Се продаваат машини за правење пелети од 2t/h

5.0 врз основа на 52 оценки и критики

Бренд: 

TCPEL

Модел:

TCZL700

Категорија:

Машина за правење пелети со вертикален прстен

Капацитет:

2-2.5t / ч

Опсег на цени:

$30000-$35000 врз основа на конфигурација

Рок на плаќање: 

Картички T/T/Visa/Mastercard/American Express/Discover

Време на испорака : 

15 дена откако ќе добиете уплата на депозит

Вовед во машина за правење пелети

Со главниот мотор од 160 kw, нашата машина за правење пелети TCZL700 може да достигне капацитет од 2-2.5 т/ч, што може да се користи нашироко за правење пелети од биомаса за постројка за пелети, електрана во голем обем. 

Карактеристики на машините за правење пелети

пелети-машина-структура-

Тешката структура обезбедува издржливост и долготрајност, 24 часа работно време без прекин и помалку одржување.

пелети-машина-разни-апликација-

Погоден за различни материјали, вклучувајќи дрво, струготини, лушпа од ориз, EFB, школка од палми, отпад од маслинки, овошна сламена бука итн. и многу повеќе. 

дрво-пелети-машина прстен умре

Засилените матрици од нерѓосувачки челик имаат работен век од 1000 до 1500 часа, помалку енергија за да се постигне поголем капацитет.

машина за пелети водено ладење

Вграден систем за ладење и вентилатор кој помага да се излади областа на пелетизирање, обезбедувајќи континуирано висококвалитетно производство.

главното вратило на машината за пелети

Главното вратило во нашата машина за пелети е исто така отпорно на абење, што може да обезбеди производство на дрвени пелети со мазна, конзистентна површина.

резервни делови за машини за пелети

Вертикалните матрици за поставување директно се хранат со широк опсег на апликации и одлична дисипација на топлина. Тој нуди подобрена ефикасност со намалени трошоци.

Параметри на машината за правење пелети

моделTCZL700
типмашина за производство на дрвени пелети
излез2-2.5t / ч
Главен мотор 160kw
Пумпа за подмачкување Мотор 0.55kw
Мотор за собирање пелети1.5kw
Независен мотор за ладење1.1kw
Материјал на умре за прстенНерѓосувачки челик 4Cr13
Ролери школка55 # челик
Покривка за влез и хранењеSS304
Дијаметар на пелети 6мм, 8мм, 10мм, 12мм
Должина на пелетиМоже да се прилагоди изработен 
Густина на пелети1.0-1.4г / см3

Детални слики на машина за правење пелети

машина за правење пелети на залиха
запчаници за редуктор на машината за пелети
главното вратило на машината за пелети
машина за пелети за изработка на дрвени пелети
машина за пелети на залиха
вентилатор за ладење на машината за пелети
вертикална прстенеста машина за пелети во внатрешноста на структурата

Резервни делови за машини за правење пелети

прстен умре машина за правење пелети
ролери на машината за правење пелети од дрво
резервни делови за машини за правење пелети
склоп на ролери за производство на пелети
умираат машините за правење пелети

Машини за правење пелети - Водич за почетници

машина за пелети

Дали за прв пат купувате машини за правење пелети? Добро направете ја домашната задача пред да инвестирате. На крајот на краиштата, мала грешка може да влијае на оценката на вашите пелети и на вашиот приход. Еве еден длабински водич за почетници кој ќе ви помогне да ја донесете најдобрата одлука.

Што се машини за правење пелети?

Како што сугерира името, машините за правење пелети ви помагаат да направите пелети од кршен или прашкаст материјал. Тие комбинираат смачкана суровина во униформа маса. Во зависност од типот на машината, суровина може да биде дрво, оризова лушпа итн.

Машините за правење пелети доаѓаат во различни големини и типови, вклучувајќи машини за правење пелети за добиточна храна, машини за правење пелети од вештачко ѓубриво, машини за правење пелети од пилешко и така натаму.

Мора да ја изберете машината во зависност од вашите барања и апликации. Исто така, треба соодветно да ги користите суровините. 

Запомнете, не можете да користите машина за дрвени пелети за правење пилешки пелети и обратно. 

Кои се различните апликации на машините за правење пелети?

Машините за правење пелети можете да ги користите за индустриски и домашни цели, според нивната големина. Како што споменавме погоре, тие прават пелети од прашкаст материјал.

Индустриските машини за производство на пелети произведуваат пелети во голем обем. Мала машина за правење пелети, од друга страна, е погодна за употреба дома.

Мора да разберете дека различни машини за правење пелети имаат различни улоги. Некои машини за производство на пелети за продажба прават пелети за добиточна храна додека други прават пелети од биомаса. Затоа изберете ги според вашите потреби.

Можете да користите пелети од биомаса за широк опсег на примени, како што се готвење и греење на станови во котли и печки на пелети, постелнина за животни, гориво за електрични централи итн.

Луѓето користат пелети за добиточна храна како храна за добиток како што се говеда, зајаци, алпаки, елени итн.

Како работат машините за правење пелети?

Принципот на работа на машините за правење пелети варира (иако малку) според нивните типови. На пример, машината за правење пелети од ѓубриво работи поинаку од машината за правење пелети од биомаса. 

Настрана од тоа, големината на машината влијае на нејзината функционалност. 

Пренослива машина за правење пелети нема да работи како индустриска машина.

Општо земено, постојат два вида машини за правење пелети од биомаса: Машини за пелети со прстен и рамни машини за пелети.

Во машина за рамни пелети, суровината влегува во комората за пресување со помош на нејзината тежина. После тоа, материјалот се турка во дупките на рамната матрица со ротирачка преса.

Машината за пелети Ring Die следи директен принцип на работа. Се шири суровина преку внатрешната површина на ротирачката матрица за да ја компресира во дупките на прстенестата матрица и да формира пелети.

Машината за пелети со прстенести матрици може да направи до 20 тони пелети на час, додека машината за рамна матрица има максимална моќност од 2000 кг. Сепак, машината со рамна матрица е џебна и има мала абење.

Добрата вест е дека постојат машини за правење пелети кои го комбинираат најдоброто од двата света. На пример, на Машина за пелети Tcpel ги комбинира придобивките и од машините Ring и Flat die.

Колку чинат машините за правење пелети?

Ако пребарувате на интернет, ќе откриете дека цената за машина за правење пелети започнува од 300 американски долари. Цената на машината за правење пелети може да достигне до 10,000 американски долари. Сè зависи од видот на машината што ќе ја изберете.

Постојат тони фактори кои влијаат на цената на машината, како што се типот на машината, големината, потеклото, карактеристиката, трошоците за испорака итн.

Препорачливо е да не се оди со никаков случаен оглас за машини за производство на пелети за продажба на Интернет. Некои производители продаваат машини по многу ниски цени поради лошиот квалитет на производот.

Направете истражување пред да го изберете производот. Дознајте за производителот, нивниот квалитет на производот, услугата по продажбата и репутацијата на пазарот. На крајот на краиштата, овие работи се многу важни кога купувате машини за производство на пелети на големо за индустриска употреба.

Колку видови машини за правење пелети постојат?

Постојат неколку видови на машини за правење пелети достапни на пазарот. Можете да ги поделите во две категории врз основа на нивната големина и производствен капацитет и примена.  

Дозволете ни да се запознаеме со овие два вида подетално.

Капацитет за производство

Машините за пелети од мали и големи размери се тука кога станува збор за големината. Машините од големи размери се професионални машини кои даваат висок аутпут и се погодни за комерцијално производство.  

Општо земено, машината за пелети Ring Die се користи за производство во големи размери. Машините со рамни матрици се погодни за производство во мал обем. Ова се евтини мелници кои можете да ги користите дома.

апликации

Постојат различни машини за пелети за различни операции. На пример, машините за правење пелети за гориво се разликуваат од машините за правење добиточна храна.

Како да се избере најдобрата машина за правење пелети за производство на пелети?

Купувањето машина за правење пелети може да биде незгодно за секого. Прво, утврдете ги вашите потреби. Доколку сакате да произведувате пелети во големо количество, изберете машина за производство на пелети од индустриска биомаса. Во спротивно, доволна е машина за правење мини пелети.

Откако ќе го изберете типот на машината, обрнете внимание на следниве работи.

Надворешност на машината

Проверете дали производителот користел висококвалитетен метал за машината. Надворешните метални делови треба да бидат галванизирани, обоени и полирани подеднакво.

Анализирај го The Die

Матрицата е клучен дел од машината за правење пелети. Тоа може да ги одреди целокупните перформанси на вашата производна линија. Затоа, треба внимателно да го проверите овој дел.

Осигурајте се дека нема никакви производствени дефекти и ги исполнува сите потребни технички стандарди. Обрнете внимание на површината на матрицата. Мора да има фина завршна обработка на секоја страна.

Внимателно проверете ги внатрешните дупки на матрицата. Погрижете се да имаат униформа дистрибуција. Ако забележите слепи или спојни дупки, кажете му на вашиот производител однапред.

Анализирајте ја ротацијата на матрицата

Понекогаш, додека ја ротира машината, матрицата се тресе внатре и предизвикува триење со другите делови. Тоа може да влијае на квалитетот на вашето производство. Направете тест за да ги набљудувате овие недостатоци. Можете да ја вртите матрицата со рака за да ја проверите.

Проверете го склопувањето на различни делови

Проверете дали сите компоненти се во совршена работна состојба. Исто така, проверете ги прицврстувачите на погонскиот мотор и главното тело.

Кога купувате машина за пелети со рамна матрица, обрнете посебно внимание на секачот за пелети и навртката за заклучување на матрицата.

Квалитет на пелети

Ако се е во ред со машината, ќе добиете квалитетни пелети. Кога правите тест, проверете го квалитетот на пелетите. Бидете сигурни дека тие немаат пукнатини и груби површини.

Како да купите прифатлива машина за правење пелети?

Не ви препорачуваме да одите на екстремно евтина машина за правење пелети. Има добри шанси да не ги исполнува стандардните барања за квалитет. 

Сепак, исто така е точно дека не треба да одите подалеку од вашиот буџет.

Па што е решението? Подолу се дадени неколку совети кои ќе ви помогнат да добиете прифатлива машина за правење пелети.

Пребарајте онлајн и споредете ги цените

Еден од идеалните начини да се добие прифатлива машина за правење пелети е да го пребарувате клучниот збор „Се продаваат машини за производство на пелети“ на интернет. Ќе добиете неколку резултати. 

Направете листа на потенцијални производители и замолете ги да испратат понуда за цени за вашите барања. Повеќето производствени компании нема да одбијат да ви испраќаат понуди. Споредете ги и финализирајте ја онаа што продава висококвалитетна машина за правење пелети по подобра цена.

Изберете кинески производител

Познато е дека кинеските производители обезбедуваат машини за производство на пелети со меѓународни стандарди по пристапни цени. Нема да најдете разлика во квалитетот на европската машина за пелети и кинеската машина. Сепак, цената на кинеската машина за правење пелети е релативно ниска.

Тоа е затоа што Кина е најголемиот производствен центар во светот. Потребно е околу 28.7% на глобалното производство. Тие имаат прифатлива работна сила, изобилство на суровини и конкурентен пазар за испорака.

Размислете за вашите барања

Како што споменавме во горниот дел, постојат неколку типови кога станува збор за машини за правење пелети. Мора да размислите за апликацијата за која сакате да ја користите машината за пелети. Постојат големи, средни и мали машини за правење пелети достапни на пазарот. 

По-продажба на услуги

Изберете го производителот кој ги обезбедува сите можни постпродажни услуги за машината за правење пелети. Која е придобивката од купување на евтина машина и да не се добијат потребните пост-продажни услуги како што се навремена испорака на производи, гарантен сервис, обука на корисници и онлајн поддршка?

Запомнете дека некои компании продаваат машини за правење пелети по ниска цена, а потоа дополнително наплаќаат за услугите по продажбата. Погрижете се да сте јасни за сè однапред.

Преговарајте за цена за нарачки на големо

Можете исто така да се обидете да преговарате со вашиот потенцијален производител за цената. Ако заедно купите неколку машини за правење пелети за вашата линија за производство на пелети, некои компании може да понудат попуст за нарачки на големо.

Како да користите машина за правење пелети за почетници?

Како што рековме погоре, принципот на работа на машината за правење пелети донекаде варира во зависност од нејзината големина и вид.

Ако сте почетник и сакате да ракувате со машината, мора внимателно да го прочитате упатството за работа и другите упатства/предупредувања од производителот. 

Бизнисите со големи линии за производство на пелети од биомаса мора да организираат обука за нивните работници внимателно да ракуваат со машината.

Подолу се чекорите за ракување со машина за правење пелети од биомаса.

Склопување и инсталирање на машината

Следете ги упатствата на вашиот производител за склопување на машината. Можете да се повикате на прирачниците и цртежите што ви ги дава компанијата.

Комерцијална машина за правење пелети работи долго време. Затоа, на машината и треба цврста основа за да ја држи. Можете да го прицврстите во цементирана основа. Исто така, можете да ја инсталирате машината за правење пелети под агол од железо ако подот не е стабилен.

По инсталацијата, проверете ги сите делови на машината. Проверете дали се добро прицврстени. Обрнете внимание особено на ременот.

Машина за подмачкување

Бидејќи вашата машина ќе работи непрекинато неколку часа, високиот топлински притисок може да предизвика пукање на тенкиот слој за подмачкување. Проверете дали подвижните делови на машината за производство на пелети се добро подмачкани. Ќе избегне контакт и триење од метал со метал.

Работење на машина за правење пелети

Треба постојано да ја додавате суровината кога работите со машината. Во спротивно, може да предизвика блокада. Анализирајте го квалитетот на вашата суровина пред да ја внесете во машината. 

Проверете дали има камења, железо или други контаминации во материјалот, бидејќи тие може да ги оштетат внатрешните компоненти.

Веднаш сопрете ја машината ако забележите тресење или чуден шум. Не започнувајте додека не го решите проблемот.

Како да се направи одржување на машина за правење пелети?

Одржувањето е неопходно за да се подобри животниот век и ефикасноста на работата на вашата машина за правење пелети. Запомнете, со редовно елиминирање на малите недостатоци, спречувате големи неуспеси во иднина.

Мора да ги следите следните чекори за редовно одржување на вашата машина.

Чистење на машината

Редовно чистете ги машините за правење пелети. Редовното чистење на делови како матрица и валјак може значително да ги подобри перформансите на вашиот производител на пелети. Можете да користите бензин или умре за да ја исчистите машината.

Отстранете го целиот расфрлан материјал пред да ја користите машината секој пат. Исто така, чувајте ги електричните компоненти и моторната кутија без прашина за да избегнете кратки споеви.

Подмачкајте резервни делови Применливи мазива

Подмачкајте ги ролерите и умирајте со лубриканти на база на литиум два пати на ден. За делови во менувачот, можете да користите хиперболично масло за менувачот. Подмачкувањето на менувачот еднаш во шест месеци е во ред.

Бидејќи матрицата доаѓа во контакт со влагата од материјалот од биомаса, мора да ја наполните со масло за да спречите корозија.

Секојдневна инспекција и одржување

Често проверувајте ги сите делови од завртката на вашата машина. Ако забележите дека некој се лизга надвор, затегнете го.

Проверете ги рутинските делови за носење, како што се матрицата, валјакот и лежиштата. Заменете ги доколку е потребно.

Отстранете ја блокадата од матрицата

При редовна употреба, матриците брзо се блокираат со суровина. Исчистете ја оваа блокада со натопување со масло. Доколку е потребно, можете да го издупчите материјалот со дупчалка. Не заборавајте дека опструкцијата во матрицата може да го расипе обликот на вашите пелети.

Загрејте ја машината

Загрејте ја машината пред да ставите суровина во неа. Процесот ќе го забави ладењето на суровината при обработката на пелетите. Проверете дали температурата на машината достигнала до 50 степени Целзиусови.

Совети при купување машина за правење пелети

За да ви служиме подобро, обидете се да ги дадете следните информации:

1) Кој е материјалот за правење дрвени пелети? Подобро ако можете да ни споделите неколку слики

2) Цврстина на вашиот материјал?

3) Содржина на влага?

4) Максимален дијаметар на материјалот што треба да се обработи?

5) Капацитетот на час што сакате да го добиете за производство на пелети.

Потоа ќе препорачаме соодветен модел врз основа на вашите реални потреби.

Други сродни производи

Добијте понуда сега

Контактирајте не