Prodhues profesional i makinerive të peletit për ushqim, i certifikuar nga CE

Politika e privatësisë: Siguria dhe privatësia e garantuar 100%

Na kontaktoni

avantazhet e makinës sonë të peletit të ushqimit

Makina jonë e peletit për ushqim është e përkryer për kompanitë e mëdha, të mesme dhe të vogla që kërkojnë të zgjerojnë dhe përmirësojnë përpunimin e peletit për ushqimin e kafshëve. Pavarësisht nëse jeni një fabrikë akuakulture, një fabrikë drithi, ose një fermë blegtorale, kjo mulli për ushqim me pelet do të bëjë mrekulli për ju. 

Fermerët dhe kompanitë e ushqimit të kafshëve e kanë përdorur atë në të gjithë botën. Nuk kërkon që lëndët e para të thahen, pasi edhe përbërësit pluhur mund të prodhojnë grimca cilindrike. Kjo do t'ju kursejë kohë dhe energji, duke e bërë më të lehtë për ju të bëni më shumë ushqim (dhe më shumë para) në biznesin tuaj. 

I drejtuar nga një motor i fuqishëm, ai mund të shtypë peletat e ushqimit dhe të shtypë fishekët e tallashit të drurit për sa kohë që përmbajtja e lagështisë së lëndëve të para është rreth 12 deri në 20%. Ekzistojnë diametra të shumtë të kapakut nga të cilët mund të zgjidhni, duke ju lejuar të përpunoni materialet një granul në një kohë - por shpejt dhe me efikasitet për të mbajtur linjën tuaj të prodhimit në rrugën e duhur. 

Këtu janë disa nga karakteristikat kryesore të makinës sonë të peletit të ushqimit:

1. Vlerësime të shumta të fuqisë në dispozicion: Mund ta blini këtë makinë me shkallë të shumëfishta të fuqisë që variojnë nga 3 KW në modelin më të vogël deri në 15 KW ose më shumë. Kjo e bën atë shumë efikas për fabrikat dhe bizneset e çdo lloji. Opsionet e energjisë ndryshojnë në varësi të nevojave tuaja, duke përfshirë elektrike, naftë, benzinë ​​ose PTO. Ju mund t'i përshtatni këto opsione për ta bërë makinën tuaj më të lehtë për t'u lëvizur, fuqizuar dhe më efikase në funksionim. 

2. Lehtë për të vepruar: Kjo makinë me pelet ushqimor ka një prodhim të lartë me konsum të ulët dhe zhurmë të ulët. Jo vetëm që është i qetë për t'u përdorur, por është gjithashtu i lehtë për t'u përdorur. Është e lehtë të trajnosh operatorë të rinj për të përdorur makinën dhe kërkon vetëm një person për të drejtuar.

3. Kërkon mirëmbajtje minimale: Mirëmbajtja është thelbësore për çdo makinë me pelet ushqimor, por me këtë produkt do të zbuloni se ka pjesë dhe përbërës që e bëjnë të lehtë kujdesin. Ka një sistem filtrimi me presion të lartë dhe sisteme të pavarura lubrifikimi, kështu që nuk do të ndaloni vazhdimisht lubrifikimin e makinës. 

4. I gjithanshëm në aplikimet e tij: Ju mund ta përdorni këtë makinë me pelet ushqimor për të përpunuar peletat e ushqimit për pothuajse çdo lloj specie. Mund të funksionojë me gjëra të tilla si lëvozhgat e orizit, lëvozhgat e kikirikut, lëvozhgat e lulediellit, pjesët e drurit dhe shumë më tepër, duke e bërë atë një nga produktet më të gjithanshme që mund të blini. Punon me materiale me densitet të lartë dhe me densitet të ulët, me përmbajtje të ulët lagështie dhe me përmbajtje të lartë lagështie. 

5. Disponohen hapje të shumëfishta: Janë të disponueshme disa hapje të ndryshme për t'iu përshtatur nevojave të llojeve të ndryshme të kafshëve dhe ushqimeve të tyre të kërkuara. Jo të gjitha ushqimet mund të përpunohen përmes të njëjtit kaldajë të sheshtë, kështu që kjo makinë e bën të lehtë ndryshimin e tyre. 

Struktura e makinës së peletit ushqimor

Rul presioni dhe disku bluar janë prej çeliku krom-mangan, i cili është më i qëndrueshëm pas trajtimit të shuarjes në temperaturë të lartë. Zgavra bluarëse e përmirësuar rishtazi është 10-20 herë më e madhe se rezistenca ndaj konsumit e materialeve të zakonshme.

makine pelet ushqimore Bashkim elektrik

Bashkim elektrik, lidhje direkte, funksionim i thjeshtë dhe instalim i përshtatshëm. Lidhja është e qëndrueshme dhe e qëndrueshme, prej çeliku inox, pas trajtimit të shuarjes në temperaturë të lartë, më e qëndrueshme se materialet e zakonshme. Makina bashkuese e sapo përmirësuar, krahasuar me makinën e vjetër të rripit, ka më pak humbje të raportit të transmisionit dhe është më e qëndrueshme dhe rezistente ndaj konsumit

motor bakri të makinës me pelet ushqimor

Motor 100% me tela bakri, jetëgjatësi e gjatë, kuaj-fuqi e madhe, kursim i fuqisë. Gjithë spirale bakri, ftohës, jetëgjatësi e gjatë shërbimi, mbajtëse e heshtur, funksionim i qëndrueshëm dhe zhurmë e ulët. Fikeni në temperaturë të lartë për të shmangur keqfunksionimin e shkaktuar nga temperatura e lartë

plesht më i madh i hyrjes dhe daljes për makinën e peletit ushqimor

Dizajni më i madh i hyrjes së ushqimit e bën ushqimin më të përshtatshëm dhe efikasitetin e punës më të lartë.

boshti i pasmë i makinës së peletit për ushqim

Ai miraton modelin e montimit diferencial të boshtit të pasmë të automobilit, i cili ka një kombinim të mirë të marsheve, zvogëlon ngarkesën në motorin kryesor dhe ka stabilitet të mirë.

mbushje me karburant të makinës së peletit për ushqim

Lehtë për t'u mbushur me karburant, i thjeshtë për t'u përdorur, vaji i marsheve GL-5 me funksion të rëndë duhet të mbushet përpara përdorimit.

Sugjerimi i modelit të makinës me pelet ushqimor

Bazuar në peshoren e prodhimit të klientëve të ndryshëm, ne kemi modele të ndryshme për prodhimin e peletit për ushqim, qoftë për prodhimin e peletit në shtëpi ose për prodhimin e peletit në fermë në shkallë të gjerë, ne mund t'ju ofrojmë zgjidhje të personalizuar. Kapaciteti nga 100 kg/h në 20t/h prodhimi i peletit për ushqimin e kafshëve .

ModelKapacitetiRul me majëFuqijaVoltage (V)peshëdimension
TCF12080-100kg / hRul i dyfishtë2.2kw220V / 380V95kgs* 68 42 * 53cm
TFC150150-200kg / hRrotulla të dyfishta7.5kw220V / 380V100kgs* 72 45 * 65cm
TCF200300-400kg / hRrotulla të dyfishta11kw380V180kgs* 126 53 * 92cm
TCF250600-800kg / hRrotulla të dyfishta15kw380V320kgs* 131 54 * 93cm
TCF300800-1000kg / hRrotulla të dyfishta22kw380V400kgs* 146 59 * 110cm
TCF3501000-1200kg / hRrotulla të dyfishta30kw380V580kgs* 186 70 * 128cm
TCF4002000kg / hRrotulla të dyfishta37kw380V680kgs* 206 76 * 137cm
TCF4502000-2500kg / hRrotulla të dyfishta45kw380V780kgs* 218 79 * 140cm
sugjerimi i kapacitetit të makinës së peletit ushqimor

rreth nesh

TCPEL një prodhues profesionist i makinerive pelet në Kinë që nga viti 2004. Fabrika jonë integron kërkimin dhe zhvillimin, prodhimin, shitjen dhe shërbimin, ne kemi pajisje moderne për prodhim dhe ekip të shkëlqyer të kërkimit dhe zhvillimit teknik.

Madhësia e fabrikës: 40000 ㎡
Stafi Punues: 200+
Vlera vjetore e eksportit: 15 milion dollarë

Ne kemi ekip me përvojë dhe të aftë të shërbimit pas shitjes. Bazuar në kërkesat e detajuara të klientëve, ne gjithmonë mund të ofrojmë zgjidhje të kënaqshme për projektet e prodhimit të peletit.

Cilësia dhe shërbimi janë shpirti ynë për zhvillimin e kompanisë, ne do të përpiqemi maksimalisht të mbështesim klientët në prodhimin e peletit, për të arritur bashkëpunimin fitues.

Pse na zgjedhin mbi 1000 klientë?

Inxhinierët tanë

Ne punësojmë inxhinierë shumë të aftë dhe profesionistë të përkushtuar për të hulumtuar dhe përmirësuar të gjitha produktet tona. Inxhinierët tanë të vjetër janë të mirëkualifikuar me diploma të avancuara. Inxhinierët tanë me përvojë dhe të aftë të R&D mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve tuaja në lidhje me makineritë ose prodhimin dhe të ndihmojnë me shërbimin pas shitjes.

Kontrolli i rreptë i cilësisë

Cilësia është e rëndësishme për ne. Ne jemi të certifikuar IS0 9001, CE dhe SGS. Të gjithë komponentët e përdorur në makinat tona kalojnë inspektimin tonë të rreptë të cilësisë. Ne kryejmë një provë për çdo makinë dhe testim të veshjes përpara dërgesës.

konkurruese Price

Menaxhoni buxhetin tuaj në një mënyrë të zgjuar dhe minimizoni kostot tuaja të prodhimit. Ne ofrojmë çmime konkurruese për të gjitha makinat tona. Kontaktoni ekipin tonë të shitjeve për mbështetje për zgjidhje me porosi.

Ekipi profesional i shitjeve

Ne kemi një ekip shumë të kualifikuar shitjesh ndërkombëtare që do t'ju përgjigjet brenda 24 orëve në lidhje me çdo pyetje para shitjes që mund të keni. Pas shitjeve, ne ofrojmë 24/7 komunikim me email dhe telefon, dhe mund të organizojmë mbështetje në vend.

Mbështetje e plotë teknike

Mbështetje e plotë 24/7 para dhe pas blerjes suaj. Ne ofrojmë testime falas për të zhvilluar procesin e prodhimit në biznesin tuaj dhe jemi të përkushtuar për të gjetur zgjidhjen më të mirë për nevojat tuaja specifike. Nëse jeni të interesuar të bashkëpunoni me ne për të shitur makinat tona, ne jemi të lumtur të konsultohemi me ju.

Porositja dhe pagesa

Porositja me ne është e shpejtë dhe e përshtatshme. Ekipi ynë profesional i shitjeve u përgjigjet shpejt pyetjeve dhe përpiqet të zgjidhë problemet tuaja, si para shitjes ashtu edhe pas shitjes. Ne pranojmë në mënyrë të sigurt të gjitha format e pagesës duke përfshirë transferimin T/T, LC në shikim, PayPal dhe Western Union.

Makina e peletit të ushqimit - Udhëzuesi për fillestarët

ushqim-pelet-makinë-strukturë

Makinë ushqyese për pelet është një mulli peleti i projektuar dhe prodhuar mirë që është ideal për prodhimin e peletave ushqimore nga një shumëllojshmëri lëndësh të para. Është i lehtë për t'u përdorur dhe mund të përdoret si në operacione në shkallë të vogël ashtu edhe në shkallë të gjerë. Kjo makinë mund të përdoret për prodhimin e peletave për ushqim nga nënprodukte të ndryshme bujqësore si kalli misri, kashtë orizi, kashtë elbi, koka luledielli, lëvozhga kikiriku si dhe nga lëndë të tjera të para si linja pambuku, bagas etj. A jeni i ri në bota e makinerive të peletit për ushqimin e shpendëve? A keni dëgjuar shumë informacione të hedhura mbi ju dhe tani thjesht po ndiheni të mbingarkuar? Ky udhëzues fillestar do t'ju ofrojë gjithçka që ju duhet të dini në mënyrë që të filloni me makinën e peletit për ushqim. Pavarësisht nëse jeni një fillestar apo ekspert me përvojë, udhëzuesi ynë për makinën e peletit të ushqimit do të sigurojë njohuri si për fillestarët ashtu edhe për përdoruesit më të avancuar.

Çfarë është një makinë me pelet ushqimor?

Makina e peletit për ushqim, e njohur edhe si makina e peletit për ushqimin e kafshëve, mulli i peletit për ushqim, është një makinë që përdoret për të përpunuar materiale si miell sojë, misër, lëvozhgë orizi, bar, kashtë etj në peletat e ushqimit të cilat mund të përdoren si ushqim për bagëtinë.

Makinat e peletit për ushqim janë pajisjet më të përdorura për prodhimin e peletave të vogla për ushqimin e kafshëve. Makina e prodhimit të peletit ushqimor mund të prodhojë lloje të ndryshme peletash duke rregulluar materialet dhe recetat. Makina e peletit të ushqimit përdoret gjerësisht në industrinë e shpendëve, bagëtive, derrave, kuajve dhe në industritë e tjera të blegtorisë.

Çfarë bën një makinë me pelet ushqimor?

Makina e peletit për ushqim është një pajisje që i kthen përbërësit në fishekë të vegjël, duke e bërë më të lehtë për kafshët të hanë.

Procesi i prodhimit të peletit nga lëndët e para njihet si peletim. Produkti që rezulton shpesh quhet fishekë ushqimor. Peletat e ushqimit nganjëherë quhen ushqime të thata ose ushqime të kafshëve.

Makinat e peletit për ushqim mund të përdoren për një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve të para, duke përfshirë grurin, misrin dhe sojën. Një makinë pelet për ushqim mund të përdoret gjithashtu për të prodhuar lloje të tjera ushqimi për kafshët shtëpiake ose ushqim për bagëtinë.

Këto makina punojnë duke marrë në fillim lëndën e parë dhe më pas duke e pluhurosur me një mulli çekiç. Mulliri me çekiç do ta zbërthejë materialin në grimca më të vogla derisa ato të jenë mjaft të vogla për t'u futur në një mulli mulli. Ky mulli bluar do ta bluajë më tej materialin në grimca edhe më të imta përpara se t'i kalojë ato përmes një klasifikuesi i cili do të ndajë çdo papastërti ose objekt të huaj që mund të ketë hyrë në përzierje gjatë përpunimit. Pasi të ketë përfunduar ky hap i fundit, produkti i përfunduar do të jetë gati për paketim dhe dërgim tek shpërndarësit të cilët do ta shesin atë në raftet e shitjes me pakicë në mbarë botën!

Si funksionon një makinë me pelet ushqimor?

Një makinë me pelet ushqimor funksionon në një mënyrë relativisht të drejtpërdrejtë.

Së pari, ju do të shtypni materialet me makinë. Ju mund të ushqeni të gjitha llojet e materialeve në një makinë me pelet ushqimor, duke përfshirë misrin, grurin, barin, krundet, etj. Kur futni lëndën e parë, ajo duhet të grimcohet për t'u siguruar që të gjitha kokrrat janë bërë në një kuti, si pluhur. 

Më pas, makina e peletit përzien të gjithë përbërësit. Pajisja e përzierjes kombinon pluhurat në pjesë të ndryshme, duke formuar një përzierje të njohur si pure. Në disa raste, procesi ndalon - shumë kompani blejnë pure për t'i ushqyer kafshët (si zogjtë e vegjël) sepse është më e lehtë për ta të treten. 

Nëse keni një makinë të vogël peleti ose një makineri të prodhimit të peletit për ushqim, këtu mund të zgjidhni të ndaloni kur bëni disa lloje ushqimesh. Në këtë mënyrë, ju mund ta përshtatni produktin tuaj më mirë për kafshën specifike që po përpiqeni të ushqeni. 

Megjithatë, nëse drejtoni një biznes të specializuar në prodhimin e fishekëve për ushqim për kafshët për shitje, do t'ju duhet të vazhdoni. Ju do t'ju duhet të bëni peletat duke shtypur rrjetën e ushqimit në forma kompakte dhe të thara. Ekzistojnë të gjitha llojet dhe madhësitë e makinerive të peletit ushqimor nga të cilat mund të zgjidhni, secila prej të cilave ndryshon për sa i përket shpejtësisë, kapacitetit përpunues dhe efikasitetit. 

Sa kushton një makinë me pelet ushqimor?

Nëse jeni duke kërkuar për një makinë me pelet ushqimor për shitje, dijeni se çmimi mesatar i makinës së peletit ushqimor mund të ndryshojë shumë. Ju mund të gjeni një opsion të lirë me një çmim të makinës së peletit për ushqimin e kafshëve prej rreth 1000 deri në 2000 dollarë. Megjithatë, në disa raste, ju mund të jeni në gjendje të gjeni opsione më pak të shtrenjta (zakonisht ato të dizajnuara për pronarët e shtëpive me ferma hobi që duan të ushqejnë kafshët e tyre më lirë) për rreth 500 dollarë ose më pak.

Ekzistojnë gjithashtu makineri me pelet ushqimor në shkallë të gjerë që janë më të shtrenjta - disa mijëra dollarë ose më shumë. Në mënyrë të ngjashme, ka makina pelet për lloje të tjera produktesh (si pelet druri) që janë pak a shumë të shtrenjta në varësi të funksionit të tyre.

Çmimi tipik i makinës së peletit të biomasës, për shembull, do të kushtojë rreth 2000 deri në 6000 dollarë. 

Sa lloje të makinerisë së peletit ushqimor?

Edhe pse ka shumë nën-variete të ndryshme të makinerive të peletit ushqimor nga të cilat mund të zgjidhni, shumica mund të ndahen në dy kategori të dallueshme - unazë dhe makineri të sheshtë. 

Megjithëse të dy llojet e makinerive të peletit ushqimor duhet t'ju ndihmojnë ta kryeni punën me lehtësi relative, është e rëndësishme të theksohet se mullinjtë e rrafshët të peletit priren të jenë më të lira për sa i përket çmimit të blerjes. Thënë kështu, mullinjtë e peletit me unazë janë më efikas në energji, kështu që mund t'ju kursejnë më shumë para me kalimin e kohës pasi kursejnë energji.

Të dy llojet e makinerive të peletit mund të gjenden në madhësi të ndryshme në varësi të nevojave tuaja specifike. Shumica janë të mundësuar me avull, megjithëse kjo gjithashtu mund të ndryshojë, dhe disa madje kanë mulli dhe mikser të integruar, në varësi të nevojave tuaja. 

Brenda këtyre dy kategorive më të mëdha gjithëpërfshirëse, ekzistojnë edhe mullinj të peletit për ushqim në shkallë të gjerë dhe mullinj të peletit në shkallë të vogël. Shumica e mullinjve të përmasave të vogla përdorin një mbulesë të sheshtë pasi ato thjesht po bluajnë pluhurin e tharë në fishekë - ato nuk po bluajnë dhe përzihen. Makineritë e peletit për ushqim në shkallë të gjerë përdorin unaza dhe mund të montohen si linja të plota prodhimi, duke përpunuar sasi të mëdha ushqimi për kafshët. 

Siç mund ta prisni, këto gjithashtu mund të bluajnë dhe përzihen dhe të funksionojnë me një kapacitet shumë më të lartë. 

Si të zgjidhni makinën më të mirë të peletit ushqimor për prodhimin e peletit?

Edhe pse mund të përdorni çdo lloj të vjetër makine peleti për të bërë pelet për ushqimin e kafshëve, rekomandohet që të zgjidhni një makinë peleti për ushqimin e kafshëve në mënyrë specifike. Çdo makineri luan një rol të veçantë dhe ky rol është i rëndësishëm. Këtu janë disa gjëra për t'u marrë parasysh kur filloni të blini. 

Flat Die vs Ring Die

Ky është një nga konsideratat më të rëndësishme që do t'ju duhet të bëni kur blini një makinë me pelet ushqimor. Shumica e njerëzve përdorin makineritë e peletit me unazë kur përmbajtja e materialit pluhur, si bari pluhur, është më pak se 40%.

Kjo për shkak se sipërfaqja e kokrrizave është më e shkëlqyeshme dhe për shkak se shkalla e pjekjes së makinerive të peletit me unazë është më e lartë se kokrrat e sheshta. 

Plus, makineritë e peletit me unazë ofrojnë një performancë më të lartë vulosjeje. Zakonisht nuk ka shumë grimca të mëdha pluhuri kur jeni duke bërë ushqim, kështu që nuk do të ketë aq shumë fërkime ose aq shumë dëmtime. Makineritë e peletit me unazë janë gjithashtu ideale për përpunim paraprak për ushqim të parapërzier.

Lënda e parë dhe lloji i kafshëve

Përsëri, për përpunimin e llojeve më të përqendruara të ushqimit, do të funksionojnë si fabrikat e unazës ashtu edhe mullinjtë e rrafshët të peletit. Nëse jeni duke përpunuar ushqim me bar ose ushqim të përzier, unaza është më e mira.

Konsideroni gjithashtu llojin e kafshës. Ju do të dëshironi një kërpudhë më të trashë për ushqimin e kafshëve për të ushqyer pulat dhe derrat, por mund të përdorni një kërpudhë më të hollë për kafshët si delet dhe bagëtitë. Kjo ka të bëjë me dietën e çdo kafshe përkatëse. 

Fuqija

Kontrolloni vlerësimin e fuqisë për makinën tuaj të peletit ushqimor. Kjo do të përcaktojë efikasitetin dhe prodhimin e makinës së bashku me kapacitetin e saj të prodhimit.

Si i bëni peletat për ushqimin e kafshëve?

Bërja e peletave për ushqimin e kafshëve është mjaft e thjeshtë. Përpara se të filloni, sigurohuni që të lexoni me kujdes informacionin e përfshirë në manualin e udhëzimeve për makinën tuaj. Duhet të siguroheni që po i përmbaheni të gjitha udhëzimeve të rekomanduara të sigurisë përpara se të filloni të punoni. Përndryshe, ju rrezikoni të lëndoni veten.

Për të filluar prodhimin e peletave, duhet të grumbulloni lëndët e para. Shumica e peletave për ushqimin e kafshëve janë bërë nga bizele, misër, grurë, elbi, tërshërë, jonxhë, leshterik, maja e kultivuar, miell peshku, miell gaforre, kripë, aragonit dhe më shumë. Përbërësit e saktë që përdorni do të ndryshojnë në varësi të specieve të kafshëve që po përpiqeni të synoni. 

 Blini me mençuri këto produkte - shpesh, mund t'i merrni me çmime të ulëta gjatë ose menjëherë pas sezonit të korrjes, edhe nëse duhet t'i dërgoni tek ju. Sigurohuni që përbërësi që zgjidhni përputhet me formulën e rekomanduar ushqyese për speciet e dhëna. Pulat, për shembull, kanë nevojë për rreth 7% lizinë, 16.5 deri në 19% proteina të papërpunuara, 2% metioninë, 3% yndyrë të papërpunuar, 3.5% kalcium (kjo mund të ndryshojë) dhe 5% fibra të papërpunuara. 

Sigurohuni që përbërësit tuaj të jenë të balancuar përpara se të filloni. 

Pastaj, hapat do të ndryshojnë në varësi të llojit të makinerisë së peletit për ushqim që po përdorni. 

Filloni duke bërë premiksin tuaj. Premiksi do të përfshijë të gjithë përbërësit që tashmë janë pluhur, si miell peshku, fara liri dhe kripë. Matni këto dhe kombinoni ato. Ju mund t'i ruani ato për përdorim të mëvonshëm ose t'i përdorni të gjitha parapërzierjet menjëherë kur bëni peletat tuaja. Varet nga ju. 

Cilësia e përbërësve tuaj do të luajë një rol të madh në cilësinë e peletit tuaj. Më shpesh sesa jo, njerëzit përdorin lëndë të para si oriz, miell kafshësh, miell peshku, sojë dhe misër për peletat e tyre. Në varësi të audiencës që po tregtoni edhe peletat tuaja për bagëtinë, mund të gjeni mënyra për të përdorur gjithashtu përbërës me burim organik ose etik. Ju mund të jeni në gjendje të komandoni një çmim më të lartë kur shisni fishekë ushqimor si ky. 

Është e rëndësishme të theksohet se duhet të përdorni sa më pak yndyrë të jetë e mundur kur bëni peletat tuaja. Nëse lënda e parë ka përqindje të mëdha yndyre në të, ajo mund të dëmtojë cilësinë e peletit të ushqimit dhe të zvogëlojë jetëgjatësinë e makinës suaj të peletit ushqimor. 

Më pas, shtypni kokrrat e plota. Përdorni një mulli ushqimi ose, nëse thjesht keni një operacion në shkallë të vogël, përdorni një gur. Më pas mund të shtoni materialin tuaj të grimcuar në parapërzierje. Sigurohuni që lëndët e para të kenë madhësi pak a shumë uniforme. Përdorni një mulli për të grimcuar materialin në grimca të imta. Nëse nuk e bëni këtë, mund të zbuloni se peletat e ushqimit që prodhoni nuk janë të madhësisë ose densitetit të duhur. 

Përdorni një mikser ushqimi për të kombinuar drithërat me parapërzierjen. Ju gjithashtu mund t'i përzieni ato me dorë nëse është më e lehtë, në varësi të madhësisë së operacionit tuaj.

Më pas mund t'i ushqeni të gjitha materialet e përziera në makinën tuaj të peletit të ushqimit. Makina do t'i shtypë ato në fishekë për ju. Lërini të ftohen ose përdorni një makinë tharëse pelet si tharëse rrotulluese për t'i ftohur më shpejt (kjo do të largojë gjithashtu lagështinë e tepërt).

Nëse planifikoni të përdorni menjëherë fishekët e ushqimit, nuk keni pse të bëni shumë më tepër. Ju thjesht mund t'i ushqeni ato për bagëtinë tuaj! Përndryshe, do t'ju duhet të ruani fishekët e ushqimit në një kosh të mbuluar. Ato duhet të jenë të mira për disa ditë deri në disa javë kur ruhen në një mjedis të freskët dhe pa lagështi. 

Përpara se të bëni peletat tuaja ushqimore, sigurohuni që makina juaj të jetë në gjendje të mirë pune. IT duhet të lubrifikohet dhe të mirëmbahet në mënyrë që të gjithë rrotullat, mapat, mikserët, tehet dhe çekiçët të jenë në gjendjen më të mirë të mundshme. Një faktor i rëndësishëm që duhet marrë parasysh përpara se të filloni të punoni është sasia e avullit që ekziston përpara se të vendosni lëndën e parë në makinë. Niveli i avullit dhe lagështisë duhet të optimizohen siç duhet për ta bërë procesin e peletizimit të suksesshëm. 

Si të bëni një makinë me pelet ushqimor?

Ju mund ta bëni makinën tuaj të peletit ushqimor, megjithëse është shumë më e lehtë të blini një makinë profesionale për shumë profesionistë, pasi ajo mund të instalohet dhe servisohet pak më lehtë. 

Për të ndërtuar makinën tuaj të peletit të ushqimit, do t'ju duhet të merrni parasysh se si do të funksionojë, çfarë kapaciteti do të jetë dhe cila do të jetë lënda juaj e parë. Shumica e makinerive të peletit të ushqimit mund të operohen nga motorë elektrikë, motorë benzinë, motorë me naftë ose PTO. 

Mos harroni se materiale të ndryshme kanë nevojë për lloje të ndryshme të lëndëve të para. Makinat e peletit me kapacitete të ndryshme kanë fuqi të ndryshme, kështu që konsumi i tyre i energjisë ndryshon. Nëse jeni të interesuar vetëm për një makinë peleti për përdorim në shtëpi, atëherë një makinë me kapacitet të vogël është në rregull. Megjithatë, nëse planifikoni të përdorni makinën e peletit edhe në baza gjysmë të rregullta, duhet të zgjidhni lloje profesionale, të blera në dyqan dhe me kapacitet të madh.

Për t'ju dhënë një ide se si të bëni një makinë me pelet ushqimor që plotëson nevojat tuaja, këtu janë disa parametra teknikë të zakonshëm të një makine peleti për ushqimin e kafshëve të sheshta.

Fuqia (kW)

Madhësia e peletit (mm)

Madhësia e ngordhjes (mm)

Prodhimi (Kg/h)

Diamensioni (mm)

Pesha (kg)

3

φ2.5-φ6

120

80-100

600 450 × × 900

50

7.5

φ2.5-φ6

150

100-300

750 450 × × 870

100

11

φ2.5-φ8

200

300-500

1150 530 × × 750

150

15

φ2.5-φ8

250

400-700

1250 600 × × 850

200

Nëse nuk keni materialet e duhura për të ndërtuar makinën tuaj të peletit të ushqimit të bërë vetë, duhet të blini thjesht një model të blerë në dyqan. Më shumë informacion mbi modelin më të mirë është më poshtë!

Zgjidhni një prodhues të besueshëm për makinën tuaj të peletit të ushqimit në vend që të bëni një makinë me pelet ushqimor të bërë vetë. Ata do t'ju ofrojnë produkte cilësore përmes shtresave të testimit dhe shërbimit më të mirë pas shitjes. 

Si të bëni fishekë për ushqimin e peshkut lundrues?

Ju mund të përdorni një ekstruder për ushqimin e peshkut të tipit të thatë ose një mulli peleti për ushqimin e peshkut për të prodhuar fishekë ushqimi ujorë për peshqit së bashku me karkaleca, gaforre dhe kafshë të tjera. Këto do të kenë një formë, ushqim dhe cilësi të shkëlqyer.

Për t'i bërë ato të notojnë dhe të notojnë për periudha më të gjata, gjithçka që duhet të bëni është të bëni rregullime të vogla të shkallës së nxjerrjes kur nxirrni peletët. 

Përbërësit më të zakonshëm të përdorur në makinat e peletit të ushqimit të peshkut përfshijnë pluhurin e reduktuar, bykun e grurit, kekun me mustardë, misrin, farat e pambukut, kockat ose pluhurin e peshkut dhe të brendshmet.

Më poshtë është një diagram se si funksionojnë impiantet e peletit të biomasës, si makinat e peletit për ushqim, për t'ju dhënë një ide më të mirë: 

Si të përdorni një makinë me pelet ushqimor për fillestarët?

Këtu janë disa këshilla të tjera për t'ju ndihmuar të përdorni me sukses makinën tuaj të peletit të ushqimit.

Kontrollo paraprakisht të gjitha materialet për mbeturina

Sigurohuni që të gjitha objektet e forta të jenë hequr nga lëndët e para përpara se t'i futni në makinën e peletit. Do të habiteshit se çfarë lloj materialesh përfundojnë në ushqimin e kafshëve, nga copa metali deri te copa të vogla plastike. Edhe copat e vogla mund të jenë të dëmshme dhe të shkaktojnë dëme në boshtin kryesor, kërpudhat ose rulin. 

 Nëse së pari nuk i kontrolloni këto vende për ndotës, mund të mendoni të instaloni një magnet tubular brenda pleshtit të ushqimit. Kjo duhet të kapë copa metali për të parandaluar që ato të dëmtojnë ose kontaminojnë ushqimin. 

Bluajini së pari materialet

Shumica e makinerive dhe rrotullave të sheshta në makinat e peletit përpunohen duke përdorur trajtim me nxehtësi të lartë. Ka shumë lecka brenda vrimave, kështu që gjithmonë duhet ta bluani materialin tërësisht.

Përpunoni paraprakisht lëndët tuaja të para 

Kjo nuk do të jetë e nevojshme për të gjitha llojet e materialeve, por mund të zbuloni se duhet të trajtoni materialin super të lagësht përpara se ta futni në makinën e peletit të ushqimit. Do të ishte rreth 14% deri në 20% për rezultatet më të mira. Materialet që janë shumë të thata nuk do të marrin formë mirë, ndërsa ato shumë të lagura do të bëjnë që peletët të jenë të lirshëm dhe të lagur.

Sigurohuni gjithashtu që madhësia e lëndës së parë të jetë më e vogël se madhësia e vrimës në kapakë. Kjo zakonisht do të thotë që lëndët e para duhet të jenë 5 mm ose më pak. Përndryshe, ato mund të bllokojnë vrimat dhe t'i bëjnë përpjekjet tuaja për prodhimin e peletit më pak efikase.

Së fundi, dijeni se forca ngjitëse do të përcaktojë se sa shpejt mund të bëni pelet me makinën tuaj. Disa materiale, si lëvozhga e orizit, kanë një forcë ngjitëse shumë të ulët dhe duhet të përzihen me tallash ose lloje të tjera lidhësish për të bërë pelet. Të tjerët kanë linjinë, e cila shkrihet në temperatura të larta. Bëni kërkimin tuaj përpara se të filloni të bëni pelet për të përfunduar me rezultatet më të mira të mundshme! 

Kontrolloni trashësinë dhe gjatësinë e fishekëve tanë 

Trashësia e peletave tuaja të ushqimit do të përcaktohet nga madhësia e vrimës në kollën tuaj, me gjatësinë e përcaktuar nga prerësi ynë. Prandaj, është shumë më e lehtë të ndryshosh madhësinë e gjatësisë më vonë sesa trashësinë. 

Ju do të gjeni prerësin poshtë mbulesës së rrafshët, por në një makinë peleti me unazë, ai do të instalohet jashtë unazës. Megjithatë, ju mund t'i rregulloni të dy llojet për të marrë madhësinë ideale. Është më mirë të jetë shumë i shkurtër se shumë i gjatë nëse jeni duke bërë pelet për ushqimin e kafshëve për përdorim nga ne – megjithatë nëse planifikoni t'i shisni dhe t'i transportoni ato, zgjat pak.

Pasi fishekët tuaj të dalin nga makina, ato do të jenë të nxehtë dhe me avull. Mund t'i thani dhe ftohni duke i vendosur në një zonë të hapur me qarkullim të mirë ajri, ose mund të përdorni një makinë më të ftohtë. Ftohja e shpejtë e tyre mund ta bëjë më të lehtë për ju që t'i ngarkoni në një kamion për transport të shpejtë dhe të përshtatshëm. 

Mos u mbyllni menjëherë.

Pasi të keni mbaruar prodhimin e peletave, rezistoni dëshirës për të mbyllur dyqanin dhe për t'u larguar. Në vend të kësaj, ka disa hapa që duhet të ndërmerrni për ta mbajtur kompjuterin tuaj të funksionojë sa më mirë që të jetë e mundur.

Për shembull, duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit. Lëreni të veprojë për disa minuta. Kjo do të lejojë që vrimat e kapakut të mbushen me përzierje vaji - në këtë mënyrë, herën tjetër mund të filloni të bëni pelet menjëherë. Ajo ruan mykun duke kursyer edhe kohë. 

Ju mund të lironi vidën rregulluese dhe të pastroni materialet e mbetura sapo të bëhet kjo. 

Si të mirëmbajmë një makinë me pelet ushqimor?

Përveç këshillave të listuara më sipër, një nga mënyrat më të mira për të bërë pelet për ushqimin e kafshëve është të mirëmbani rregullisht makinën tuaj të peletit për ushqim.

Së pari, dijeni se temperatura brenda dhomës së peletizimit mund të bëhet jashtëzakonisht e nxehtë. Gjithashtu, rul i nënshtrohet presionit intensiv. Është e lehtë për to të mbinxehen dhe kjo mund të shkaktojë që pjesët të mos funksionojnë me kalimin e kohës. Nuk ka mbrojtës pluhuri në shumicën e makinerive të peletit, kështu që do t'ju duhet të pastroni kushinetat dhe t'i lyeni me vaj një herë në disa orë ose më shumë. 

Pas rreth tetë orësh pune, boshti kryesor do të duhet të lyhet me vaj. Jo vetëm kaq, por duhet të planifikoni një pastrim për kutinë tuaj të marsheve çdo gjashtë muaj. Nëse keni një nivel të lartë nxehtësie në kutinë tuaj të marsheve, për çfarëdo arsye, përpiquni të rrisni hapësirën e marsheve për mirëmbajtje më të lehtë - dhe përpiquni të përdorni vaj ingranazhesh me cilësi më të mirë. 

Si të zgjidhni diametrin e peletit për prodhimin e ushqimeve të kafshëve tuaja

Për prodhimin e peletit për ushqimin e kafshëve, zgjedhja e diametrit të saktë të peletit është përparësia kryesore, kjo do të ndikojë në efikasitetin dhe ushqimin e ushqimit të kafshëve, gjë që do të ndikojë në ROI-në tuaj. Bazuar në kafshë të ndryshme, duke përfshirë ushqimin e peshkut, lepurin, pulën, rosat, pulën, qentë, derrat, lopët, kuajt, devetë etj., ju lutemi kontrolloni sugjerimet tona për ngordhjet e peletave të ushqimit. 

zgjidhni-e-e-drejta-vdes-për-juaj-ushqyer-toplet-makine

Cilat lloje të fishekëve për të prodhuar?

Makina jonë e peletit për ushqimin e kafshëve mund të përpunojë materiale të ndryshme për prodhimin e peletit të ushqimit të kafshëve të ndryshme, ne gjithashtu mund të dizajnojmë linjë të thjeshtë dhe të plotë të prodhimit të peletit të ushqimit bazuar në kërkesat e klientëve.

pelleta të ndryshme-për-kafshë të ndryshme

Kjo linjë e thjeshtë e prodhimit të peletit të ushqimit përfshin një mikser çelik inox, një transportues me vida prej çeliku inox dhe një makinë me pelet ushqimor, linja e thjeshtë mund të arrijë prodhimin e të gjithë peletit të ushqimit, kapacitet nga 100 kg / orë në 4000 kg / orë. Ne gjithashtu mund të personalizojmë kapacitet më të madh bazuar në nevojat tuaja. 

Prezantimi i makinës së peletit të ushqimit TCPEL

makinë pelet për ushqimin e bagëtive
çmimi i makinës së peletit për ushqimin e kafshëve
makinë pelet për ushqim pule
ushqim për pulat e peshkut makine pelet makine pelet

Flisni me një ekspert

Na kontaktoni