Makinë pelet - Prodhues dhe Furnizues në Kinë

Politika e privatësisë: Siguria dhe privatësia e garantuar 100%

makinë pelet për prodhimin e peletave të drurit

Prezantimi i makinës së peletit Taichang

Jonë makinë pelet ofron të gjitha përfitimet e një makine me pelet të rrafshët dhe të një makine horizontale të mullirit të peletit me unazë. Mund të punojë me të gjitha llojet e materialeve, duke përfshirë lëvozhgat e orizit ose lulediellit, kashtë kulture, gome, hiri, çimento, degët, kikirikët dhe lëvozhgat e tjera të frutave, trungjet, degët, Procesi i avullit aplikohet për të hequr përmbajtjen e lagështisë së drurit, edhe me shume.

Ai përdor çelik të aliazhuar gjerman në ndërtimin e tij për një siguri më të madhe, ndërtim i besueshëm. Mjeti ka një instalim fiks dhe vertikal që lejon mirëmbajtjen dhe riparimin e lehtë, dhe sistemi i modelimit të peletit funksionon në heshtje dhe me efikasitet. Kjo ofron një jetë më të madhe pune së bashku me një përvojë më efikase të përdoruesit.

Përdoret gjerësisht në industri dhe rekomandohet nga ekspertët, mulliri i peletit mund të përdoret në pleh, Përpunimi i MSW, përpunimi i drurit, pushtetin, karburanti i energjisë së biomasës, dhe impiantet kimike. Për investime të ulëta dhe fitim të lartë, Mulliri i fishekëve Taichang është rruga për të shkuar.

Luaj Video
sfond video
E mëparshme
Tjetra
ModelFuqia(kw)Madhësia e peletit(mm)Kapaciteti(t/h)Madhësia(mm)Pesha(t)
TCZL400376/8/10/120.3-0.51300*5300*12501.5
TCZL560906/8/10/121-1.52630*1300*23005.8
TCZL7001606/8/10/121.5-2.52900*1300*24007.8
TCZL8502206/8/10/122.5-3.53300*1400*310012

Kjo makinë është makina jonë e rrafshët e fishekëve, fuqia nga 15kw në 55kw ,kapaciteti nga 100 kg/orë në 1000 kg/orë. Kjo makinë mund të përdoret për prodhimin e peletave të biomasës dhe peletave për ushqimin e kafshëve, i përshtatshëm për prodhimin e peletit në shkallë të vogël.

Kjo makinë pelet është modeli ynë i shitjes së nxehtë, me motor 90 kw, TCZL560 mund të arrijë kapacitetin 1-1,5t/h. Kjo strukturë makine është unazë vertikale, me çmim të arsyeshëm dhe performancë të besueshme, ne mund të bëjmë 200 grupe këtë model në vit.

Me fuqi 160 kw ,kjo makinë për prodhimin e peletit model TCZL700 mund të përpunojë materiale të ndryshme të biomasës si tallash druri, lëvozhga orizi,kashtë misri në fishekë të fortë.

Kapaciteti i kompletit të vetëm të këtij modeli TCZL850 mund të arrijë 3-3,5 t/h, me fuqi te madhe 220 kw. Ky është modeli ynë më i madh për mullirin e peletit me një grup të vetëm. Përdoret gjerësisht për fabrikën e madhe të prodhimit të peletit.

Avantazhet e makinës sonë të peletimit

pellet-machine-structure-

Struktura e rëndë siguron qëndrueshmëri dhe jetëgjatësi, 24 orë pune pa ndalesë dhe më pak mirëmbajtje.

pellet-machine-various-application-

E pershtatshme per materiale te ndryshme, duke përfshirë drurin, tallash, lëvore orizi, EFB, guaskë palme, mbetjet e ullirit, kashte frutore ahu etj. dhe me shume.

wood-pellet-machine ring die

Mjetet prej çeliku inox të përmirësuar kanë një jetëgjatësi prej 1000 te 1500 orë, më pak fuqi për të arritur kapacitet më të lartë.

pellet machine water cooling

Sistemi i integruar i ftohjes dhe ventilatori me ventilator për të ndihmuar në ftohjen e zonës së peletizimit, të sigurojë prodhim të vazhdueshëm me cilësi të lartë.

main shaft of pellet machine

Boshti kryesor brenda makinës sonë të peletit është gjithashtu rezistent ndaj konsumit, e cila mund të sigurojë prodhon fishekë druri me një të lëmuar, sipërfaqe konsistente.

pellet machine spare parts

Kaldaja vertikale e shtrimit ushqehet drejtpërdrejt me një gamë të gjerë aplikimesh dhe shpërndarje të shkëlqyer të nxehtësisë. Ofron efikasitet të përmirësuar me kosto të reduktuar.

Rreth Nesh

Taichang një prodhues profesionist i makinave pelet në Kinë që nga viti 2004. Fabrika jonë integron kërkimin dhe zhvillimin, prodhimit, shitjes dhe shërbimit, ne kemi pajisje moderne për prodhim dhe ekip të shkëlqyer të kërkimit dhe zhvillimit teknik.

Ne kemi ekip me përvojë dhe të aftë të shërbimit pas shitjes. Bazuar në kërkesat e detajuara të klientëve, ne gjithmonë mund të ofrojmë zgjidhje të kënaqshme për projektet e prodhimit të peletit.

Cilësia dhe shërbimi janë shpirti ynë për zhvillimin e kompanisë, ne do të bëjmë çmos për të mbështetur klientët në prodhimin e peletit, për të arritur bashkëpunim të favorshëm.

$15 Milion

Vlera vjetore e eksportit

Stafi Punues

Madhësia e fabrikës

Pse 1000+ Klientët na zgjedhin?
Inxhinierët tanë

Ne punësojmë shumë të aftë, inxhinierë profesionistë të përkushtuar ndaj kërkimit dhe përmirësimit të të gjitha produkteve tona. R jonë me përvojë dhe të aftë&Inxhinierët D mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve tuaja të mullirit të peletit dhe të ndihmojnë me shërbimin pas shitjes.

Kontroll i rreptë i cilësisë

Cilësia është e rëndësishme për ne. Ne jemi IS0 9001, KJO, dhe të certifikuara nga SGS. Të gjithë komponentët e përdorur në fabrikat tona të peletit kalojnë inspektimin tonë të rreptë të cilësisë. Ne kryejmë një provë për çdo makinë dhe testim të veshjes përpara dërgesës.

Çmimi konkurrues

Menaxhoni buxhetin tuaj në një mënyrë të zgjuar dhe minimizoni kostot tuaja të prodhimit. Ne ofrojmë çmime konkurruese për të gjitha makinat tona pelet. Kontaktoni ekipin tonë të shitjeve për mbështetje për zgjidhje me porosi.

Ekipi profesional i shitjeve

Ne kemi një ekip shumë të kualifikuar shitjesh ndërkombëtare që do t'ju përgjigjet brenda 24 orë në lidhje me çdo pyetje para shitjes- gjërat që mund të keni. Pas shitjeve, ne ofrojme 24/7 komunikimet me email dhe telefon, dhe mund të organizojë mbështetje në vend.

Mbështetje e plotë teknike

Plot 24/7 mbështetje si para dhe pas blerjes suaj. Ne ofrojmë testime falas për të zhvilluar procesin e prodhimit dhe jemi të përkushtuar për të gjetur zgjidhjen më të mirë për nevojat tuaja specifike. Nëse jeni të interesuar të bashkëpunoni me ne për të shitur makinat tona, ne do të ofrojmë 100% mbështetje.

Porositja dhe pagesa

Porositja me ne është e shpejtë dhe e përshtatshme. Ekipi ynë profesional i shitjeve u përgjigjet shpejt pyetjeve dhe përpiqet të zgjidhë problemet tuaja, si para shitjes ashtu edhe pas shitjes. Ne pranojmë në mënyrë të sigurt të gjitha format e pagesës duke përfshirë transferimin T/T, LC në shikim, PayPal, dhe Western Union.

Projektet e suksesshme

Ne kemi 500+ Komplete makine pelet Ofrohen në vit për klientët vendas dhe jashtë vendit

makinë pelet sukses-project-1
makinë pelet sukses-project-2
makinë pelet sukses-projekt-3
projekte të suksesshme të linjës së peletit (4)
projekte të suksesshme të linjës së peletit (1)
projekte të suksesshme të linjës së peletit (2)
projekte të suksesshme të linjave të peletit (5) projektet e linjave të peletit (6)
projekte të suksesshme të linjës së peletit (6)
projekte të suksesshme të linjës së peletit (3)

Objektet tona të prodhimit

Për të marrë performancën më të mirë të makinës sonë të peletit, ne përdorim gjithmonë objekte të avancuara për prodhim, me shume se 90% pjesët e makinave të peletit prodhohen nga fabrika jonë.

objektet tona të prodhimit të makinave pelet (1)
objektet tona prodhuese (2)
objektet tona prodhuese (3)
objektet tona prodhuese (4)
objektet tona prodhuese (5)
objektet tona prodhuese (6)

Cilat industri kanë nevojë për fishekë druri?

Peletat e drurit janë një opsion i përshtatshëm për ngrohjen e shtëpisë, Kaldaja e industrisë,dhe Prodhimi i Energjisë pasi ato janë efikase, pastër. Ndryshe nga furrat dhe kaldajat me gaz dhe naftë, peletat e drurit janë miqësore me mjedisin.

shtëpi-ngrohje-pelet-sobë

Sobë me pelet

industri-kazan-me-pelet

Kaldaja e industrisë duke përdorur fishekë

gjenerimi i energjisë me pelet

Termocentrali që përdor pelet

Makina të ngjashme për prodhimin e peletit

copëzues daulle

Chipper daulle

Përpunimi i materialeve me madhësi të madhe në patate të skuqura më të vogla, 3-5cm gjatësi dhe gjerësi ,10mm trashësi

rrotullues-tharëse-ikona

Tharëse rrotulluese

Tharja e tallashit në standard 15% përmbajtja e lagështisë, përgatitur për seksionin e ardhshëm të peletizimit.

pellets-cooler-icon

Ftohës me pelet

Ftohja e peletave të nxehtë në temperaturë standarde, 30- 40° normale e nxehtë.

çekiç-mulli-ikonë

Mulliri me çekiç

Thërrmimi i mëtejshëm i materialit të madhësisë së patate të skuqura në madhësi më të vogël tallash, 3-5tallash me madhësi mm

fishek-makinë-ikona

Makinë pelet

Peletizimi i tallashit të tharë të gatshëm në fishekë. Kapaciteti i makinës me një grup të vetëm mund të arrijë 3t/h.

fishekë-paketim-makinë-ikona

Makinë paketimi

Paketimi i peletave në thasë, e vogël 50 kg/çantë ose çantë e madhe.

Materiale të ndryshme për prodhimin e peletit

Makina jonë e peletit është e përshtatshme për të përpunuar materiale të ndryshme nga mbetjet bujqësore dhe pyjore, ne mund të personalizojmë zgjidhje të bazuara në materiale të ndryshme të disponueshme nga klientët, për të maksimizuar fitimin nga pelleti juaj.

mulli i peletit të drurit
dru për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të drurit

kashtë për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të kashtës

predha për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të predhave

tallash për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave të tallashit

EFB për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletit EFB

bambu për prodhimin e peletit

Prodhimi i peletave me bambu

Pyetjet e shpeshta rreth prodhimit të peletit përpara bashkëpunimit

Makina jonë e peletit mund të përpunojë materiale të ndryshme nga mbetjet pyjore dhe bujqësore. Për shembull trungje druri, degët, patate të skuqura druri, gjethe peme, trung trungu, mbeturina mobiljesh, tallash, kërpudha, lëvore orizi ,kashtë orizi, kërcell misri, lëvozhga e kikirikut, EFB, bambu etj. Ne kemi makina dhe specifikime të ndryshme që mund të plotësojnë kërkesat tuaja të ndryshme të prodhimit të materialeve, ju mund të kontaktoni me ekipin tuaj të ekspertëve për të ditur më shumë.

Procesi i bashkëpunimit është më poshtë :
1. Negacion
Ne do të negociojmë me ju për kërkesat tuaja, duke përfshirë atë që është materiali juaj për të bërë pelet,?sa përmbajtje lagështie? sa kapacitet në orë? buxhet për projektin? madhësia e disponueshme e uljes së bimëve etj. Bazuar në to, ne do të personalizojmë zgjidhjen me përvojën tonë dhe do t'ju prezantojmë.
2. Konfirmimi i porosisë
Pasi të përfundojmë zgjidhjen dhe kuotimin e linjës së prodhimit, ne do të nënshkruajmë kontratën dhe do të vazhdojmë me pagesën. Ne pranojmë 30% T/T pasi konfirmojmë porosinë, dhe bilanc 70% T/T para dërgesës.
3. Procesi i prodhimit
Pasi të marrim pagesën e depozitës tuaj, ne do të organizojmë prodhimin në përputhje me rrethanat, bazuar në kapacitete të ndryshme, koha jonë e prodhimit është e ndryshme. Normalisht, na duhen 30-45 ditë për të gjithë kapacitetin e linjës nën 5t/h, dhe 45-60 ditë për kapacitet mbi 5t/h. Për makinerinë e një grupi të vetëm nevojiten rreth 25-30 ditë bazuar në planin tonë të prodhimit.
4. Komisioni dhe dorëzimi i makinës
Pasi të gjitha makinat përfunduan prodhimin, ne do të testojmë dhe funksionojmë të gjitha makinat përpara dorëzimit ,sigurohuni që makina të arrijë performancën më të mirë përpara dorëzimit, gjatë asaj kohe ne do t'u dërgojmë klientëve videot e testimit për konfirmim
5. Organizoni pagesën dhe dërgimin e bilancit
Pasi klienti pranon performancën e makinerive, klienti duhet të organizojë pagesën e bilancit për ne, pasi kemi marrë bilancin, ne do të organizojmë rezervimin e anijes dhe organizimin e dorëzimit për klientët. Të gjitha makinat do të jenë të paketuara mirë për dërgesë në distanca të gjata.
6. Dorëzimi i dokumenteve doganore
Në fund të fundit, makinat rregulluan doganat në Kinë, ne do t'i dërgojmë të gjitha dokumentet klientëve duke përfshirë faturën e ngarkesës ,Fatura, Lista e paketimit, Vendi i Origjinës etj. Ne do të ndihmojmë klientët në zhdoganimin pa probleme.

Ne jemi prodhues të makinerive pelet që nga viti 2004, ne mund të ofrojmë makineri të plota të prodhimit të peletit bazuar në kërkesat tuaja. Madhësia e uljes së fabrikës 40000㎡ dhe 350+ staf pune. Dhe më shumë se 1000+ klientë të lumtur brenda dhe jashtë vendit. Ne kemi një ekip të veçantë për të rregulluar shitjet dhe shërbimin pas shitjes.

Për t'ju shërbyer më mirë, ju lutemi përpiquni të jepni informacionin e mëposhtëm:

  1. Cili është materiali për të bërë pelet? Më mirë nëse mund të na ndani disa foto
  2. Fortësia e materialit tuaj?
  3. Përmbajtja e lagështisë?
  4. Diametri maksimal i materialit që do të përpunohet?
  5. Kapaciteti në orë që dëshironi të merrni për prodhimin e peletit.
    Pastaj ne do t'ju rekomandojmë modelin e përshtatshëm bazuar në nevojat tuaja aktuale.

Për të bërë pelet, ne duhet të kontrollojmë tallashin që hyn në përmbajtjen e lagështisë së mullirit të peletit 10-15%, shumë i lagësht ose shumë i thatë do të ndikojë në rezultatin e peletizimit. Nëse materiali juaj është shumë i lagësht, ju duhet një makinë tharëse për të hequr lagështinë.

Garancia jonë për makineritë e prodhimit të peletit është një vit pas shitjes, pa përfshirë pjesët e konsumimit. Pjesët kryesore të veshjes janë unaza dhe rul.

Për shkak të COVID-19 që 2020, ne nuk mund t'i dërgojmë inxhinierët tanë jashtë vendit për instalim në vend, ne mund të ofrojmë instalimin e ndihmës me video pas marrjes së makinerive nga klientët. Para dorëzimit, ne gjithashtu do të testojmë të gjitha makinat për t'u siguruar që mund të arrijë performancën më të mirë, dhe ne do të bëjmë video të detajuara për t'u treguar klientëve se si t'i instalojnë ato, dhe manuali i instalimit do të dërgohet së bashku me makinën. Shitjet tona pas shitjes do të jenë gati 24 orë për të mbështetur klientët për të gjithë procesin e instalimit.

Prodhues i makinës së peletit - Udhëzuesi i Fillestarit

Makinë pelet është një mënyrë e shkëlqyer për të bërë peletat tuaja nga materiale të ndryshme si druri, lëvore orizi, tallash, bambu, rimeso mbeturinash, kërcell misri dhe më shumë. Nëse jeni i ri në makinat e peletit, ky udhëzues fillestar është për ju. Ne do të shqyrtojmë bazat se si funksionon makina e peletit, çmimi i makinës së peletit dhe si të bëhen pelet druri. Plus, ne do të ofrojmë disa këshilla për përdorimin e prodhuesit tuaj të peletit në mënyrë të sigurt dhe efektive. Pra, nëse sapo po filloni ose keni përdorur makinën e peletit për një kohë, ky udhëzues do t'ju ndihmojë të përfitoni sa më shumë nga fabrikat tuaja të peletit. cfare po pret? Le të zhytemi në të.

makinë pelet

Çfarë është një makinë pelet?

Makinë pelet, i njohur edhe si mulli i peletit, makinë pelet druri, prodhuesit e peletit, makinë për prodhimin e peletit. Është një makinë që përdoret për të shtypur pemët e grimcuara, dërrasat e drurit, Procesi i avullit aplikohet për të hequr përmbajtjen e lagështisë së drurit, ashkël, mbetjet e fabrikës së mobiljeve, dhe lëndë të tjera të para në fishekë të ngurtë në formë shufre me diametër prej 6-12 mm me shtypje fizike.

Dendësia e peletit të shtypur është 0,8-1,3t/m3 sipas lëndëve të para të ndryshme, të cilat janë më të përshtatshme për transport dhe ruajtje, dhe performanca e djegies është përmirësuar shumë.

Sipas strukturave të ndryshme të diafragmës, Makinat e peletit mund të ndahen në makine me pelet të rrafshët dhe makine peleti me unazë. Sipas skenarëve të ndryshëm të përdorimit, Makinat e peletit mund të ndahen në makine pelet për përdorim shtëpiak dhe makine pelet industriale. Sipas përdorimeve të ndryshme të peletit, Makina e peletit mund të ndahet në makinën e peletit të biomasës dhe makinën e topthit për ushqimin e kafshëve.

Sepse procesi i shtypjes është një proces fizik, nuk ka nevojë të shtoni ndonjë përbërës kimik. Peletat e ekstruduara mund të përdoren si lëndë djegëse për të zëvendësuar qymyrin, e cila është një energji e re e pastër dhe miqësore me mjedisin.

Çfarë bën një makinë pelet?

Një makinë pelet është një makinë që merr lëndët e para dhe i formëson ato në pelet. Procesi i bërjes së kësaj quhet peletizimi.
Lënda e parë mund të jetë çdo gjë, nga mbetjet bujqësore në pyje. Makinat e peletit mund të jenë të mëdha ose të vogla në varësi të përdorimit të tyre. Disa makina pelet përdoren për të bërë ushqim për kafshët ndërsa të tjerat përdoren për të bërë lëndë djegëse për soba me dru. Ka shumë lloje të ndryshme të makinave të peletit, por të gjitha funksionojnë në thelb në të njëjtën mënyrë.
Së pari, lënda e parë futet në makinë. Pastaj, një copë e shtyn lëndën e parë në formën e dëshiruar. Së fundi, fishekët priten në madhësinë e dëshiruar dhe më pas nxirren nga makina.

Çmimet e makinës me pelet druri?

Bazuar në materiale të ndryshme dhe kapacitete të ndryshme, çmimet e makinës së peletit të drurit ndryshojnë nga $4000 te $48000, më poshtë është diapazoni i çmimeve për referencën tuaj:

KapacitetiGamë të çmimeve
300-500kg/orë$4000-8000
500-1000kg/orë$7000-10000
1000-1500kg/orë$15000-23000
1500-2000kg/orë$23000-28000
2000-2500kg/orë$33000-38000
2500-3500kg/orë$42000-48000

Për listën e detajuar të çmimeve përfundimtare, ju lutemi kontaktoni me ekspertët tanë.

Si funksionon një makinë pelet?

Makina e peletit përbëhet nga një bazë makinerie kryesore, një reduktues, një dhomë mbajtëse, një mbulesë ushqimi, një port shkarkimi, një motor, një montim rul shtypës, një die unaze etj.

pelet-makinë-strukturë-

Motori është i lidhur me boshtin e reduktuesit përmes një bashkimi ingranazhesh. Rrotullimi i motorit e shtyn boshtin kryesor të rrotullohet, dhe boshti kryesor drejton rulin për të rrokullisur sipërfaqen e brendshme të unazës për të përfunduar procesin e shtypjes. Kur punoni, tallashja e gatshme dërgohet në portin e ushqimit mbi makinën e peletit përmes transportuesit me vidë. Materiali përzihet dhe ngjeshet nën veprimin e dyfishtë të rrotullimit të boshtit kryesor dhe rrotullimit të rulit., dhe nëpërmjet veprimit të forcës centrifugale, materiali është ngjitur vazhdimisht në sipërfaqen e brendshme të unazës në lëvizje rrethore, duke formuar një shtresë materiale unazore uniforme, dhe materiali i bashkangjitur shtypet përsëri dhe përsëri nga rul rrotullues dhe detyrohet të nxirret jashtë nga vrima e unazës vazhdimisht, dhe më pas priten në gjatësinë e kërkuar me prestar rrotullues, dhe pastaj pllaka shpërndarëse gradualisht i shtyn këto fishekë përfundimtarë jashtë nga porta e shkarkimit.

Duhet kujtuar se nuk ka lëndë të para ndihmëse në procesin tonë të përpunimit, dhe është bërë plotësisht nga ngjeshja fizike.

Sa lloje të makinave të peletit ekzistojnë?

Ka disa lloje të makinave të peletit atje. Ato mund të grupohen në lloje të shkallës së madhe dhe të vogël. Do të gjeni gjithashtu një makineri peleti me unazë dhe një makinë peleti të sheshtë brenda kategorisë në shkallë të gjerë. Këto janë dy llojet kryesore të mullinjve të peletit.

dy-lloje-struktura-pellet-makine

Makina e peletit të sheshtë u krijua në fund të viteve 1900 për të prodhuar ushqim për kafshët, por tani është një nga mënyrat më të njohura të prodhimit të peletave të drurit., gjithashtu.

Një makineri e sheshtë përdor një makineri të sheshtë me disa lojëra elektronike, me pluhurat e futura në pjesën e sipërme të kallëpit. Ndërsa diapa rrotullohet, një rul e ngjesh materialin përmes vrimave të kallëpit, dhe më pas lirohet nga ana tjetër.

Në unazë vdesin mulli pelet, slotat radiale ekzistojnë rreth dhe gjatë gjithë mbulesës. Pluhuri ushqehet përmes pjesës së brendshme të kallëpit me përhapës që e shpërndajnë atë në mënyrë të barabartë.

Si të zgjidhni makinën më të mirë të peletit për prodhimin e peletit?

Këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të blini makinën më të mirë të mundshme të peletit për prodhimin e peletit të drurit për shtëpinë ose biznesin tuaj.

Cili është aplikimi i peletit tuaj?

Për zgjedhjen e makinës së përshtatshme të peletit, së pari duhet të konfirmoni aplikimet tuaja për pelet, për peletat e ushqimit të kafshëve ose peletat e biomasës. Asnjë makinë e vetme e peletit nuk mund të prodhojë si pelet për ushqim ashtu edhe për biomasë. Lloji i makinës së peletit që blini do të varet nga lloji i peletit që dëshironi të prodhoni.

Dallimi kryesor midis ushqimit të kafshëve dhe peletave të biomasës është dendësia e tyre e energjisë dhe përmbajtja e lagështisë. Peletat e ushqimit të kafshëve kanë një densitet më të ulët të energjisë, përmbajtje më e ulët e hirit, dhe përmbajtje më të lartë lagështie sesa peletat e biomasës. Peletat e biomasës kanë një densitet energjie shumë më të lartë se peletët e ushqimit të kafshëve. Ato gjithashtu kanë një përmbajtje më të ulët të hirit sesa peletat e ushqimit të kafshëve, sepse nuk përmbajnë proteina ose karbohidrate të tretshme që mund të digjen nga mikrobet gjatë tretjes nga kafshët ripërtypëse si gjedhët ose delet..

Konfirmoni kërkesën tuaj për kapacitet për prodhimin e peletit.

Për të zgjedhur makinën më të mirë të peletit për nevojat tuaja, duhet të konfirmoni gjithashtu kërkesën tuaj për kapacitet. Sa kapacitet ju nevojitet? Kjo sigurisht që do të ndikojë në buxhetin tuaj. Sa më shumë kapacitet të mullirit tuaj të peletit, çmimi më i lartë do të jetë.

Kapaciteti i një makinerie pelet matet në terma ton në orë (TPH). Një normë TPH tregon se sa fishekë mund të përpunohen nga makina e peletit brenda një ore.

Një mulli peleti në shkallë të vogël mund të jetë e mjaftueshme për një fermer individual që dëshiron të prodhojë pelet druri në sasi të kufizuar. Megjithatë, nëse keni plane për të zgjeruar biznesin tuaj, ose nëse planifikoni të shisni pelet druri në mënyrë komerciale, atëherë mund t'ju duhet një makinë industriale e peletit me madhësi më të madhe që mund të prodhojë më shumë pelet në orë.

Kërkesa përfundimtare e peletit për prodhimin, duke përfshirë dendësinë, gjatësia, fortësi

Kërkesa për pelet është gjithashtu shumë e rëndësishme përpara se të bëni planin e blerjes, duke përfshirë densitetin e peletit, gjatësia e peletit, fortësia e peletit etj.

Dendësia

Dendësia e peletit është faktori kryesor që mund të ndikojë në prodhimin e peletit. Nëse dëshironi të prodhoni fishekë me densitet të ulët me një përmbajtje të lartë lagështie, Makina me pelet të sheshtë mund të jetë zgjedhja juaj më e mirë. Peletët me densitet të ulët janë të përshtatshëm për të ushqyer kafshët dhe gjithashtu për t'u përdorur në fabrikat e përpunimit të ushqimit të kafshëve. Nëse keni pelet me densitet të lartë si lëndë djegëse të biomasës, makina vertikale e peletit të drurit me unazë mund të jetë zgjedhja juaj më e mirë.

Gjatësia

Gjatësia e peletit varet nga kërkesat e tregut tuaj lokal, qoftë 1cm apo 5cm, ju duhet të konfirmoni që paraprakisht atëherë mund të zgjidhni makinën e përshtatshme të prodhimit të peletit në përputhje me rrethanat.

Hapësira e nevojshme për instalimin dhe sipërfaqen e dyshemesë së punës të impiantit

Për zgjedhjen e makinës së përshtatshme të shtypjes së peletit, ju duhet të konfirmoni madhësinë e vendit tuaj të punës lokale, ju nuk mund ta vendosni elefantin në frigorifer, Mulliri i peletit me kapacitet të madh nënkupton madhësi më të madhe për funksionim, kështu që përpara se të bëni planin e blerjes, mendoni për madhësinë e impiantit tuaj për funksionim, jo vetëm për makinën ,por edhe për ruajtjen e materialeve dhe peletave finale.

Sigurohuni që lagështia e materialit të përshtatshëm për prodhimin e peletave

Përmbajtja e lagështisë në materialin që dëshironi të bëni pelet duhet të jetë ndërmjet 8% dhe 12%. Nëse është shumë i ulët ose shumë i lartë, atëherë makina juaj e peletimit të drurit nuk do të funksionojë siç duhet.

Konfirmoni se çfarë lloj fuqie do të përdorni për prodhimin e peletit, motor elektrik ose fuqi me naftë?

Merrni parasysh furnizimin tuaj lokal me energji elektrike përpara se të blini një makinë për pelet, ju duhet të konfirmoni se çfarë lloj fuqie është e disponueshme rreth sajtit tuaj, dhe më pas vazhdoni me hapin tjetër të blerjes.

Nëse jeni duke kërkuar për një prodhim peleti në shkallë të gjerë, atëherë është e nevojshme të shikohen motorët elektrikë që kanë një kapacitet të lartë të prodhimit. Motorët me naftë janë gjithashtu të mirë, por kanë kosto më të larta të mirëmbajtjes dhe priren të jenë më të shtrenjtë se motorët elektrikë. Avantazhi i motorëve me naftë është se ato mund të përdoren në zona të largëta ku nuk ka furnizim me energji elektrike ose në zona ku nuk ka qasje të lehtë në furnizimin me energji elektrike..

Mendoni më shumë për cilësinë e pjesëve të makinës pelet, sidomos unazë vdesin dhe rul.

Cilësia e pjesëve të makinës së shtypjes së peletit është shumë e rëndësishme për procesin e prodhimit. Prandaj, në mënyrë që të sigurohet cilësia e produktit, përzgjedhja e pjesëve të mullirit të peletit duhet bërë me kujdes.

Në krye të listës sime është cilësia e unazës dhe rulit - këto janë dy pjesët më kritike në prodhimin e peletit dhe nëse ato prishen, atëherë i gjithë procesi juaj i prodhimit do të ndalet i ftohtë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kërkoni makina që përdorin çelik me cilësi të lartë ose pjesë çelik inox në vend të materialeve me kosto të ulët si alumini ose gize.

Prodhuesi i makinës së peletit, shërbimi pas shitjes dhe mbështetja teknike

Makinat e peletit kërkojnë mirëmbajtje dhe servisim të rregullt për shkak të përdorimit të tyre të vazhdueshëm, prandaj është e rëndësishme që të zgjidhni një kompani me shërbim të mirë pas shitjes dhe mbështetje teknike, e cila mund t'ju ndihmojë me çdo problem që hasni me makinën tuaj, duke ofruar gjithashtu pjesë këmbimi nëse ato bëhen të nevojshme me kalimin e kohës.

Cilat janë avantazhet e një makine me pelet me unazë?

Makineritë e peletit me unazë kanë disa përparësi ndaj llojeve të tjera të mullinjve të peletit, disa prej të cilave përfshijnë:

Kapaciteti më i madh i disponueshëm

Avantazhi kryesor i përdorimit të unazës është se ato mund të prodhojnë sasi të mëdha peletash shumë shpejt. Kjo i bën ato ideale për përdorim komercial, ku koha është para dhe ju duhet ta bëni produktin tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Çmimi relativisht i përballueshëm

Çmimi mesatar për një makinë të re me unazë është rreth $10,000. Kjo përfshin gjithçka, nga pleshti deri te sistemi i rripit transportues që transporton peletat tuaja jashtë ndërtesës, kjo do të ndihmojë në kursimin e buxhetit për biznesin e prodhimit të peletit.

Më efikas

Një avantazh tjetër i përdorimit të mullirit të peletit me unazë është se ato janë më efikase se llojet e tjera të kokrrave. Kjo do të thotë që ju mund të prodhoni më shumë fishekë në orë me një makinë peleti me unazë sesa mund të prodhoni me lloje të tjera matricash.

Më shumë Qëndrueshmëri

Qëndrueshmëria e unazës është një nga avantazhet e saj. Makina është bërë me materiale të cilësisë së lartë që mund t'i rezistojnë përdorimit në një mjedis mulli çeliku. Kjo do të thotë se do të zgjasë më shumë se makineritë e tjera dhe nuk do të ketë nevojë të ndërrohet shpesh.

Prodhim me cilësi të lartë

Një makineri peleti me unazë prodhon rezultate me cilësi të lartë sepse mund të përpunojë të gjitha llojet e lëndëve të para në pelet pa ndonjë dëmtim të produktit ose humbje të cilësisë. Procesi është efikas dhe jep rezultate të qëndrueshme çdo herë

Lehtësia e Mirëmbajtjes

Makinat e peletit me unazë nuk kërkojnë shumë mirëmbajtje sepse aty janë vetëm të gjitha pjesët të fiksuara si modul. duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit, këto makineri janë mjaft të lehta për këdo që të operojë pa trajnime të veçanta ose certifikim nga një burim i jashtëm, siç mund të kërkojnë disa lloje të tjera mullinjsh përpara përdorimit..

Si të blini një makinë peleti të përballueshme?

Ndërkohë që gjithmonë duhet të shikoni cilësinë mbi çmimin, ju keni një linjë përfundimtare për t'u përmbajtur. Prandaj, është e rëndësishme të shikoni detaje specifike në lidhje me blerjen e një makine pelet të përballueshme.

Makineritë e rrafshët të peletit priren të jenë më pak të shtrenjta se mullinjtë e peletit me unazë. Edhe pse kapaciteti i prodhimit është i ndryshëm dhe mund të mos i përshtatet biznesit tuaj, Një makineri me pelet të sheshtë është mënyra më e mirë nëse po përpiqeni të kurseni para. Sigurisht, nëse doni të maksimizoni efikasitetin tuaj dhe paratë që keni në dispozicion, ju mund të merrni gjithmonë një makinë si Taichang Pellet Machine që ofron më të mirën e të dy botëve!

Mos harroni se çmimi i afisheve nuk është faktori i vetëm që duhet të merret parasysh kur jeni duke blerë për një makinë peleti të përballueshme. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh furnizimin e pjesëve rezervë, shërbim pas shitjes, dhe lehtësinë e funksionimit.

Nëse makina juaj nuk është e lehtë për t'u përdorur, shërbimi, ose të mbajë, atëherë do t'ju kushtojë më shumë para në planin afatgjatë. Merrni parasysh këta faktorë për të blerë një makinë peleti të përballueshme që do të zgjasë për aq kohë sa do të zgjasë biznesi juaj.

Si të përdorni një makinë pelet për fillestarët?

Në lidhje me funksionimin e mullirit të peletit për fillestarët, duhet t'i kushtoni vëmendje disa pikave përpara se të filloni të vraponi.
1. Sigurohuni që mulliri juaj i peletit të jetë instaluar siç duhet në tokë të fortë
2. Ndiqni gjithmonë protokollet e sigurisë dhe rregullat e përdorimit të mullirit të peletit
3. Kushtojini vëmendje sasisë së lëndëve të para dhe përmbajtjes së lagështisë së tyre, sigurohuni që materialet tuaja për ushqyerjen e mullirit të peletit të mos përmbajnë materiale të huaja
4. Hapni kapakun e sipërm të mullirit të peletit dhe kontrolloni kushinetën, kuti ingranazhi dhe niveli i vajit, mësoni rregullisht pjesët lubrifikuese
5. Kontrolloni nëse ka ndonjë lëndë të huaj në plesht dhe pastroni atë. Më pas kontrolloni nëse ka qymyr ose material të mbetur brenda mullirit të peletit.
6. Është e nevojshme të kontrollohet nëse bulonat e mbulesës dhe rulit janë të lirshme apo jo. Nëse janë të lirshme, shtrëngojini dhe më pas mund t'i përdorni.
7. Ndizni motorin e mullirit të peletit dhe kontrolloni nëse të gjitha dadot në makinë janë shtrënguar. Kontrolloni nëse ka diçka të mbërthyer në tubin e hyrjes ose daljes dhe pastrojini nëse është e nevojshme. Nëse ka një buton mbylljeje emergjente, ju duhet të dini se ku është, vetëm në rast se shfaqet një emergjencë sigurie.
8. Vëzhgoni gjendjen e prodhimit kur mulliri i peletit punon për rreth 15 minuta, ende nuk po funksionon mirë; duhet ta ndaloni menjëherë dhe të kontrolloni pse shkon keq, pastaj rregulloje
9. Pastroni qesen e filtrit të kabinetit elektrik në kohë

Si të mirëmbani një makinë pelet?

Për ta mbajtur makinën tuaj të peletit të funksionojë në formën e sipërme, do t'ju duhet të ndërmerrni disa hapa për ta ruajtur atë.

Sigurohuni që rregullisht të shtoni vaj në pjesët në transmetim. Këto duhet të lubrifikohen për të siguruar një jetëgjatësi të gjatë. Ndryshoni rregullisht vajin lubrifikues të kutisë së shpejtësisë dhe sigurohuni që t'i nënshtroheni një kontrolli mujor të pjesëve në makinën e peletit. Kjo mund të përfshijë gjithçka, nga kushinetat te ingranazhet, rulja dhe koka.

Nëse vëreni ndonjë gjë të gabuar në çdo kohë, ju duhet t'i riparoni ose zëvendësoni ato menjëherë. duhet të shtoni pak vaj të përzier dhe materiale ushqimore në makinën e peletit, kontrolloni që asnjë pjesë të mos jetë e lirshme. Pas çdo përdorimi, nxirreni rulin dhe lajeni me kujdes.

Së fundi, sigurohuni që të lexoni udhëzimet e përdorimit përpara çdo herë që përdorni mullirin e peletit. Nëse ndodh ndonjë lloj mosfunksionimi, mbylleni menjëherë për mirëmbajtje dhe inspektim. Kjo mund të parandalojë dëmtimin e makinës si dhe dëmtimin e operatorëve tuaj.

Procesi i plotë për prodhimin e peletit

Bazuar në materiale të ndryshme, ne kemi një proces të përshtatshëm të prodhimit të peletit. I gjithë procesi përfshin seksionin e dërrmimit të materialit, Seksioni i tharjes, Seksioni i peletizimit, Seksioni i ftohjes së peletit dhe seksioni i paketimit të peletit. Kapaciteti i prodhimit mund të jetë 500 kg/h në maksimum 20 ton/h, më poshtë është projekti ynë që kemi përshtatur për klientët tanë me kapacitet 10t/h.

10ton-pelet-line-layout-1024x389
Flisni me një Ekspert

Artikuj të dobishëm për prodhimin e peletit

Para se të blini një makinë pelet

Duhet të dini gjithçka mirë përpara se të blini një makinë pelet, duke përfshirë prodhuesit e makinave pelet në botë, sa para mund të fitoj për prodhimin e peletit, sa lloje të makinave pelet, çfarë është një makinë e mirë pelet, si të zgjidhni një makinë të përshtatshme pelet për veten tuaj.

Udhëzues për fillestarët për të bërë pelet

Pasi të keni kuptuar të gjitha pyetjet për prodhimin e peletit, ju duhet të dini qartë se si të bëni fishekë druri, si të përdorni makinën e peletit dhe si të arrini performancën më të lartë të makinës suaj të peletit, si të zgjidhni lëndët e para për prodhimin e peletit të drurit.

Zgjidhja e problemeve të makinës së peletit

Kur hasni ndonjë problem gjatë përdorimit të prodhuesit të peletit, ju duhet të dini se ku është dhe si t'i rregulloni ato, zbuloni problemet kryesore të makinës së peletit dhe si t'i rregulloni ato, cila është arsyeja e rrymës së paqëndrueshme të mullirit tuaj të peletit, pse makinat tuaja të peletit me kapacitet të ulët etj.