta të ndryshme-për-kafshë të ndryshme

Kjo linjë e thjeshtë e prodhimit të peletit ushqimor përfshin një mikser çelik inox, një transportues me vida prej çeliku inox, dhe një makinë me pelet ushqimor, linjë e thjeshtë mund të arrijë prodhimin e tërë peletit të ushqimit ,kapaciteti nga 100 kg/h në 4000 kg/h. Ne gjithashtu mund të personalizojmë kapacitet më të madh bazuar në nevojat tuaja.

Prezantimi i makinës së peletit të ushqimit Taichang

makinë pelet për ushqim për bagëtinë
çmimi i makinës së peletit për ushqimin e kafshëve
makinë pelet për ushqim pule
ushqim për pulat e peshqve makine pelet makine pelet

Flisni me një Ekspert