Makina e peletit - Prodhues dhe Furnizues në Kinë

Na kontaktoni

Politika e privatësisë: Siguria dhe privatësia e garantuar 100%

makinë pelet për prodhimin e peletave të drurit

Paraqitja e makinës së peletit TCPEL

Vizioni i makine pellet ofron të gjitha përfitimet e një makine me pelet të rrafshët dhe të një makine horizontale të mullirit të peletit me unazë. Mund të punojë me të gjitha llojet e materialeve, duke përfshirë lëvozhgat e orizit ose lulediellit, kashtën e të korrave, gomën, hirin, çimenton, degët, kikirikët dhe lëvozhgat e tjera të frutave, trungjet, degët, lëvoren dhe shumë më tepër.

Ai përdor çelikun e aliazhuar gjerman në ndërtimin e tij për një ndërtim më të sigurt dhe të besueshëm. Mjeti ka një instalim fiks dhe vertikal që lejon mirëmbajtje dhe riparime të lehta, dhe sistemi i modelimit të peletit funksionon në heshtje dhe efikasitet. Kjo ofron një jetë më të madhe pune së bashku me një përvojë më efikase të përdoruesit. 

E përdorur gjerësisht në industri dhe e rekomanduar nga ekspertët, mulliri i peletit mund të përdoret në plehrat, përpunimin e MSW, përpunimin e drurit, energjinë, karburantin e energjisë nga biomasa dhe impiantet kimike. Për investime të ulëta dhe fitim të lartë, Mulliri i peletit TCPEL është rruga për të shkuar. 

Luaj Video
sfond video
ModelFuqia (kW)Madhësia e peletit (mm)Kapacitet (t / h)Size (mm)Pesha (t)
TCZL400376 / 8 / 10 / 120.3-0.51300 * 5300 * 12501.5
TCZL560906 / 8 / 10 / 121-1.52630 * 1300 * 23005.8
TCZL7001606 / 8 / 10 / 121.5-2.52900 * 1300 * 24007.8
TCZL8502206 / 8 / 10 / 122.5-3.53300 * 1400 * 310012

Kjo makinë është makina jonë e rrafshët e peletit, fuqia nga 15 kw në 55 kw, kapaciteti nga 100 kg / orë në 1000 kg / orë. Kjo makinë mund të përdoret për prodhimin e peletave të biomasës dhe peletave për ushqimin e kafshëve, të përshtatshme për prodhimin e peletit në shkallë të vogël. 

Kjo makinë pelet është modeli ynë i shitjes së nxehtë, me motor 90 kw, TCZL560 mund të arrijë kapacitetin 1-1.5t/h. Kjo strukturë makine është unazë vertikale, me çmim të arsyeshëm dhe performancë të besueshme, ne mund të bëjmë 200 grupe këtë model në vit. 

Me fuqi të fortë 160 kw, kjo makinë për prodhimin e peletit model TCZL700 mund të përpunojë materiale të ndryshme të biomasës si tallash druri, lëvozhgë orizi, kashtë misri në peleta të ngurta. 

Kapaciteti i këtij modeli TCZL850 mund të arrijë 3-3.5t/h, me fuqi të madhe 220 kw. Ky është modeli ynë më i madh për mullirin e peletit me një grup të vetëm. Përdoret gjerësisht për fabrikën e madhe të prodhimit të peletit.

Avantazhet e makinës sonë të peletimit

strukture-makine pelet-

Struktura e rëndë siguron qëndrueshmëri dhe jetëgjatësi, 24 orë kohë pune pa ndalesë dhe më pak mirëmbajtje.

makine pelet-aplikacion-e ndryshme-

I përshtatshëm për materiale të ndryshme, duke përfshirë dru, tallash, lëvozhgë orizi, EFB, lëvozhgë palme, mbetje ulliri, ahu me kashtë etj. dhe më shumë. 

unazë unazë druri-peleti-makine

Mjetet e përmirësuara prej çeliku inox kanë një jetëgjatësi prej 1000 deri në 1500 orë, më pak fuqi për të arritur kapacitet më të lartë.

ftohje me ujë të makinës së peletit

Sistemi i integruar i ftohjes dhe ventilatori i ventilatorit për të ndihmuar në ftohjen e zonës së peletizimit, për të siguruar prodhim të vazhdueshëm me cilësi të lartë.

boshti kryesor i makinës së peletit

Boshti kryesor brenda makinës sonë të peletit është gjithashtu rezistent ndaj konsumit, gjë që mund të sigurojë prodhimin e peletave të drurit me një sipërfaqe të lëmuar dhe të qëndrueshme.

pjesë këmbimi të makinave pelet

Kaldaja vertikale e shtrimit ushqehet drejtpërdrejt me një gamë të gjerë aplikimesh dhe shpërndarje të shkëlqyer të nxehtësisë. Ofron efikasitet të përmirësuar me kosto të reduktuar.

Rreth nesh

TCPEL një prodhues profesionist i makinerive pelet në Kinë që nga viti 2004. Fabrika jonë integron kërkimin dhe zhvillimin, prodhimin, shitjen dhe shërbimin, ne kemi pajisje moderne për prodhim dhe ekip të shkëlqyer të kërkimit dhe zhvillimit teknik.

Ne kemi ekip me përvojë dhe të aftë të shërbimit pas shitjes. Bazuar në kërkesat e detajuara të klientëve, ne gjithmonë mund të ofrojmë zgjidhje të kënaqshme për projektet e prodhimit të peletit.

Cilësia dhe shërbimi janë shpirti ynë për zhvillimin e kompanisë, ne do të përpiqemi maksimalisht të mbështesim klientët në prodhimin e peletit, për të arritur bashkëpunimin fitues.

$15 milion

Vlera vjetore e eksportit

Stafi Punues

Madhësia e fabrikës

Pse 1000+ klientë na zgjedhin?
Inxhinierët tanë

Ne punësojmë inxhinierë shumë të aftë dhe profesionistë të përkushtuar për të hulumtuar dhe përmirësuar të gjitha produktet tona. Inxhinierët tanë me përvojë dhe të aftë të R&D mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve tuaja të mullirit të peletit dhe të ndihmojnë me shërbimin pas shitjes.

Kontrolli i rreptë i cilësisë

Cilësia është e rëndësishme për ne. Ne jemi të certifikuar IS0 9001, CE dhe SGS. Të gjithë komponentët e përdorur në fabrikat tona të peletit kalojnë inspektimin tonë të rreptë të cilësisë. Ne kryejmë një provë për çdo makinë dhe testim të veshjes përpara dërgesës.

konkurruese Price

Menaxhoni buxhetin tuaj në një mënyrë të zgjuar dhe minimizoni kostot tuaja të prodhimit. Ne ofrojmë çmime konkurruese për të gjitha makinat tona pelet. Kontaktoni ekipin tonë të shitjeve për mbështetje për zgjidhje me porosi.

Ekipi profesional i shitjeve

Ne kemi një ekip shumë të kualifikuar shitjesh ndërkombëtare që do t'ju përgjigjet brenda 24 orëve në lidhje me çdo pyetje para shitjes që mund të keni. Pas shitjeve, ne ofrojmë 24/7 komunikim me email dhe telefon, dhe mund të organizojmë mbështetje në vend.

Mbështetje e plotë teknike

Mbështetje e plotë 24/7 para dhe pas blerjes suaj. Ne ofrojmë testime falas për të zhvilluar procesin e prodhimit dhe jemi të përkushtuar për të gjetur zgjidhjen më të mirë për nevojat tuaja specifike. Nëse jeni të interesuar të bashkëpunoni me ne për të shitur makinat tona, ne do të ofrojmë mbështetje 100%.

Porositja dhe pagesa

Porositja me ne është e shpejtë dhe e përshtatshme. Ekipi ynë profesional i shitjeve u përgjigjet shpejt pyetjeve dhe përpiqet të zgjidhë problemet tuaja, si para shitjes ashtu edhe pas shitjes. Ne pranojmë në mënyrë të sigurt të gjitha format e pagesës duke përfshirë transferimin T/T, LC në shikim, PayPal dhe Western Union.

Projektet e suksesshme

Ne kemi 500+ komplete makineri pelet të ofruara në vit për klientët vendas dhe jashtë vendit

makinë pelet sukses-project-1
makinë pelet sukses-project-2
makinë pelet sukses-project-3
projekte të suksesshme të linjës së peletit (4)
objektet tona të prodhimit (3)
projekte të suksesshme të linjës së peletit (2)
suksessukses projektet e linjës së peletit (5) projektet e linjës së peletit (6)
projekte të suksesshme të linjës së peletit (6)
kontrolli i cilësisë (1)

Objektet tona të prodhimit

Për të marrë performancën më të mirë të makinës sonë të peletit, ne përdorim gjithmonë pajisje të avancuara për prodhim, më shumë se 90% e pjesëve të makinave të peletit bëhen nga fabrika jonë.

Objektet e prodhimit të makinave pelet
objektet tona të prodhimit (2)
objektet tona të prodhimit (3)
objektet tona të prodhimit (4)
objektet tona të prodhimit (5)
objektet tona të prodhimit (6)

Cilat industri kanë nevojë për pelet druri?

Peletat e drurit janë një opsion i përshtatshëm për ngrohjen e shtëpisë, bojlerin e industrisë dhe prodhimin e energjisë elektrike pasi ato janë efikase, të pastra. Ndryshe nga furrat dhe kaldajat me gaz dhe naftë, peletat e drurit janë miqësore me mjedisin.

shtëpi-ngrohje-pelet-sobë

Sobë me pelet

industri-kazan-me-pelet

Kaldaja e industrisë duke përdorur fishekë

gjenerimi i energjisë me pelet

Termocentrali duke përdorur pelet

Makina të ngjashme për prodhimin e peletit

copëzues daulle

Chipper daulle

Përpunimi i materialeve me përmasa të mëdha në përmasa më të vogla patate të skuqura, gjatësi dhe gjerësi 3-5 cm, trashësi 10 mm

rrotullues-tharëse-ikona

Tharëse rrotulluese

Tharja e tallashit në një përmbajtje standarde lagështie 15%, e përgatitur për seksionin tjetër të peletizimit.

fishekzjarre

Ftohës pelleti

Ftohja e peletave të nxehtë në temperaturë standarde, 30-40° normale e nxehtë.

çekiç-mulli-ikonë

Hammer Mill

Thërrmimi i mëtejshëm i materialit të madhësisë së patate të skuqura në madhësi më të vogël tallash, tallash me madhësi 3-5 mm

ikonë e fishekëve-makine

Makinë topthi

Peletizimi i tallashit të tharë të gatshëm në fishekë. Kapaciteti i makinës me një grup të vetëm mund të arrijë 3t/h.

fishekë-paketim-makinë-ikona

Makinë për paketimin e peletit

Paketimi i peletave në thasë, të vogla 50 kg/çantë ose qese jumbo.

Materiale të ndryshme për prodhimin e peletit

Makina jonë e peletit është e përshtatshme për të përpunuar materiale të ndryshme nga mbetjet bujqësore dhe pyjore, ne mund të personalizojmë zgjidhje të bazuara në materiale të ndryshme të disponueshme nga klientët, për të maksimizuar fitimin tuaj nga peleti.

makinë pelet druri png
dru për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të drurit

kashtë për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të kashtës

predha për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të predhave

tallash për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të tallashit

EFB për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletit EFB

bambu për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave me bambu

Pyetjet e shpeshta rreth prodhimit të peletit përpara bashkëpunimit

Makina jonë e peletit mund të përpunojë materiale të ndryshme nga mbetjet pyjore dhe bujqësore. Për shembull trungje druri, degë, patate të skuqura druri, gjethe pemësh, trungje trungje, mobilje mbeturinash, tallash, kërpudha, lëvozhgë orizi, kashtë orizi, kërcell misri, lëvozhgë kikiriku, EFB, bambu etj. Ne kemi makineri dhe specifikime të ndryshme që mund të plotësojnë kërkesa të ndryshme për prodhimin e materialeve, mund të kontaktoni me ekipin tuaj të ekspertëve për të ditur më shumë.

Procesi i bashkëpunimit është si më poshtë:
1. Negitimi
Ne do të negociojmë me ju për kërkesat tuaja, duke përfshirë materialin tuaj për prodhimin e peletit, sa përmbajtje lagështie? sa kapacitet në orë? buxhet për projektin? Përmasat e disponueshme të uljes së bimëve etj. Bazuar në to, ne do të personalizojmë zgjidhjen me përvojën tonë dhe do t'ju prezantojmë.
2. Konfirmimi i porosisë
Pasi të përfundojmë zgjidhjen dhe kuotimin e linjës së prodhimit, ne do të nënshkruajmë kontratën dhe do të vazhdojmë me pagesën. Ne pranojmë 30% T/T pasi të konfirmojmë porosinë, dhe 70% T/T bilancin përpara dërgesës.
3. Procesi i Prodhimit
Pasi të marrim pagesën e depozitës tuaj, ne do të organizojmë prodhimin në përputhje me rrethanat, bazuar në kapacitete të ndryshme, koha jonë e prodhimit është e ndryshme. Normalisht, na duhen 30-45 ditë për kapacitetin e linjës së plotë nën 5t/h dhe 45-60 ditë për kapacitetin mbi 5t/h. Për makinerinë e një grupi të vetëm nevojiten rreth 25-30 ditë bazuar në planin tonë të prodhimit.
4. Komisioni dhe dorëzimi i makinës
Pasi të gjitha makinat të kenë përfunduar prodhimin, ne do t'i testojmë dhe funksionojmë të gjitha makinat përpara dorëzimit, sigurohuni që makina të arrijë performancën më të mirë përpara dorëzimit, gjatë asaj kohe ne do t'u dërgojmë klientëve videot e testimit për konfirmim
5. Organizoni pagesën dhe dërgimin e bilancit
Pasi klienti të pranojë performancën e makinerive, klienti duhet të organizojë pagesën e bilancit për ne, pasi të marrim bilancin, ne do të organizojmë rezervimin e anijes dhe rregullimin e dorëzimit për klientët. Të gjitha makinat do të jenë të paketuara mirë për dërgesë në distanca të gjata.
6. Dorëzimi i dokumenteve doganore
Pasi të gjitha makineritë të rregullojnë doganën në Kinë, ne do t'u dërgojmë të gjitha dokumentet klientëve duke përfshirë faturën e ngarkesës, faturën, listën e paketimit, vendin e origjinës etj. Ne do t'i ndihmojmë klientët në zhdoganimin pa probleme.

Ne jemi prodhues të makinerive të peletit që nga viti 2004, ne mund të ofrojmë makineri të plota të prodhimit të peletit bazuar në kërkesat tuaja. Madhësia e uljes së fabrikës 40000㎡ dhe 350+ staf pune. Dhe më shumë se 1000+ klientë të lumtur brenda dhe jashtë vendit. Ne kemi një ekip të veçantë për të rregulluar shitjet dhe shërbimin pas shitjes. 

Për t'ju shërbyer më mirë, ju lutemi përpiquni të jepni informacionin e mëposhtëm:

  1. Cili është materiali për të bërë pelet? Më mirë nëse mund të na ndani disa foto
  2. Fortësia e materialit tuaj?
  3. Përmbajtja e lagështisë?
  4. Diametri maksimal i materialit që do të përpunohet?
  5. Kapaciteti në orë që dëshironi të merrni për prodhimin e peletit.
    Pastaj ne do t'ju rekomandojmë modelin e përshtatshëm bazuar në nevojat tuaja aktuale.

Për të bërë pelet, duhet të kontrollojmë tallashin që hyn në përmbajtjen e lagështisë së mullirit të peletit 10-15%, shumë i lagësht ose shumë i thatë do të ndikojë në rezultatin e peletizimit. Nëse materiali është shumë i lagësht, ju nevojitet një makinë tharëse për të hequr lagështinë.

Garancia jonë për makineritë e prodhimit të peletit është një vit pas shitjes, pa përfshirë pjesët e konsumimit. Pjesët kryesore të veshjes janë unaza dhe rul.

Për shkak të COVID-19 që nga viti 2020, ne nuk mund t'i dërgojmë inxhinierët tanë jashtë vendit për instalim në vend, ne mund të ofrojmë instalimin e ndihmës me video pas marrjes së makinerive nga klientët. Para dorëzimit, ne do të testojmë gjithashtu të gjitha makinat për t'u siguruar që mund të arrijë performancën më të mirë dhe do të bëjmë video të detajuara për t'u treguar klientëve se si t'i instalojnë ato dhe manuali i instalimit do të dërgohet së bashku me makinën. Shitjet tona pas shitjes do të jenë gati 24 orë për të mbështetur klientët për të gjithë procesin e instalimit.

Prodhuesi i makinës së peletit - Udhëzuesi për fillestarët

Makinë topthi është një mënyrë e shkëlqyer për të bërë peletat tuaja nga materiale të ndryshme si druri, lëvozhga orizi, tallash, bambu, rimeso mbeturinash, kërcell misri dhe më shumë. Nëse jeni i ri në makineritë e peletit, ky udhëzues fillestar është për ju. Ne do të shqyrtojmë bazat se si funksionon makina e peletit, çmimi i makinës së peletit dhe si të prodhohen peletat e drurit. Plus, ne do të ofrojmë disa këshilla për përdorimin e prodhuesit tuaj të peletit në mënyrë të sigurt dhe efektive. Pra, nëse sapo keni filluar ose keni përdorur makinën e peletit për një kohë, ky udhëzues do t'ju ndihmojë të përfitoni sa më shumë nga fabrikat tuaja të peletit. Çfarë po pret? Le të zhytemi në të.

makine pellet

Çfarë është një makinë pelet?

Makina e peletit, e njohur edhe si mulli i peletit, makinë pelet druri, prodhues pelet, makinë për prodhimin e peletit. Është një makinë që përdoret për të shtypur pemë të grimcuara, dërrasa druri, lëvore, ashkël, mbetje të fabrikës së mobiljeve dhe lëndë të tjera të para në fishekë të fortë në formë shufre me diametër 6-12 mm me anë të shtypjes fizike.

Dendësia e peletit të shtypur është 0.8-1.3t/m3 sipas lëndëve të para të ndryshme, të cilat janë më të përshtatshme për transport dhe ruajtje, dhe performanca e djegies është përmirësuar shumë.

Sipas strukturave të ndryshme të prerjes, makinat e peletit mund të ndahen në makine të peletit të rrafshët dhe makine peleti me unazë. Sipas skenarëve të ndryshëm të përdorimit, makinat e peletit mund të ndahen në makine pelet për përdorim shtëpiak dhe makine pelet industriale. Sipas përdorimeve të ndryshme të fishekëve, makineria e peletit mund të ndahet në makine peleti të biomasës dhe makine peleti për ushqimin e kafshëve.

Për shkak se procesi i presimit është një proces fizik, nuk ka nevojë të shtoni ndonjë përbërës kimik. Peletat e ekstruduara mund të përdoren si lëndë djegëse për të zëvendësuar qymyrin, i cili është një energji e re e pastër dhe miqësore me mjedisin.

Çfarë bën një makinë pelet?

Një makinë pelet është një makinë që merr lëndët e para dhe i formëson ato në pelet. Procesi i bërjes së kësaj quhet peletizimi.
Lënda e parë mund të jetë çdo gjë, nga mbetjet bujqësore në pyje. Makinat e peletit mund të jenë të mëdha ose të vogla në varësi të përdorimit të tyre. Disa makina pelet përdoren për të bërë ushqim për kafshët ndërsa të tjerat përdoren për të bërë lëndë djegëse për soba me dru. Ka shumë lloje të ndryshme të makinerive të peletit, por të gjitha ato punojnë në thelb në të njëjtën mënyrë.
Së pari, lënda e parë futet në makinë. Më pas, një copë e shtyn lëndën e parë në formën e dëshiruar. Së fundi, fishekët priten në madhësinë e dëshiruar dhe më pas nxirren nga makina.

Çmimet e makinës me pelet druri?

Bazuar në materiale të ndryshme dhe kapacitete të ndryshme, çmimet e makinës së peletit të drurit variojnë nga 4000 dollarë në 48000 dollarë, më poshtë është diapazoni i çmimeve për referencën tuaj: 

KapacitetiNivelet e cmimit
300-500 kg/h$ 4000 8000-
500-1000 kg/h$ 7000 10000-
1000-1500 kg/h$ 15000 23000-
1500-2000 kg/h$ 23000 28000-
2000-2500 kg/h$ 33000 38000-
2500-3500 kg/h$ 42000 48000-

Për listën e detajuar të çmimeve përfundimtare, ju lutemi kontaktoni me ekspertët tanë. 

Si funksionon një makinë peleti?

Makina e peletit përbëhet nga një bazë makinerie kryesore, një reduktues, një dhomë mbajtëse, një mbulesë ushqyese, një portë shkarkimi, një motor, një montim rul shtypës, një unazë unaze etj.

strukture-makine pelet-

Motori është i lidhur me boshtin e reduktuesit përmes një bashkimi ingranazhesh. Rrotullimi i motorit e shtyn boshtin kryesor të rrotullohet, dhe boshti kryesor e shtyn rulin të rrotullojë sipërfaqen e brendshme të unazës për të përfunduar procesin e shtypjes. Kur punoni, tallashja e gatshme dërgohet në portin e ushqimit mbi makinën e peletit përmes transportuesit me vidë. Materiali përzihet dhe ngjeshet nën veprimin e dyfishtë të rrotullimit të boshtit kryesor dhe rrotullimit të rrotullës, dhe nëpërmjet veprimit të forcës centrifugale, materiali ngjitet vazhdimisht në sipërfaqen e brendshme të unazës në lëvizje rrethore, duke formuar një shtresë materiale unazore uniforme, dhe materiali i bashkangjitur shtypet përsëri dhe përsëri nga rul rrotullues dhe detyrohet të nxirret vazhdimisht nga vrima e unazës, dhe më pas pritet në gjatësinë e kërkuar nga prerësi rrotullues, dhe më pas pllaka përhapëse shtyhet gradualisht këto fishekë përfundimtarë dalin nga porta e shkarkimit.

Duhet kujtuar se në procesin tonë të përpunimit nuk ka lëndë të para ndihmëse dhe bëhet tërësisht me komprimim fizik.

Sa lloje të makinerive të peletit ekzistojnë?

Ka disa lloje të makinave të peletit atje. Ato mund të grupohen në lloje të shkallës së madhe dhe të vogël. Do të gjeni gjithashtu një makineri peleti me unazë dhe një makinë peleti të sheshtë brenda kategorisë në shkallë të gjerë. Këto janë dy llojet kryesore të mullinjve të peletit. 

dy-lloje-struktura-pellet-makine

Makina e peletit të sheshtë u krijua në fund të viteve 1900 për të prodhuar ushqim për kafshët, por tani është gjithashtu një nga mënyrat më të njohura të prodhimit të peletave të drurit. 

Një makineri e rrafshët përdor një mbulesë të sheshtë me disa vrima, me pluhura të futura në pjesën e sipërme të mbulesës. Ndërsa diametri rrotullohet, një rul e ngjesh materialin përmes vrimave të kallëpit dhe më pas ai lirohet nga ana tjetër. 

Në mullirin e peletit të unazës, sllotat radiale ekzistojnë rreth dhe përgjatë mallëkut. Pluhuri ushqehet përmes pjesës së brendshme të kallëpit me përhapës që e shpërndajnë atë në mënyrë të barabartë.

Si të zgjidhni makinën më të mirë të peletit për prodhimin e peletit?

Këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të blini makinën më të mirë të mundshme të peletit për prodhimin e peletit të drurit për shtëpinë ose biznesin tuaj. 

Cili është aplikimi i peletit tuaj?

Për të zgjedhur makinën e përshtatshme të peletit, duhet të konfirmoni fillimisht aplikimet tuaja të peletit, për peletat për ushqimin e kafshëve ose peletat e biomasës. Asnjë makinë e vetme e peletit nuk mund të prodhojë si pelet për ushqim ashtu edhe për biomasë. Lloji i makinës së peletit që blini do të varet nga lloji i peletit që dëshironi të prodhoni.

Dallimi kryesor midis ushqimit të kafshëve dhe peletave të biomasës është dendësia e tyre e energjisë dhe përmbajtja e lagështisë. Peletat e ushqimit të kafshëve kanë një densitet më të ulët energjie, përmbajtje më të ulët të hirit dhe përmbajtje më të lartë lagështie sesa peletat e biomasës. Peletat e biomasës kanë një densitet energjie shumë më të lartë se peletët e ushqimit të kafshëve. Ata gjithashtu kanë një përmbajtje më të ulët të hirit sesa peletat e ushqimit të kafshëve, sepse nuk përmbajnë proteina ose karbohidrate të tretshme që mund të digjen nga mikrobet gjatë tretjes nga kafshët ripërtypëse si gjedhët ose delet.

Konfirmoni kërkesën tuaj për kapacitet për prodhimin e peletit.

Për të zgjedhur makinën më të mirë të peletit për nevojat tuaja, duhet të konfirmoni gjithashtu kërkesën tuaj për kapacitet. Sa kapacitet ju nevojitet? Kjo sigurisht që do të ndikojë në buxhetin tuaj. Sa më shumë kapacitet të mullirit tuaj të peletit, aq më i lartë do të jetë çmimi.

Kapaciteti i një makinerie pelet matet në terma ton në orë (TPH). Një normë TPH tregon se sa fishekë mund të përpunohen nga makina e peletit brenda një ore.

Një fabrikë peleti në shkallë të vogël mund të jetë e mjaftueshme për një fermer individual që dëshiron të prodhojë pelet druri në sasi të kufizuar. Megjithatë, nëse keni plane për të zgjeruar biznesin tuaj, ose nëse planifikoni të shisni pelet druri në mënyrë komerciale, atëherë mund t'ju duhet një makinë industriale e peletit me madhësi më të madhe që mund të prodhojë më shumë pelet në orë.

Kërkesa përfundimtare e peletit për prodhimin, duke përfshirë densitetin, gjatësinë, fortësinë

Kërkesa për pelet është gjithashtu shumë e rëndësishme përpara se të bëni planin e blerjes, duke përfshirë densitetin e peletit, gjatësinë e peletit, fortësinë e peletit etj.

Dendësi

Dendësia e peletit është faktori kryesor që mund të ndikojë në prodhimin e peletit. Nëse dëshironi të prodhoni fishekë me densitet të ulët me një përmbajtje të lartë lagështie, makina e peletit të sheshtë mund të jetë zgjedhja juaj më e mirë. Peletët me densitet të ulët janë të përshtatshëm për të ushqyer kafshët dhe gjithashtu për t'u përdorur në fabrikat e përpunimit të ushqimit të kafshëve. Nëse keni fishekë me densitet të lartë si lëndë djegëse të biomasës, makineria vertikale e peletit me unazë mund të jetë zgjedhja juaj më e mirë.

Gjatësi

Gjatësia e peletit varet nga kërkesat e tregut tuaj lokal, qoftë 1cm apo 5cm, ju duhet të konfirmoni që paraprakisht atëherë mund të zgjidhni makinën e përshtatshme të prodhimit të peletit në përputhje me rrethanat.

Hapësira e nevojshme për instalimin dhe sipërfaqen e dyshemesë së punës të impiantit

Për të zgjedhur makinën e përshtatshme të shtypjes së peletit, duhet të konfirmoni madhësinë e vendit tuaj të punës, nuk mund ta vendosni elefantin në frigorifer, mulliri i peletit me kapacitet të madh do të thotë madhësi më e madhe për funksionim, kështu që përpara se të bëni planin e blerjes, mendoni për madhësinë e impiantit tuaj për funksionim, jo ​​vetëm për makinën, por edhe për ruajtjen e materialeve dhe peletave përfundimtare.

Sigurohuni që lagështia e materialit të përshtatshëm për prodhimin e peletave

Përmbajtja e lagështisë në materialin që dëshironi të bëni pelet duhet të jetë midis 8% dhe 12%. Nëse është shumë i ulët ose shumë i lartë, atëherë makina juaj e peletimit të drurit nuk do të funksionojë siç duhet.

Konfirmoni se çfarë lloj energjie do të përdorni për prodhimin e peletit, motor elektrik ose energji me naftë?

Merrni parasysh furnizimin tuaj lokal me energji elektrike përpara se të blini makinën e peletit, duhet të konfirmoni se cili lloj energjie është i disponueshëm në faqen tuaj dhe më pas vazhdoni me hapin tjetër të blerjes.

Nëse jeni duke kërkuar për një prodhim peleti në shkallë të gjerë, atëherë është e nevojshme të shikoni motorët elektrikë që kanë një kapacitet të lartë prodhimi. Motorët me naftë janë gjithashtu të mirë, por kanë kosto më të larta të mirëmbajtjes dhe priren të jenë më të shtrenjtë se motorët elektrikë. Avantazhi i motorëve me naftë është se ato mund të përdoren në zona të largëta ku nuk ka furnizim me energji elektrike ose në zona ku nuk ka qasje të lehtë në furnizimin me energji elektrike.

Mendoni më shumë për cilësinë e pjesëve të makinës së peletit, veçanërisht për unazën dhe rulin.

Cilësia e pjesëve të makinës së shtypjes së peletit është shumë e rëndësishme për procesin e prodhimit. Prandaj, për të siguruar cilësinë e produktit, zgjedhja e pjesëve të mullirit të peletit duhet bërë me kujdes.

Në krye të listës sime është cilësia e unazës dhe rulit - këto janë dy pjesët më kritike në prodhimin e peletit dhe nëse ato prishen, atëherë i gjithë procesi juaj i prodhimit do të ndalojë i ftohtë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kërkoni makina që përdorin çelik me cilësi të lartë ose pjesë çelik inox në vend të materialeve me kosto të ulët si alumini ose gize.

Prodhuesi i makinës së peletit, shërbimi pas shitjes dhe mbështetja teknike

Makinat e peletit kërkojnë mirëmbajtje dhe servisim të rregullt për shkak të përdorimit të tyre të vazhdueshëm, kështu që është e rëndësishme që të zgjidhni një kompani me shërbim të mirë pas shitjes dhe mbështetje teknike, e cila mund t'ju ndihmojë me çdo problem që hasni me makinën tuaj, duke siguruar gjithashtu pjesë këmbimi nëse ato bëhen të nevojshme. me kalimin e kohës.

Cilat janë avantazhet e një makine me pelet me unazë?

Makineritë e peletit me unazë kanë disa përparësi ndaj llojeve të tjera të mullinjve të peletit, disa prej të cilave përfshijnë:

Kapaciteti më i madh i disponueshëm

Avantazhi kryesor i përdorimit të unazës është se ato mund të prodhojnë sasi të mëdha peletash shumë shpejt. Kjo i bën ato ideale për përdorim komercial, ku koha është para dhe ju duhet ta bëni produktin tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Çmimi relativisht i përballueshëm

Çmimi mesatar për një makinë të re unaze është rreth 10,000 dollarë. Kjo përfshin gjithçka, nga pleshti deri te sistemi i rripit transportues që transporton peletat tuaja jashtë ndërtesës, kjo do të ndihmojë në kursimin e buxhetit për biznesin e prodhimit të peletit.

Më efikase

Një avantazh tjetër i përdorimit të mullirit të peletit me unazë është se ato janë më efikase se llojet e tjera të kokrrave. Kjo do të thotë që ju mund të prodhoni më shumë fishekë në orë me një makinë peleti me unazë sesa mund të prodhoni me lloje të tjera matricash.

Më shumë Qëndrueshmëri

Qëndrueshmëria e unazës është një nga avantazhet e saj. Makina është bërë me materiale të cilësisë së lartë që mund t'i rezistojnë përdorimit në një mjedis fabrikash çeliku. Kjo do të thotë se do të zgjasë më shumë se makineritë e tjera dhe nuk do të ketë nevojë të ndërrohet shpesh.

Prodhim me cilësi të lartë

Një makineri peleti me unazë prodhon rezultate me cilësi të lartë sepse mund të përpunojë të gjitha llojet e lëndëve të para në pelet pa ndonjë dëmtim të produktit ose humbje të cilësisë. Procesi është efikas dhe jep rezultate të qëndrueshme çdo herë

Lehtësia e Mirëmbajtjes

Makinat e peletit me unazë nuk kërkojnë shumë mirëmbajtje sepse aty janë vetëm të gjitha pjesët e fiksuara si modul. Gjithashtu, këto makina janë mjaft të lehta për këdo që të operojë pa trajnime të veçanta ose certifikim nga një burim i jashtëm, siç mund të kërkojnë disa lloje të tjera mullinjsh përpara përdorimit.

Si të blini një makinë peleti të përballueshme?

Ndërsa gjithmonë duhet të shikoni cilësinë mbi çmimin, ju keni një linjë përfundimtare për t'u përmbajtur. Prandaj, është e rëndësishme të shikoni detaje specifike në lidhje me blerjen e një makine peleti të përballueshme.

Makinat me pelet të rrafshët kanë tendencë të jenë më pak të shtrenjta se mullinjtë e peletit me unazë. Megjithëse kapaciteti i prodhimit është i ndryshëm dhe mund të mos i përshtatet biznesit tuaj, një makinë me pelet të sheshtë është mënyra më e mirë nëse po përpiqeni të kurseni para. Sigurisht, nëse doni të maksimizoni efikasitetin dhe paratë që keni në dispozicion, gjithmonë mund të merrni një makinë si TCPEL Pellet Machine që ofron më të mirën nga të dy botët! 

Mos harroni se çmimi i ngjitëses nuk është faktori i vetëm që duhet të merret parasysh kur jeni duke blerë për një makinë peleti të përballueshme. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh furnizimin e pjesëve rezervë, shërbimin pas shitjes dhe lehtësinë e funksionimit. 

Nëse pajisja juaj nuk është e lehtë për t'u përdorur, shërbim ose mirëmbajtur, atëherë do t'ju kushtojë më shumë para në planin afatgjatë. Merrni parasysh këta faktorë për të blerë një makinë peleti të përballueshme që do të zgjasë për aq kohë sa funksionon biznesi juaj.

Si të përdorni një makinë pelet për fillestarët?

Në lidhje me funksionimin e mullirit të peletit për fillestarët, duhet t'i kushtoni vëmendje disa pikave përpara se të filloni të punoni.
1. Sigurohuni që mulliri juaj i peletit të jetë instaluar siç duhet në tokë të fortë
2. Ndiqni gjithmonë protokollet e sigurisë dhe rregullat e përdorimit të mullirit të peletit
3. Kushtojini vëmendje sasisë së lëndëve të para dhe përmbajtjes së lagështisë së tyre, sigurohuni që materialet tuaja për ushqyerjen e mullirit të peletit të mos përmbajnë materiale të huaja.
4. Hapni kapakun e sipërm të mullirit të peletit dhe kontrolloni kushinetën, kutinë e shpejtësisë dhe nivelin e vajit, mësoni rregullisht pjesët lubrifikuese
5. Kontrolloni nëse ka ndonjë lëndë të huaj në plesht dhe pastroni atë. Më pas kontrolloni nëse ka qymyr ose material të mbetur brenda mullirit të peletit.
6. Është e nevojshme të kontrollohet nëse bulonat e mbulesës dhe rulit janë të liruara apo jo. Nëse janë të lirshme, shtrëngojini dhe më pas mund t'i përdorni.
7. Ndizni motorin e mullirit të peletit dhe kontrolloni nëse të gjitha dadot në makinë janë shtrënguar. Kontrolloni nëse ka diçka të mbërthyer në tubin e hyrjes ose daljes dhe pastrojini nëse është e nevojshme. Nëse ka një buton mbylljeje emergjente, duhet të dini se ku është, vetëm në rast se shfaqet një emergjencë sigurie.
8. Vëzhgoni gjendjen e prodhimit kur mulliri i peletit punon për rreth 15 minuta, ai ende nuk punon mirë; duhet ta ndaloni menjëherë dhe të kontrolloni pse shkon keq, më pas rregullojeni
9. Pastroni qesen e filtrit të kabinetit elektrik në kohë

Si të mirëmbajmë një makinë peleti?

Për ta mbajtur makinën tuaj të peletit të funksionojë në formën e sipërme, do t'ju duhet të ndërmerrni disa hapa për ta mirëmbajtur atë. 

Sigurohuni që rregullisht të shtoni vaj në pjesët në transmetim. Këto duhet të lubrifikohen për të siguruar një jetëgjatësi të gjatë. Ndryshoni rregullisht vajin lubrifikues të kutisë së shpejtësisë dhe sigurohuni që t'i nënshtroheni një kontrolli mujor të pjesëve në makinën e peletit. Kjo mund të përfshijë çdo gjë, nga kushinetat tek ingranazhet, rulja dhe koka. 

Nëse vëreni ndonjë gjë të gabuar në çdo kohë, duhet t'i riparoni ose zëvendësoni ato menjëherë. Gjithashtu, kontrolloni që asnjë pjesë të mos jetë e lirshme. Pas çdo përdorimi, nxirreni rulin dhe lajeni me kujdes.

 Së fundi, sigurohuni që të lexoni udhëzimet e përdorimit përpara çdo herë që përdorni mullirin e peletit. Nëse ndodh ndonjë lloj mosfunksionimi, mbylleni menjëherë për mirëmbajtje dhe inspektim. Kjo mund të parandalojë dëmtimin e makinës si dhe dëmtimin e operatorëve tuaj. 

Procesi i plotë për prodhimin e peletit

Bazuar në materiale të ndryshme, ne kemi një proces të përshtatshëm të prodhimit të peletit. I gjithë procesi përfshin Seksionin e Thërrmimit të Materialeve, Seksionin e Tharjes, Seksionin e Peletizimit, Seksionin e Ftohjes së Peleteve dhe Seksionin e Paketimit të Peleteve. Kapaciteti i prodhimit mund të jetë 500 kg/h në maksimum 20ton/h, më poshtë është projekti ynë që kemi përshtatur për klientët tanë me kapacitet 10t/h.

faqosja e linjës së peletit
Flisni me një ekspert
Na kontaktoni

Artikuj të dobishëm për prodhimin e peletit

Para se të blini një makinë pelet

Ju duhet të dini gjithçka mirë përpara se të blini një makinë pelet, duke përfshirë prodhuesit e makinave pelet në botë, sa para mund të fitoj për prodhimin e peletit, sa lloje të makinave të peletit, çfarë është një makinë e mirë pelet, si të zgjidhni një makinë të përshtatshme peleti per veten tuaj.

Zgjidhja e problemeve të makinës së peletit

Kur hasni ndonjë problem gjatë përdorimit të prodhuesit të peletit, duhet të dini se ku është dhe si t'i rregulloni ato, të zbuloni problemet kryesore të makinës së peletit dhe si t'i rregulloni ato, cila është arsyeja e rrymës së paqëndrueshme të mullirit tuaj të peletit, pse makinat tuaja të peletit kapacitet të ulët etj.