Машина за пелети - производител и добавувач во Кина

Контактирајте не

Политика за приватност: 100% загарантирана безбедност и приватност

машина за пелети за изработка на дрвени пелети

Машина за пелети TCPEL Вовед

нашата машина за пелети ги нуди сите придобивки и од машината за рамни пелети и од хоризонталната машина за мелница за пелети со прстен. Може да работи со секакви материјали, вклучувајќи лушпи од ориз или сончоглед, сламки, гума, пепел, цемент, гранки, лушпи од кикирики и други плодови, стебла, гранки, кора и многу повеќе.

Во својата конструкција користи германски легиран челик за посигурна, сигурна конструкција. Матрицата има фиксна и вертикална инсталација која овозможува лесно одржување и поправки, а системот за моделирање на пелети работи тивко и ефикасно. Ова нуди поголем век на работа заедно со поефикасно корисничко искуство. 

Широко користен во индустријата и препорачан од експерти, мелницата за пелети може да се користи во ѓубрива, преработка на цврст отпад, преработка на дрво, енергија, енергетско гориво од биомаса и хемиски постројки. За ниска инвестиција и висок профит, мелницата за пелети TCPEL е начин да се оди. 

Пушти видео
видео заднина
моделМоќност (kw)Големина на пелети (мм)Капацитет (t / h)Големина (мм)Тежина (т)
TCZL400376 / 8 / 10 / 120.3-0.51300 * 5300 * 12501.5
TCZL560906 / 8 / 10 / 121-1.52630 * 1300 * 23005.8
TCZL7001606 / 8 / 10 / 121.5-2.52900 * 1300 * 24007.8
TCZL8502206 / 8 / 10 / 122.5-3.53300 * 1400 * 310012

Оваа машина е нашата машина за пелети со рамна матрица, моќност од 15kw до 55kw, капацитет од 100kgs/час до 1000kgs/час. Оваа машина може да се користи за правење пелети од биомаса и пелети за добиточна храна, погодни за производство на пелети во мал обем. 

Оваа машина за пелети е нашиот жешко продаван модел, со мотор од 90 kw, TCZL560 може да достигне капацитет од 1-1.5 т/ч. Оваа машинска структура е вертикална прстенест матрица, со разумна цена и сигурни перформанси, можеме да направиме 200 комплети овој модел годишно. 

Со силна моќност од 160 kw, оваа машина за правење пелети модел TCZL700 може да обработи различни материјали од биомаса како што се струготини од дрво, лушпи од ориз, сламки од пченка во цврсти пелети. 

Капацитетот на овој модел TCZL850 може да достигне 3-3.5 т/ч, со голема моќност од 220 kw. Ова е нашиот најголем модел за мелница за пелети со еден комплет. Широко се користи за голема фабрика за производство на пелети.

Предности на нашата машина за пелети

пелети-машина-структура-

Тешката структура обезбедува издржливост и долготрајност, 24 часа работно време без прекин и помалку одржување.

пелети-машина-разни-апликација-

Погоден за различни материјали, вклучувајќи дрво, струготини, лушпа од ориз, EFB, школка од палми, отпад од маслинки, овошна сламена бука итн. и многу повеќе. 

дрво-пелети-машина прстен умре

Засилените матрици од нерѓосувачки челик имаат работен век од 1000 до 1500 часа, помалку енергија за да се постигне поголем капацитет.

машина за пелети водено ладење

Вграден систем за ладење и вентилатор кој помага да се излади областа на пелетизирање, обезбедувајќи континуирано висококвалитетно производство.

главното вратило на машината за пелети

Главното вратило во нашата машина за пелети е исто така отпорно на абење, што може да обезбеди производство на дрвени пелети со мазна, конзистентна површина.

резервни делови за машини за пелети

Вертикалните матрици за поставување директно се хранат со широк опсег на апликации и одлична дисипација на топлина. Тој нуди подобрена ефикасност со намалени трошоци.

За нас

TCPEL е професионален производител на машини за пелети во Кина од 2004 година. Нашата фабрика интегрира истражување и развој, производство, продажба и сервис, имаме модерна опрема за производство и одличен тим за техничко истражување и развој.

Имаме искусен и квалификуван тим за попродажна услуга. Врз основа на деталните барања на клиентите, секогаш можеме да понудиме задоволувачки решенија за проекти за производство на пелети.

Квалитетот и услугата се нашата душа за развој на компанијата, ќе се обидеме максимално да ги поддржиме клиентите во правењето пелети, за да постигнеме соработка меѓу двете страни.

$15 милиони

Годишна извозна вредност

Работен персонал

Големина на фабриката

Зошто 1000+ клиенти не избираат нас?
Нашите инженери

Ние вработуваме високо квалификувани, професионални инженери посветени на истражување и подобрување на сите наши производи. Нашите искусни и вешти инженери за истражување и развој можат да помогнат во решавањето на вашите проблеми со фабриката за пелети и да помогнат со услугата по продажбата.

Строга контрола на квалитетот

Квалитетот ни е важен. Имаме сертификат за IS0 9001, CE и SGS. Сите компоненти што се користат во нашите мелници за пелети ја поминуваат нашата строга проверка на квалитетот. Ние спроведуваме пробно возење за секоја машина и тестирање на носење пред пратката.

конкурентна цена

Управувајте со вашиот буџет на паметен начин и минимизирајте ги трошоците за производство. Нудиме конкурентни цени за сите наши машини за пелети. Контактирајте го нашиот тим за продажба за поддршка за сопствени решенија.

Професионален тим за продажба

Имаме висококвалификуван меѓународен тим за продажба кој ќе ви одговори во рок од 24 часа во врска со какви било прашања пред продажбата што можеби ги имате. По продажбата, нудиме 24/7 е-пошта и телефонски комуникации и можеме да организираме поддршка на лице место.

Целосна техничка поддршка

Целосна 24/7 поддршка и пред и по купувањето. Нудиме бесплатно тестирање за развој на производниот процес и посветени сме да го најдеме најдоброто решение за вашите специфични потреби. Ако сте заинтересирани да соработувате со нас за да ги продадете нашите машини, ние ќе понудиме 100% поддршка.

Нарачка и плаќање

Нарачувањето кај нас е брзо и практично. Нашиот професионален тим за продажба одговара брзо на прашања и се стреми да ги реши вашите проблеми, и пред продажбата и по продажбата. Ние безбедно ги прифаќаме сите облици на плаќање, вклучително и T/T трансфер, LC на повидок, PayPal и Western Union.

Успешни проекти

Имаме 500+ комплети машина за пелети понудени годишно за клиенти од домашни и во странство

машина за пелети успешна-проект-1
машина за пелети успешна-проект-2
машина за пелети успешна-проект-3
успешни проекти за пелети (4)
нашите производствени капацитети (3)
успешни проекти за пелети (2)
успешни проекти за пелети (5) проекти за пелети (6)
успешни проекти за пелети (6)
контрола на квалитетот (1)

Нашите производствени капацитети

За да ги добиеме најдобрите перформанси на нашата машина за пелети, ние секогаш користиме напредни капацитети за производство, повеќе од 90% делови од машините за пелети се направени од нашата сопствена фабрика.

Капацитети за производство на машини за пелети
нашите производствени капацитети (2)
нашите производствени капацитети (3)
нашите производствени капацитети (4)
нашите производствени капацитети (5)
нашите производствени капацитети (6)

На кои индустрии им се потребни дрвени пелети?

Пелетите од дрво се погодна опција за греење во домот, индустриски бојлер и производство на електрична енергија бидејќи се ефикасни, чисти. За разлика од печките и котлите на гас и нафта, дрвените пелети се еколошки.

дом-греење-пелети-шпорет

Шпорет на пелети

индустрија-котел-со-пелети

Индустриски котел со користење на пелети

генерирање на енергија со пелети

Електрана што користи пелети

Поврзани машини за производство на пелети

тапан чипер

Чипер на тапан

Обработка на материјали од големи димензии во помали чипови, должина и ширина од 3-5 cm, дебелина од 10 mm

ротациона-сушач-икона

Ротари Фен

Сушење на струготини до стандардна содржина на влага од 15%, подготвена за следниот дел за пелетизирање.

pellets-cooler-icon

Ладилник за пелети

Ладење на жешките пелети во стандардна температура, 30-40° нормално топло.

чекан-мелница-икона

чекан Мил

Понатамошно дробење на материјалот со големина на чипс во помала големина на пилевина, пилевина со големина од 3-5 мм

пелети-машина-икона

Машина за пелети

Пелетизирање на готовата исушена струготини во пелети. Капацитетот на машината со еден сет може да достигне 3 т/ч.

пелети-пакување-машина-икона

Машина за пакување пелети

Пакување на пелетите во кеси, мали 50 кг/вреќа или џамбо кеса.

Разни материјали за правење пелети

Нашата машина за пелети е погодна за обработка на разни материјали од земјоделски и шумски отпад, можеме да приспособиме решенија засновани на различни материјали на располагање на клиентите, за да го максимизираме профитот од вашиот пелети.

машина за дрвени пелети png
дрво за правење пелети

Изработка на дрвени пелети

слама за правење пелети

Изработка на пелети од слама

школки за правење пелети

Изработка на пелети од школки

струготини за правење пелети

Изработка на пелети од струготини

EFB за правење пелети

Изработка на пелети EFB

бамбус за правење пелети

Изработка на пелети од бамбус

Најчесто поставувани прашања за производството на пелети пред соработка

Нашата машина за пелети може да обработува различни материјали од шумски и земјоделски отпад. На пример, трупци, гранки, чипсови, лисја од дрво, трупец, отпаден мебел, струготини, печурки, лушпа од ориз, слама од ориз, стебленце од пченка, лушпа од кикирики, EFB, бамбус итн. Имаме различни машини и спецификација кои можат да ги задоволат вашите различни барања за производство на материјали, можете да контактирате со вашиот тим на експерти за да дознаете повеќе.

Процесот за соработка е подолу:
1. Негирање
Ќе преговараме со вас за вашите барања, вклучително и кој е вашиот материјал за правење пелети, колкава содржина на влага? колку капацитет на час? буџет за проектот? Достапна големина на слетување на растенијата итн. Врз основа на нив ќе го прилагодиме решението со нашето искуство и ќе ви го претставиме.
2 Потврда за нарачка
Откако ќе го склучиме решението и понудата за производствена линија, ќе потпишеме договор и ќе продолжиме со плаќањето. Ние прифаќаме 30% T/T по потврдување на нарачката и 70% T/T салдо пред пратката.
3. Процес на производство
Откако ќе го добиеме вашиот депозит, соодветно ќе организираме производство, врз основа на различен капацитет, нашето време на производство е различно. Вообичаено кажано ни требаат 30-45 дена за капацитет на целата линија под 5t/h и 45-60 дена за капацитет над 5t/h. За машината со еден сет потребни се околу 25-30 дена врз основа на нашиот производствен план.
4. Провизија и испорака на машината
Откако сите машини ќе завршат со производството, ние ќе ги тестираме и работиме сите машини пред испораката, осигурајте се дека машината може да постигне најдобри перформанси пред испораката, за тоа време на клиентите ќе им ги испратиме видеата за тестирање за потврда
5. Плаќање и испорака на биланс
Откако клиентот ќе ги прифати перформансите на машините, клиентот треба да ни организира исплата на билансот, откако ќе го добиеме билансот, ќе организираме да го резервираме бродот и да организираме испорака за клиентите. Сите машини ќе бидат добро спакувани за испорака на долги растојанија.
6. Примопредавање на царински документи
Откако сите машини ќе подредат царина во Кина, ние ќе ги испратиме сите документи до клиентите, вклучително и товарен лист, фактура, список за пакување, земја на потекло итн. Ние ќе им помогнеме на клиентите за непречено царинење.

Ние сме производител на машини за пелети од 2004 година, можеме да понудиме комплетна машина за производство на пелети врз основа на вашите барања. Големина на фабричко слетување 40000㎡ и 350+ работен персонал. И повеќе од 1000+ среќни клиенти дома и во странство. Имаме посебен тим за организирање на продажба и пост-продажна услуга. 

За да ви служиме подобро, обидете се да ги дадете следните информации:

  1. Кој е материјалот за правење пелети? Подобро ако можете да ни споделите неколку слики
  2. Цврстина на вашиот материјал?
  3. Содржината на влага?
  4. Максимален дијаметар на материјалот што треба да се обработи?
  5. Капацитетот на час што сакате да го добиете за производство на пелети.
    Потоа ќе препорачаме соодветен модел врз основа на вашите реални потреби.

За да направиме пелети, треба да ја контролираме пилевината што влегува во мелницата за пелети содржина на влага 10-15%, премногу влажно или премногу суво ќе влијае на резултатот на пелетизирање. Ако материјалот е премногу влажен, потребна ви е машина за сушење за да ја отстраните влагата.

Нашата гаранција за машините за производство на пелети е една година по продажбата, не вклучувајќи ги деловите за абење. Главните делови за абење се прстенестата матрица и валјакот.

Поради СОВИД-19 од 2020 година, не можеме да ги испраќаме нашите инженери во странство за инсталација на лице место, можеме да понудиме инсталација со видео помош откако ќе ги примат машините од клиентите. Пред испораката, ќе ги тестираме и сите машини за да се увериме дека може да постигне најдобри перформанси и ќе направиме детално видео за да им покажеме на клиентите како да ги инсталираат, а прирачникот за инсталација ќе биде испратен заедно со машината. Нашата постпродажба ќе биде подготвена 24 часа за да ги поддржи клиентите за целиот процес на инсталација.

Производител на машини за пелети - Водич за почетници

Машина за пелети е одличен начин да направите сопствени пелети од разни материјали како дрво, оризова лушпа, струготини, бамбус, отпаден фурнир, стебленце од пченка и многу повеќе. Ако сте нови во машините за пелети, овој водич за почетници е за вас. Ќе ги разгледаме основите за тоа како работи машината за пелети, цената на машината за пелети и како да се направат дрвени пелети. Плус, ќе обезбедиме неколку совети за безбедно и ефективно користење на вашиот производител на пелети. Значи, без разлика дали штотуку почнувате или сте користеле машина за пелети некое време, овој водич ќе ви помогне да го извлечете максимумот од вашите мелници за пелети. Што чекаш? Ајде да се нурнеме во него.

машина за пелети

Што е машина за пелети?

Машина за пелети, позната и како мелница за пелети, машина за пелети од дрво, производители на пелети, машина за правење пелети. Тоа е машина која се користи за пресување на кршени дрвја, дрвени штици, кора, струготини, отпадоци од фабрика за мебел и други суровини во цврсти пелети во форма на прачка со дијаметар од 6-12 mm со физичка преса.

Густината на пресуваните пелети е 0.8-1.3 т/м3 според различните суровини, кои се попогодни за транспорт и складирање, а перформансите на согорување се значително подобрени.

Според различните структури на матрици, машините за пелети можат да се поделат на машина за рамни пелети и машина за пелети со прстенести матрици. Според различни сценарија за употреба, машините за пелети можат да се поделат на машина за пелети за домашна употреба и машина за индустриски пелети. Според различните употреби на пелети, машината за пелети може да се подели на машина за пелети за биомаса и машина за пелети за добиточна храна.

Бидејќи процесот на пресување е физички процес, нема потреба да се додаваат никакви хемиски состојки. Екструдираните пелети може да се користат како гориво за замена на јагленот, кој е чиста и еколошка нова енергија.

Што прави машината за пелети?

Машина за пелети е машина која зема суровини и ги обликува во пелети. Процесот на тоа се нарекува пелетизирање.
Суровината може да биде се, од земјоделски до шумски отпад. Машините за пелети можат да бидат големи или мали во зависност од нивната употреба. Некои машини за пелети се користат за производство на добиточна храна, додека други се користат за производство на гориво за печки на дрва. Постојат многу различни видови машини за пелети, но сите тие работат во основа на ист начин.
Прво, суровината се внесува во машината. Потоа, матрицата ја притиска суровината во посакуваната форма. На крајот, пелетите се сечат до саканата големина и потоа се исфрлаат од машината.

Цените на машината за дрвени пелети?

Врз основа на различни материјали и различен капацитет, цените на машините за дрвени пелети варираат од 4000 до 48000 долари, подолу е опсегот на цени за вашата референца: 

капацитетцена опсег
300-500 кг/ч$ 4000-8000
500-1000 кг/ч$ 7000-10000
1000-1500 кг/ч$ 15000-23000
1500-2000 кг/ч$ 23000-28000
2000-2500 кг/ч$ 33000-38000
2500-3500 кг/ч$ 42000-48000

За детален конечен ценовник, ве молиме контактирајте со нашите експерти. 

Како работи машината за пелети?

Машината за пелети се состои од основна машинска основа, редуктор, комора за лежиште, капак за напојување, отвор за празнење, мотор, склоп на валјак за пресување, прстенест матрица итн.

пелети-машина-структура-

Моторот е поврзан со вратилото на редуктор преку спојка за менувачот. Вртењето на моторот го придвижува главното вратило да се ротира, а главното вратило го придвижува валјакот да ја тркала внатрешната површина на матрицата на прстенот за да го заврши процесот на притискање. При работа, готовата струготини се испраќа до отворот за напојување над машината за пелети преку транспортерот со завртки. Материјалот се меша и се компресира под двојното дејство на ротацијата на главната осовина и ротацијата на валјакот, а преку дејството на центрифугалната сила материјалот континуирано се прицврстува на внатрешната површина на прстенестата матрица во кружни движења, формирајќи рамномерен прстенест материјален слој, а прикачениот материјал повторно и повторно се притиска со ротирачкиот валјак и се принудува да се истиснува од дупката на прстенестата матрица континуирано, а потоа се сече на потребната должина со ротирачкиот секач, а потоа плочата за растурање постепено турка овие финални пелети излегуваат од отворот за испуштање.

Да потсетиме дека во нашиот процес на преработка нема помошни суровини, а целосно се прави со физичка компресија.

Колку видови машини за пелети постојат?

Постојат неколку видови машини за пелети таму. Тие можат да се групираат во големи и мали типови. Исто така, ќе најдете машина за пелети со прстен и рамна машина за пелети во категоријата со големи размери. Ова се двата главни типа мелници за пелети. 

два типа-структури-пелети-машина матрица

Машината за рамни пелети е создадена во доцните 1900-ти за производство на добиточна храна, но сега е еден од најпопуларните начини за производство на дрвени пелети. 

Машината со рамна матрица користи рамна матрица со неколку слотови, со прашоци внесени до самиот врв на матрицата. Како што матрицата се ротира, валјак го компресира материјалот низ дупките на матрицата, а потоа се ослободува од другата страна. 

Во мелницата за пелети со прстенест матрици, постојат радијални слотови околу и низ целата матрица. Прашокот се внесува низ внатрешноста на матрицата со распрскувачи кои рамномерно го распоредуваат.

Како да се избере најдобрата машина за пелети за производство на пелети?

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја купите најдобрата можна машина за пелети за производство на дрвени пелети за вашиот дом или бизнис. 

Каква е примената на вашите пелети?

За да изберете соодветна машина за пелети, прво треба да ги потврдите апликациите за пелети, за пелети за добиточна храна или пелети од биомаса. Ниту една машина за пелети не може да направи пелети и за добиточна храна и за биомаса. Типот на машина за пелети што ќе ја купите ќе зависи од тоа кој тип на пелети сакате да ги произведете.

Главната разлика помеѓу добиточната храна и пелетите од биомаса е нивната енергетска густина и содржина на влага. Пелетите за добиточна храна имаат помала енергетска густина, помала содржина на пепел и поголема содржина на влага од пелетите од биомаса. Пелетите од биомаса имаат многу поголема енергетска густина од пелетите за добиточна храна. Тие, исто така, имаат помала содржина на пепел од пелети за добиточна храна, бидејќи не содржат никакви сварливи протеини или јаглени хидрати кои би можеле да бидат согорени од микробите за време на варењето од преживари како говеда или овци.

Потврдете го вашиот капацитет за производство на пелети.

За да ја изберете најдобрата машина за пелети за вашите потреби, треба да го потврдите и вашиот услов за капацитет. Колку капацитет ви треба? Ова секако ќе влијае на вашиот буџет. Колку е поголем капацитетот на вашата мелница за пелети, толку ќе биде повисока цената.

Капацитетот на машината за пелети се мери во однос на тон на час (TPH). Стапката на TPH покажува колку пелети може да обработи машината за пелети во рок од еден час.

Мелница за пелети од мал обем може да биде доволна за индивидуален земјоделец кој сака да произведува дрвени пелети во ограничени количини. Меѓутоа, ако имате планови да го проширите вашиот бизнис или ако планирате комерцијално да продавате дрвени пелети, тогаш можеби ќе ви треба машина за индустриски пелети со поголема големина која може да произведува повеќе пелети на час.

Конечниот услов за изработка на пелети, вклучувајќи густина, должина, цврстина

Барањето за пелети е исто така многу важно пред да го направите планот за купување, вклучувајќи ја густината на пелетите, должината на пелетите, тврдоста на пелетите итн.

Густина

Густината на пелетите е главниот фактор што може да влијае на производството на пелети. Ако сакате да произведувате пелети со мала густина со висока содржина на влага, машината за плочести пелети може да биде вашиот најдобар избор. Пелетите со мала густина се погодни за хранење животни, а исто така и за употреба во постројки за преработка на добиточна храна. Ако имате пелети со висока густина како гориво од биомаса, вертикалната машина за дрвени пелети може да биде вашиот најдобар избор.

Должина на

Должината на пелетите зависи од потребите на вашиот локален пазар, без разлика дали е 1cm или 5cm, треба однапред да потврдите дека потоа можете соодветно да ја изберете соодветната машина за производство на пелети.

Потребен простор за инсталација и работна површина на постројката

За да изберете соодветна машина за преса на пелети, треба да ја потврдите големината на вашата локална работна локација, не можете да ставите слон во фрижидер, мелницата за пелети со голем капацитет значи поголема големина за работа, затоа пред да го направите планот за купување, размислете за големината на вашата фабрика за работа, не само за машината, туку и за складирање на материјали и финални пелети.

Погрижете се вашата влажност на материјалот погоден за правење пелети

Содржината на влага во материјалот што сакате да го направите во пелети треба да биде помеѓу 8% и 12%. Ако е премногу ниско или превисоко, тогаш вашата машина за пелетирање дрво нема да работи правилно.

Потврдете каква моќност ќе ја користите за производство на пелети, електричен мотор или дизел енергија?

Размислете за вашето локално напојување пред да купите машина за пелети, треба да потврдите каков вид на енергија е достапна околу вашата локација, а потоа да продолжите со следниот чекор за купување.

Доколку барате големо производство на пелети, тогаш неопходно е да се погледнат електричните мотори кои имаат висок излезен капацитет. Дизел моторите се исто така добри, но имаат повисоки трошоци за одржување и имаат тенденција да бидат поскапи од електричните мотори. Предноста со дизел моторите е што тие можат да се користат во оддалечени области каде што нема снабдување со електрична енергија или во области каде што нема лесен пристап до снабдување со електрична енергија.

Размислете повеќе за квалитетот на деловите на машината за пелети, особено на матрицата и валјакот.

Квалитетот на деловите на машината за преса на пелети е многу важен за процесот на производство. Затоа, за да се обезбеди квалитетот на производот, изборот на делови за мелница за пелети треба да се направи внимателно.

На врвот на мојата листа е квалитетот на матрицата и валјакот - ова се двата најкритични делови во правењето пелети и ако тие се расипат, целиот ваш производствен процес ќе престане да биде ладен. Затоа е важно да барате машини кои користат висококвалитетни делови од челик или не'рѓосувачки челик наместо евтини материјали како алуминиум или леано железо.

Постпродажна услуга и техничка поддршка на производителот на машини за пелети

Машините за пелети бараат редовно одржување и сервисирање поради нивната постојана употреба, па затоа е важно да изберете компанија со добра услуга по продажбата и техничка поддршка која може да ви помогне со какви било проблеми што ќе ги наидете со вашата машина, а исто така обезбедува резервни делови доколку тие станат неопходни прекувремено.

Кои се предностите на машината за пелети со прстенести матрици?

Машините за пелети имаат неколку предности во однос на другите типови мелници за пелети, од кои некои вклучуваат:

Достапен е поголем капацитет

Главната предност на користењето прстенести матрици е тоа што тие можат многу брзо да произведат големи количини пелети. Ова ги прави идеални за комерцијална употреба, каде што времето е пари и треба да го направите вашиот производ што е можно побрзо.

Релативно прифатлива цена

Просечната цена за нова машина за матрици со прстен е околу 10,000 долари. Ова вклучува сè, од бункерот до системот на подвижна лента што ги транспортира вашите пелети надвор од зградата, ова ќе помогне да се заштеди буџет за бизнисот со производство на пелети.

По ефикасен

Друга предност на користењето на мелницата за пелети со прстенест матрица е тоа што тие се поефикасни од другите видови матрици. Ова значи дека можете да произведувате повеќе пелети на час со машина за пелети со прстенести матрици отколку со други видови матрици.

Повеќе издржливост

Издржливоста на прстенестата матрица е една од неговите предности. Машината е направена со висококвалитетни материјали кои можат да издржат употреба во средина на челичарница. Тоа значи дека ќе трае подолго од другите машини и нема да треба често да се менува.

Излез со висок квалитет

Машината за пелети со прстенести матрици произведува висококвалитетен резултат бидејќи може да ги обработи сите видови суровини во пелети без никакво оштетување на производот или губење на квалитетот. Процесот е ефикасен и дава постојани резултати секој пат

Леснотија на одржување

Машините за пелети со прстенест матрици не бараат многу одржување бидејќи има само сите делови фиксирани како модул. Исто така, овие машини се доволно лесни за секој да работи без специјална обука или сертификација од надворешен извор како што некои други видови мелници може да бараат пред употреба.

Како да купите прифатлива машина за пелети?

Иако секогаш треба да гледате на квалитетот пред цената, треба да се придржувате до крајна линија. Затоа, важно е да се погледнат конкретни детали за купување машина за пелети со прифатлива цена.

Машините за рамни пелети имаат тенденција да бидат поевтини од мелниците за пелети со прстенести матрици. Иако излезниот капацитет е различен и можеби не одговара на вашиот бизнис, машината за пелети со рамна матрица е вистинскиот начин ако се обидувате да заштедите пари. Се разбира, ако сакате да ја максимизирате вашата ефикасност и парите што ги имате на располагање, секогаш можете да добиете машина како машината за пелети TCPEL која го нуди најдоброто од двата света! 

Запомнете дека цената на налепниците не е единствениот фактор што треба да се земе предвид додека купувате прифатлива машина за пелети. Исто така, треба да размислите за снабдување со резервни делови, услуга по продажбата и леснотија на работа. 

Ако вашата машина не е лесна за користење, сервисирање или одржување, тогаш долгорочно ќе ве чини повеќе пари. Размислете за овие фактори за да купите прифатлива машина за пелети што ќе трае онолку долго колку што трае вашиот бизнис.

Како да користите машина за пелети за почетници?

Што се однесува до работата на мелницата за пелети за почетници, треба да обрнете внимание на неколку точки пред да започнете со работа.
1. Проверете дали вашата мелница за пелети е правилно инсталирана на цврста земја
2. Секогаш следете ги безбедносните протоколи и правила за користење мелница за пелети
3. Внимавајте на количината на суровините и содржината на влага во нив, погрижете се вашите материјали за хранење на мелницата за пелети да не содржат туѓи материјали
4. Отворете го горниот капак на мелницата за пелети и проверете го лежиштето, менувачот и нивото на маслото, редовно учете ги деловите за подмачкување
5. Проверете дали има туѓи материи во бункерот и исчистете го. Потоа проверете дали има јаглен или остаток од материјал во мелницата за пелети.
6. Потребно е да се провери дали завртките на матрицата и валјакот се лабави или не. Ако се лабави, затегнете ги и потоа можете да ги користите.
7. Вклучете го моторот за мелница за пелети и проверете дали сите навртки на машината се затегнати. Проверете дали има нешто заглавено на влезната или излезната цевка и исчистете ги доколку е потребно. Ако има копче за итно исклучување, треба да знаете каде е, само во случај да се појави безбедносен итен случај.
8. Внимавајте на производната состојба кога мелницата за пелети работи околу 15 минути, сè уште не работи добро; треба веднаш да го прекинете и да проверите зошто тргне наопаку, а потоа приспособете се
9. Навреме исчистете ја филтер кесата од електричниот кабинет

Како да се одржи машина за пелети?

За да ја одржувате вашата машина за пелети да работи во форма на врвот, ќе треба да преземете одредени чекори за да ја одржувате. 

Погрижете се редовно да додавате масло на деловите во менувачот. Тие треба да се подмачкаат за да се обезбеди долг животен век. Редовно менувајте го маслото за подмачкување на менувачот и задолжително правете месечна проверка на деловите во машината за пелети. Ова може да вклучува сè, од лежиштата до запчаниците, валјакот и матрицата. 

Ако забележите нешто погрешно во секое време, мора веднаш да ги поправите или замените. Исто така, проверете дали делови не се лабави. По секоја употреба, извадете го валјакот и измијте го внимателно.

 Конечно, задолжително прочитајте ги упатствата за работа пред секој пат кога ќе ја користите мелницата за пелети. Ако се појави некаков вид на дефект, веднаш исклучете го за одржување и проверка. Ова може да спречи оштетување на машината, како и повреди на вашите оператори. 

Комплетен процес за правење пелети

Врз основа на различни материјали, имаме соодветен процес на правење пелети. Целиот процес вклучува дел за дробење материјали, дел за сушење, дел за пелетизирање, дел за ладење пелети и дел за пакување пелети. Производниот капацитет може да биде од 500 кг/ч до максимум 20 тони/ч, подолу е нашиот проект што го приспособивме за капацитетот на нашите клиенти 10 т/ч.

распоред на линијата на пелети
Разговарајте со експерт
Контактирајте не

Корисни написи за правење пелети

Пред да купите машина за пелети

Треба да знаете сè добро пред да купите машина за пелети, вклучувајќи ги и производителите на машини за пелети во светот, колку пари можам да заработам за производство на пелети, колку видови машини за пелети, што е добра машина за пелети, како да изберете соодветна машина за пелети за себе.

Решавање проблеми со машината за пелети

Кога ќе наидете на какви било проблеми додека работите со производителот на пелети, треба да знаете каде е и како да ги поправите, да ги дознаете главните проблеми со машината за пелети и како да ги поправите, која е причината за нестабилната струја на вашата мелница за пелети, зошто вашите машини за пелети низок капацитет итн.